Esperal - co to znaczy?

Esperal - co to znaczy?

Esperal znany również pod określeniem wszywka alkoholowa to popularna metoda wspomagająca leczenie alkoholizmu. Lek występuje w formie tabletek, które są aplikowane podskórnie, zazwyczaj w okolicy łopatek lub pośladków, dzięki czemu proces gojenia przebiega szybciej, a pacjentowi nie towarzyszy ból podczas poruszania się. O ilości tabletek decyduje lekarz, który bierze pod uwagę stan zdrowia pacjenta, jego wiek, wagę oraz przede wszystkim stan uzależnienia. Jak przebiega sam zabieg, jakie mogą być konsekwencje spożycia alkoholu po zaimplementowaniu esperalu oraz na czym polega działanie leku?

Jak przebiega zabieg wszycia esperalu?

Pacjenci, którzy chcą przystąpić do zabiegu, są zobowiązani do zachowania trzeźwości. Należy odczekać przynajmniej 12-24 godziny od ostatniego spożycia alkoholu. Proces wszycia esperalu odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie musi obawiać się o ból. Lekarz nacina skórę, zaś same tabletki układane są głęboko, wachlarzowato, co minimalizuje ryzyko powstawania tzw. grudek. Następnie zakładane są szwy kosmetyczne, które sprawiają, że rana wygląda estetycznie. Całość trwa około pół godziny. Znieczulenie działa również po zabiegu, dzięki czemu pacjent może kontynuować swoje codzienne czynności bez potrzeby brania dodatkowych środków przeciwbólowych. W razie zabrudzenia rany należy przemywać ją wodą utlenioną, nakładając świeże opatrunki. Okres gojenia wynosi około 10 dni. Po tym czasie należy ściągnąć szwy. Jedynym śladem po zabiegu będzie niewielka rana, która pozwala na zachowanie dyskrecji, jeśli taka jest wola pacjenta. Osoby, które szukają bardziej komfortowych rozwiązań, mogą zdecydować się na rozszerzoną wersję zabiegu, która zakłada założenie rozpuszczalnych szwów i podanie zastrzyku z antybiotykiem, który minimalizuje ryzyko infekcji.

Jak działa esperal?

Substancją czynną, która odpowiada za działanie esperalu, jest disulfiram. W przypadku spożycia alkoholu wpływa on na zahamowanie rozkładu aldehydu octowego, który gromadząc się powoduje negatywne dolegliwości, określane jako zwielokrotnione uczucie kaca. W normalnych warunkach aldehyd octowy rozkłada się do nieszkodliwej postaci. Działanie esperalu jest jednak celowe, aby pacjent szybko odczuł negatywne konsekwencje spożycia alkoholu. Z tego powodu wszywki są elementem terapii awersyjnej, która cieszy się dużą popularnością i skutecznością. Mają one na celu odstraszyć chorego przed spożyciem trunku, grożąc negatywnymi skutkami, a nawet zagrożeniem życia. Jeśli pacjent zdecyduje się przyjąć alkohol, już po 10 minutach odczuje nudności, przyspieszoną akcję serca i zwielokrotnione uczucie lęku. Mogą pojawić się także wymioty i drgawki, a w skrajnych przypadkach, gdy ilość alkoholu była bardzo duża, utrata wzroku, zaburzenia świadomości, zapaść, uszkodzenie wątroby, a nawet śmierć. Z tego względu zabieg wszycia esperalu musi być w pełni świadomą decyzją, bez nacisku osób trzecich. Najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie go z terapią psychologiczną, która pomoże choremu uwolnić się od nałogu. Przeciwwskazania dotyczą nie tylko samych trunków, ale również wszelkich substancji gdzie może znajdować się alkohol. Mowa m.in. o płynach do płukania jamy ustnej, syropach, różnego rodzaju kosmetykach czy słodyczach. Esperal nie reaguje z innymi lekami, dlatego zazwyczaj nie ma przeciwwskazań do jego zaaplikowania, nawet jeśli pacjent przyjmuje inne medykamenty. Działanie wszywki utrzymuje się do 12 miesięcy. Po upływie tego czasu, w razie potrzeby zabieg można powtórzyć.

Esperal – dodatkowe informacje

Zabieg wszycia esperalu jest polecany wszystkim osobom, które potrzebują silnej motywacji do rzucenia nałogu i elementu odstraszającego. Z uwagi na długość działania leku, jest to bardzo wydajna metoda, która w żaden sposób nie ogranicza pacjenta w życiu codziennym, nie wpływając na zdolność prowadzenia pojazdów, czy aktywność fizyczną. Osoby, które powstrzymują się od spożycia alkoholu, nie odczują żadnych skutków ubocznych esperalu, bowiem w takim wypadku lek nie wpływa na samopoczucie.

Autor: redakcja https://nasz-gabinet.pl

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.