W dzisiejszych czasach praca przy komputerze staje się coraz bardziej powszechna. Otwarcie się na nowe technologie przestaje być domeną wyłącznie młodych osób. Jednakże długotrwała praca w ten sposób może generować różne dolegliwości zdrowotne, w tym także problemy z oczami.
Co jest przyczyną szkodliwości pracy przed monitorem komputera?
Głównym czynnikiem szkodzącym naszym oczom jest promieniowanie emitowane przez komputerowy ekran. Pomimo tego, że przy produkcji monitorów stosowane są coraz nowocześniejsze techniki, nie da się wyeliminować go całkowicie. Każdy z rodzajów promieniowania: rentgenowskie, podczerwone, UV, niskocząsteczkowe – wszystkie przyczyniają się do podrażnienia oczu, zwłaszcza jeśli współtowarzyszy im złe oświetlenie w miejscu pracy oraz klimatyzacja.
Pracując przy komputerze, znacznie rzadziej mrugamy – przez co gałki oczne nadmiernie wysychają. Często nie pamiętamy także o robieniu przerw w czasie pracy i ćwiczeniu naszego wzroku, co może z kolei prowadzić do tzw. skurczu akomodacyjnego – mięśnie gałki ocznej przyzwyczajają się wtedy do patrzenia głównie na przedmioty znajdujące się blisko nas. Prowadzi to do problemów z akomodacją, dochodzi do zaburzenia prawidłowej ostrości wzroku. Warto więc nie tylko dla relaksu popatrzeć co kilkanaście minut na odległe przedmioty czy widok za oknem.
Szkodliwa dla wysychania oczu jest też jonizacja powietrza – powoduje elektryzowanie się skóry naszej twarzy oraz rogówki, zwiększa się też przyciąganie obecnych w powietrzu zanieczyszczeń.
Jakie dolegliwości mogą pojawić się zatem podczas pracy przy komputerze?
Do najczęstszych niedogodności należą zmęczenie oraz zaczerwienienie oczu, ich swędzenie, utrata ostrości widzenia – zwłaszcza gdy przenosimy wzrok na dalekie przedmioty, wzmożone łzawienie. Wszystkie te symptomy mogą pojawić się już po kilku godzinach pracy!
W jaki sposób możemy dopomóc zmęczonym oczom?
Warto pamiętać o robieniu kilkuminutowych przerw podczas naszej pracy, ćwicząc wzrok i patrząc w dal. Zadbajmy także o miejsce w którym pracujemy poprzez odpowiednie oświetlenie, właściwe ustawienie monitora oraz odpowiednie nawilżenie powietrza. Pamiętajmy, by codziennie wypić min. 2 litry płynów, zapewniając nawilżenie tkanek organizmu od wewnątrz. Dostosujmy czas pracy przy komputerze do naszych możliwości zdrowotnych.
Co jeszcze można zrobić?
Dodatkowe i skuteczne wsparcie możemy zapewnić sobie przez racjonalną suplementację preparatami dostępnymi w aptece bez recepty, dostępnymi w postaci kropli lub kapsułek. Mogą przynieść zmęczonym, suchym oczom błyskawiczną i długotrwałą ulgę. Nie zaniedbujmy także okresowych wizyt u okulisty, by jak najdłużej cieszyć się zdrowym wzrokiem.
Medsowa.pl nie jest wyłącznie serwisem z ciekawymi artykułami o tematyce zdrowotnej. Piszemy nie tylko o ochronie oczu, ale przede wszystkim o suplementach diety i lekach dostępnych bez recepty. W naszym serwisie znajdą państwo m.in. dodatkowe informacje takie jak ulotkę, właściwości czy cenę produktów na oczy polecanych przez internautów, jak Doppelherz aktiv – Na oczy z luteiną, Vitalux Omega, Olimp Gold-Luteina w postaci stałej, czy też ZUMA Świetlik Plus, Starazolin HydroBalance One w postaci kropli.