Jak prawidłowo pielęgnować skórę gdy zaskoczą nas pierwsze mrozy? Jakie zabiegi powinniśmy wtedy wykonywać a czego lepiej unikać zimą? Poznaj łatwe zasady i ciesz się zdrową i piękną skórą także podczas tej kapryśnej pory roku.
Dostosuj pielęgnację do pory roku
Generalną zasadą jest wnikliwa obserwacja naszej skóry. Jeśli nie zauważamy żadnych objawów, które nas niepokoją, warto pozostać przy preparatach, które nam służą i są sprawdzone. Zdarza się jednak, że mróz, suche powietrze, przenikliwy wiatr dadzą się skórze we znaki i stanie się ona przez to sucha i szorstka. Przy cerze wrażliwej, skórze dotkniętej chorobami jak np. AZS, skórze podrażnionej intensywnymi zabiegami, problem staje się nawet bardziej dotkliwy. Skóra traci zdolność do utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia, dlatego trzeba jej skutecznie pomóc.
Stosuj krem z filtrami UV
Przed każdym wyjściem z domu posmaruj twarz kremem, który zawiera wysoki filtr przeciwsłoneczny. Gdy dni są mroźne i słoneczne, promienie UVA silnie przenika przez chmury. Zniszczona promieniami UV skóra traci ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, regeneruje się znacznie wolniej. Wskazany jest zatem krem ochronny o cięższej niż latem konsystencji.
Ochrona i nawilżanie skóry
Najważniejszym z zimowych kosmetyków jest dobry krem – krem zawierający substancje, które pomogą utrzymać wodę w naskórku (jak kwasy tłuszczowe, ceramidy, kwas hialuronowy), substancje łagodzące podrażnienia (jak aloes czy alantoina), a także antyoksydanty (jak witamina E, koenzym Q10, czy olej arganowy).
Unikanie gorących kąpieli
W mroźne dni długie, gorące, relaksujące kąpiele są niezwykle kuszące. Nie jest to jednak najlepszy pomysł. Bariera ochronna naszej skóry ulega wtedy zniszczeniu i skóra łatwo się przesusza. Zimą kąpiele powinny być krótkie, a woda – niezbyt gorąca. Dobrym pomysłem jest korzystanie w tym okresie z prysznica.
Oczyszczanie skóry bez wysuszenia
Warto zmienić żel do mycia ciała na preparat myjący konsystencję kremu lub mleczka. Dotyczy to zarówno kosmetyków do mycia twarzy, jak i też ciała. Zrezygnujmy z mydła w postaci kostki. Szczególnie kojące mogą okazać się emolienty. Twarz można myć bez wody, za pomocą płynu micelarnego, który równie skutecznie zmyje makijaż i wszelkie zanieczyszczenia.
Zbawienny wpływ olejków na skórę
Jeśli skóra staje się bardzo wysuszona, gdy swędzi i piecze, warto posmarować ją na noc olejem. Najpierw nakładamy na twarz krem, a następnie kilka kropli oleju wmasowujemy w szczególnie wysuszone partie. Szczególnie korzystny dla podrażnionej skóry będzie olej arganowy, lniany czy też jojoba. Oleje zatrzymują ucieczkę wody z naskórka.
Nawilżanie dłoni i stóp
Po kąpieli starajmy się jak najszybciej nakładać balsam lub też masło do ciała, ponieważ skóra jest wtedy najbardziej narażona na przesuszenie. Znakomitym pomysłem jest też nakładanie olejku do ciała bezpośrednio na mokrą skórę. Nie można zapominać też o dłoniach i stopach. Po każdym myciu rąk posmarujmy je kremem. Na noc nałóżmy na stopy odżywczy krem i załóżmy skarpetki do czasu jego wchłonięcia.
Tak! Zabiegom kosmetycznym
Zima to czas sprzyjający zabiegom złuszczającym, których nie można wykonywać latem ze względu na słońce. Mikrodermabrazja, złuszczanie kwasami czy też wygładzanie laserowe przyniesie dobre efekty problematycznej skórze. Zaplanujmy serię zabiegów, by cieszyć się wiosną gładką i promienną cerą. Po takich zabiegach pamiętajmy jednak bezwzględnie o ochronie skóry kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, aby nie narazić jej na trwałe przebarwienia.
Może się zdarzyć, że mróz i zimowa aura okażą się zbyt kłopotliwe, aby właściwie zabezpieczyć i pielęgnować skórę. Pomocna i wskazana będzie wtedy wizyta u dermatologa.