Jakie badania stosuje się w diagnostyce i leczeniu zaćmy?

Jakie badania stosuje się w diagnostyce i leczeniu zaćmy?

Dodano: 21-11-2017

zdrowie

Leczenie zaćmy przeszło prawdziwą rewolucję przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Nowoczesne metody pozwalają na szybkie zdiagnozowanie choroby, a także wyleczenie jej. Jakie badania wykonuje się w celu wykrycia zaćmy i kiedy warto zdecydować się na leczenie?

Jakie badania wykonuje się w celu wykrycia zaćmy?

Zaćmę najczęściej wykrywa się w czasie rutynowych kontroli u okulisty. W czasie badania, kiedy pacjent sygnalizuje pogorszenie się wzroku i widzenie za mgłą, lekarz może zlecić bardziej precyzyjne badania, które będą jednoznacznie wskazywały na to, że pacjent choruje na zaćmę. Choroba może występować tylko w jednym oku lub obu jednocześnie. Ważne jest to, że jeżeli tylko zauważymy pogorszenie się widzenia i szybkie męczenie wzroku, szczególnie po zmroku, aby powiedzieć o tym lekarzowi. Wówczas on będzie wiedział, na co jeszcze zwrócić uwagę, by potwierdzić diagnozę.

W jaki sposób leczy się zaćmę i kiedy najlepiej poddać się zabiegowi?

Jak to zostało wyżej wspomniane, leczenie zaćmy zmieniło się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Dawniej z leczeniem czekano praktycznie do ostatniej chwili, praktycznie do całkowitego zmętnienia soczewki oka. Dzisiaj leczenie zaćmy zalecane jest już w momencie, kiedy zauważy się pierwsze objawy tej choroby. Również sam sposób leczenia uległ zmianie. Obecnie stosuje się zaawansowane soczewki, które pozwalają na odzyskanie komfortu widzenia sprzed choroby. Po takim leczeniu chory najczęściej nie wymaga noszenia szkieł korekcyjnych, chyba że wada wzroku jest bardzo głęboka i wraz zaćma występują inne choroby narządu wzroku. Dzisiaj też do wykonywania zabiegów wykorzystuje się nowoczesne lasery, co przyśpiesza rekonwalescencję po leczeniu, gdyż jest to metoda mało inwazyjna.

Dawniej po wszczepieniu soczewek konieczne było noszenie szkieł korekcyjnych, które pozwalały na prawidłowe widzenie po zabiegu leczenia zaćmy.

Treści znajdujące się w serwisie medsowa.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.