Dermatolodzy zauważają, że coraz częściej z trądzikiem borykają się również osoby dorosłe, których ten problem nigdy wcześniej nie dotyczył. Dotychczas trądzik pojawiał się jedynie w okresie dojrzewania, przysparzając kompleksów młodym ludziom. Powodów wystąpienia trądziku u dorosłych kobiet jest bardzo wiele między innymi zła dieta, stres. U niektórych kobiet pojawiają się niekiedy pojedyncze wypryski, nie jest to jednak zbyt kłopotliwe, ponieważ wraz z ustąpieniem miesiączki, również zmiany skórne zanikają. Sprawa wygląda inaczej, gdy trądzik jest wynikiem innych zmian niż zmiany hormonalne. W takich wypadkach trudno się pozbyć trądziku.
Trądzik – objawy
Pierwszym stadium trądziku pospolitego są tzw. zaskórniki. Równorzędnie pojawiają się gruczoły, wydzielające łój, uniemożliwiając prawidłową pracę naskórka. W związku z nagromadzeniem zanieczyszczeń w gruczole pojawiają się krostki, które są wynikiem stanu zapalnego. Na zaskórniki, szczególnie narażona jest cera tłusta, dlatego tak często kobiety z tego typu cerą borykają się z problemem trądziku.
Istotne jest, by nie ingerować indywidualnie, tj. nie wyciskać. Z tym problemem warto zwrócić się o profesjonalną pomoc do kosmetyczki, która dostosuje odpowiednią kurację oczyszczającą. Nawet w przypadku pojawienia się pojedynczych krostek, nie należy ich wyciskać. Robiąc to nieumiejętnie, zwiększamy ryzyko rozniesienia bakterii po twarzy, co skutkuje pojawieniem się wielu wyprysków.
Pielęgnacja skóry trądzikowej
Istotną rolę w walce z trądzikiem, odgrywa odpowiednia pielęgnacja i dobór właściwych kosmetyków. Niekiedy wybór właściwych preparatów jest dość trudny, największym błędem, jaki popełniają osoby ze skłonnością do trądziku, jest wybór kosmetyków wysuszających, osiągając efekt inny od zamierzonego. Dlatego warto zwrócić się o radę kosmetyczki, która pomoże dobrać odpowiednie specyfiki.
Leczenie trądziku
Mimo miesięcznej kuracji kosmetykami, wypryski nie zanikają, a wręcz powstają nowe, bolesne wypełnione ropą krostki, bezzwłocznie należy udać się do dermatologa, który dobierze odpowiednią terapię farmakologiczną, dostosowaną do stopnia zaawansowania schorzenia. Jeśli problem powraca, co więcej nasila się, może mieć podłoże w nieprawidłowościach hormonalnych. W takim przypadku należy należnie uważnie przyjrzeć się funkcjonowaniu organizmu, wyszukując jakiś innych symptomów. Takie działanie bez wątpienia ułatwi diagnozę. Szczególnie niepokojącą zmianą będą nieregularne miesiączki czy pojawienie się owłosienia. To wszystko może być spowodowane wydzielaniem przez kobiecy organizm, testosteronu, mogą to być sygnały świadczące o problemach z jajnikami lub nadnerczem. Należy więc jak najszybciej udać się do ginekologa endokrynologa.
Trądzik różowaty – objawy
Innym rodzajem trądziku, z którym borykają się kobiety po trzydziestce, jest trądzik różowaty, potocznie zwany rumieniem. W odróżnieniu od pospolitego trądziku, na twarzy nie pojawiają się liczne krosty. W pierwszym etapie pojawia się charakterystyczne zarumienienie twarzy, które jest reakcją na stres lub ostre, gorące potrawy. Po zaobserwowaniu takich zmian skórnych trzeba jak najszybciej udać się do dermatologa. Trądzik różowaty jest niekiedy reakcją na niektóre leki, najczęściej jest symptomem wielu chorób układu pokarmowego, co z tym idzie, zlikwidowanie źródła problemu, sprzyja walce z trądzikiem różowatym.
Jakie zabiegi na trądzik warto wykonać?
Równie kłopotliwe co sam trądzik, są jego relikty pozostawione na skórze. Blizny potrądzikowe, przebarwienia oraz inne uszkodzenia naskórka, są równie ciężkie do zlikwidowania jak sam trądzik. Warto zaznaczyć, że pomiędzy blizną a przebarwieniem istnieje pewna różnica. Przebarwienie jest zwykle końcowym etapem trądziku, zaś blizna to trwała zmiana naskórka, którą bardzo ciężko zwalczyć. Dlatego często jedynym wyjściem z sytuacji, jest skorzystanie z usług dermatologa estetycznego. Jest wiele zabiegów, pomagających zwalczać blizny i przebarwienia jak na przykład mikronakłuwanie, peelingi czy wypełnienie uszkodzeń kwasem hialuronowym. Jednak i tu zdania lekarzy dermatologów są podzielone. Według niektórych specjalistów niektóre z tych terapii mogą powodować nadmierne złuszczenie skóry, zwiększając ryzyko powstawania przebarwień. Lekarze zaznaczają również, że kuracje są kosztowne, a rekonwalescencja jest długa i równie bolesna co sam zabieg. Ogólnie rzecz biorąc, najbardziej skutecznym wydaje się być zabieg, przy pomocy ablacyjnego lasera frakcyjnego. Urządzenie tworzy drobne uszkodzenia w skórze, jednocześnie tworząc wokół nich nową tkankę. Cykliczne stosowanie zabiegu, przyspieszy gojenie, w rezultacie znowu można będzie cieszyć się gładką i zdrową skórą twarzy.