Tabletka „dzień po” ma chronić przed nieplanowaną ciążą w przypadku stosunku seksualnego bez zabezpieczenia lub z zabezpieczeniem o wątpliwej skuteczności. Nie można jej jednak kupić wszędzie od ręki, co stanowi utrudnienie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jej skuteczność zależna jest od czasu połknięcia. Jak zdobyć tabletkę „dzień po” najszybciej?
Czym są tabletki „dzień po” i jak działają?
Mianem tabletek „dzień po” określa się hormonalne środki z grupy antykoncepcji awaryjnej, które stosowane są po ryzykownym stosunku seksualnym o wysokim ryzyku zajścia w ciążę. Jeśli kobieta współżyła bez zabezpieczenia bądź doszło do stosunku z zabezpieczeniem zawodnym, pomóc mogą tabletki „dzień po”. Jak działają pigułki „po”? Podstawowym mechanizmem ich aktywności jest opóźnianie lub hamowanie owulacji. Jeśli komórka jajowa nie zostanie w porę uwolniona przez jajniki, plemniki mogą nie zdążyć jej zapłodnić, a więc ryzyko ciąży jest niskie.
Antykoncepcji awaryjnej nie należy mylić z wczesnoporonną – tabletki „dzień po” nie przyczynią się do usunięcia ciąży już istniejącej, tylko mają jej zapobiegać. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby pigułkę „po” przyjąć w możliwie najkrótszym czasie od stosunku, zanim jeszcze dojdzie do owulacji. Niektóre preparaty działają dodatkowo też po owulacji, utrudniając zapłodnienie uwolnionej komórki jajowej, jednak najlepiej nie dopuścić w porę do jej uwolnienia. Skuteczność prawidłowo stosowanej antykoncepcji awaryjnej jest wysoka, jednak kluczowy jest tutaj niewątpliwie czas połknięcia pigułki.
Jak zdobyć tabletkę „dzień po” najszybciej?
Wysoka skuteczność tabletek „dzień po” zależna jest od czasu ich połknięcia, jednak tu pojawia się utrudnienie, gdyż antykoncepcja awaryjna w Polsce dostępna jest wyłącznie na receptę. Odpowiedzią na pytanie, jak zdobyć tabletkę „dzień po” najszybciej, może być skorzystanie z konsultacji online: https://tabletkadzienpo.pl. W ten sposób tabletka „dzień po” może być w wielu przypadkach kupiona bardzo szybko. Idąc jednak do apteki, należy przygotować się na to, ile kosztuje tabletka „dzień po”, a koszty w tym przypadku nie należą do najniższych.
Aby otrzymać receptę na tabletkę „dzień po” przez Internet, należy zgłosić się do rzetelnego podmiotu medycznego, który umożliwia konsultacje zdalne z lekarzem. Konsultacje zazwyczaj polegają na uzupełnieniu formularza medycznego, który zawiera pytania dotyczące stanu zdrowia pacjentki i jej historii medycznej. Następnie uzupełniony przez kobietę formularz trafia do lekarza, który analizuje odpowiedzi pacjentki i podejmuje decyzję o wystawieniu recepty. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, kobieta może otrzymać receptę na tabletkę „dzień po” nawet w kilka minut.
Skuteczność tabletek „dzień po” – co musisz wiedzieć?
Tabletki „dzień po” mają wysoką skuteczność, jednak ich przyjęcie nie daje gwarancji, że do ciąży nie dojdzie. Znane są przypadki kobiet, które zaszły w ciążę, mimo tego, że pigułkę „po” przyjęły na czas, a statystyki pokazują, że nie są to odosobnione przypadki (choć zdecydowana mniejszość). Jeśli zatem przez kobietę zostanie połknięta tabletka „dzień po”, a okres się nie pojawi, należy wykonać test ciążowy. Należy też zwracać uwagę na objawy, które mogą wskazywać na wczesną ciążę, w tym zmęczenie, tkliwość piersi, bóle podbrzusza, mdłości czy wymioty. Objawy te mogą stanowić skutki uboczne pigułki „po”, ale mogą również wskazywać na to, że nie zadziałała ona w sposób prawidłowy, a kobieta zaszła w ciążę.