E-recepta – sukces, nad którym nie skończyliśmy jeszcze pracować

E-recepta – sukces, nad którym nie skończyliśmy jeszcze pracować

System e-recept funkcjonuje w Polsce już od lat, dlatego warto przyjrzeć się stwarzanym przez niego szansom i zagrożeniom. Mimo że jest on zwykle pozytywnie oceniany zarówno przez lekarzy i farmaceutów, jak i samych pacjentów, to wciąż istnieją obszary, w których konieczne są pewne udoskonalenia. Zobacz, jakie aspekty systemu e-recepty nadal budzą pewne obawy.

Powstawanie i rozwijanie elektronicznych systemów medycznych jest procesem naturalnym i nieuniknionym. Takie rozwiązania funkcjonują już od lat w wielu aspektach życia, nic więc dziwnego, że są coraz częściej implementowane do systemu ochrony zdrowia. Ich wprowadzanie ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz wygody wszystkich użytkowników, a także kontroli nad procesem przepisywania i wydawania leków. Jakie wyzwania stoją przed e-receptą?

Czym jest e-recepta i jak działa ten system?

Recepta elektroniczna jest dokumentem wystawianym przez lekarza w celu umożliwienia pacjentowi wykupienia zaleconych leków. Pacjent otrzymuje ją w formie czterocyfrowego kodu, który wraz z numerem PESEL należy podać w aptece. Główna zasada działania i większość dotyczących jej przepisów nie uległa zmianie w stosunku do tradycyjnej, papierowej recepty, która była stosowana do tej pory.

W ostatnim czasie można też zaobserwować bardzo dynamiczny rozwój telemedycyny. W ten sposób można rozpoznać wiele problemów zdrowotnych i szybko wdrożyć odpowiednie leczenie. Recepta online jest często wykorzystywana np. podczas łagodnych, sezonowych infekcji układu oddechowego. Należy pamiętać, że e-konsultacje mają swoje ograniczenia i niektóre problemy wymagają diagnostyki w gabinecie lekarskim, jednak wykorzystanie możliwości wizyt telefonicznych i online może pomóc odciążyć cały system medyczny.

W jakich aspektach e-recepta oceniana jest pozytywnie?

W zależności od tego, jaką grupę weźmie się pod uwagę, korzyści z używania e-recepty mogą być definiowane w inny sposób. W przypadku pacjentów często podkreślana jest wygoda, jaka wiąże się z brakiem konieczności posiadania papierowej recepty. Dzięki elektronicznemu systemowi swoje leki można wykupić w dogodnym momencie. To także spore usprawnienie dla funkcjonowania telemedycyny – pacjent lub jego przedstawiciel nie musi już się fatygować do placówki po odbiór papierowej recepty.

Zalety takiego rozwiązania doceniają także farmaceuci i lekarze. Ci pierwsi szczególnie pozytywnie odnoszą się do kwestii czytelności takich recept i przejrzystości działania systemu. Z kolei lekarze podkreślają łatwość wystawiania e-recept i skrócenie czasu obsługi pacjenta. Wdrożenie elektronicznego systemu medycznego może znacząco przyczynić się do zmniejszenia ryzyka ewentualnych błędów – zarówno po stronie lekarza, jak i farmaceuty.

Jakie aspekty działania systemu e-recept wymagają jeszcze poprawy?

Jednym z aspektów, które budzą największe obawy w kontekście e-recept, jest ochrona danych osobowych pacjentów. Dotyczy to wszystkich aspektów związanych z gromadzeniem takich danych. Problemem może być też konieczność ujawniania swojego numeru PESEL przez pacjenta w aptece.

Jednak są to problemy, które dotyczą wielu stosowanych obecnie systemów elektronicznych, wykorzystywanych w różnych dziedzinach życia. Dlatego e-recepta jest rozwiązaniem, które powinno być ciągle udoskonalane i dostosowywane do nowoczesnych standardów.

Bibliografia:

  • Dr Małgorzata Skórzewska-Amberg, Dr Ewa M. Kwiatkowska – Analiza prawnych i społecznych aspektów funkcjonowania e-recepty w Polsce na tle wybranych krajów (https://journals.kozminski.edu.pl/pl/system/files/Lukasiak.pdf)
  • Marta Kowalczyk, Tomasz Hermanowski, Katarzyna Kolasa- Badanie opinii polskich farmaceutów na temat perspektywy wdrożenia systemu e-recepty i elektronicznej dokumentacji medycznej (https://rocznikikae.sgh.waw.pl/p/roczniki_kae_z42_23.pdf)
  • Marcin Flis – E-recepta – element cyfryzacji publicznego systemu zdrowia (https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=927769)
  • Mateusz Jabłoński – Farmaceuci proponują zmiany, które usprawnią system e-recept… (https://mgr.farm/aktualnosci/farmaceuci-proponuja-zmiany-ktore-usprawnia-system-e-recept/)
  • Centrum e-Zdrowia – Polska ma zgodę na uruchomienia e-recepty transgranicznej (https://www.cez.gov.pl/pl/page/o-nas/aktualnosci/polska-ma-zgode-na-uruchomienia-e-recepty-transgranicznej)
  • Ewa Borek, Jarosław Greser, Agnieszka Kilijanek-Cieślik, Teresa Perendyk, Artur Pruszko, Anna Sitek, Kinga Wojtaszczyk - E-zdrowie. Czego oczekują pacjenci? (https://mypacjenci.org/wp-content/uploads/2018/08/E_Zdrowie_Raport.pdf)
  • Ewa M. Kwiatkowska - E-recepta a wykluczenie cyfrowe – wokół potrzeby tworzenia rozwiązań prawnych (https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=1067912)

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.