Trądzik pospolity - fakty i mity

Trądzik pospolity - fakty i mity

Dodano: 01-02-2017

wypryski i zaskórniki cera tłusta pielęgnacja skóry problemy skórne trądzik wypryski

Na temat trądziku pospolitego łatwo uzyskać dużo danych. Niestety, z powodu ogromu sprzecznych informacji coraz trudniej fachowo ocenić, co jest faktem, a co też niesprawdzonym mitem. Te ostatnie mogą generować dla nas wiele szkód. Sprawdź z nami, jak się ich wystrzegać oraz jak wyglądają aktualne doniesienia.

1. Mit: trądzik sam się pojawia i znika

Fakt: warto uświadomić sobie, iż trądzik pospolity nie jest zwykłym “defektem” skórnym, a jej chorobą. Nie należy ignorować trądziku i pozostawiać bez właściwego leczenia, ponieważ problem może się nasilić. Nie eksperymentujmy na swoim zdrowiu, nie sugerujmy się też opinią rodziny i znajomych. Wskazana jest tutaj konsultacja lekarza dermatologa. Nie ma jednej uniwersalnej kuracji - dobór leków oraz czas leczenia zależą od stadium choroby, typu cery, wieku, rozległości zmian itd. Zmiany nie ustąpią samoistnie, a pozostawione same sobie mogą oszpecić twarz bliznami. Więcej o zwalczaniu trądziku znajdziesz tutaj:

 

2. Mit: trądzik powstaje w wyniku złej higieny, a, częste mycie pomaga się go pozbyć

Fakt: trądzikowe zmiany nie są spowodowane brudem. Agresywne zabiegi higieniczne, takie jak częste mycie twarzy mydłem, czy też szorowanie skóry ręcznikiem, mogą podrażnić skórę i w efekcie nasilić i rozprzestrzenić zmiany trądzikowe. Najkorzystniej zatem myć twarz delikatnie jedynie rano i wieczorem, używając łagodnego środka, po czym lekko osuszyć skórę ręcznikiem jednorazowym..

 

3. Mit: wyciskanie wyprysków pomoże pozbyć się problemu

Fakt: Absolutnie nie wolno wyciskać pryszczy, a nawet dotykać miejsc zmienionych chorobowo.. Wyciskanie może doprowadzić do powstania trwałīch przebarwień skóry oraz zwiększenia stanu zapalnego. Wyciskanie cyst może przyczynić się do powstania na skórze blizn.

 

4. Mit: słońce “wysusza” trądzik

Fakt: Krótka ekspozycja na słońce może być korzystna dla cery trądzikowej, jednakże długotrwałe opalanie się uszkadza skórę, co skutkuje nasileniem trądziku. Warto zatem chronić skórę preparatem z odpowiednim filtrem słonecznym UVA i UVB. Dobrym pomysłem jest też noszenie latem kapelusza ochraniającego twarz.

 

5. Mit: seks leczy trądzik

Fakt: Aktualnie żadne badania naukowe nie wykazały zależności pomiędzy aktywnością seksualną a zmianami trądzikowymi. Prawdą natomiast jest, iż tabletki antykoncepcyjne mogą spowodować poprawę stanu skóry. Takie rozwiązanie stosuje się jednak w ostateczności, jeśli inne środki zawiodą.  

 

6. Mit: czekolada i stres wywołują trądzik

Fakt: Sam stres nie jest główną przyczyną powstawania trądziku. Jednak jeśli jest on silny lub przewlekły, może pośrednio nasilać zmiany chorobowe. Obalono mit, iż czekolada wywołuje trądzik, jednak duża ilość słodyczy i niezdrowych produktów w diecie szkodzi osobom z tłustą cerą - dla zdrowia i dobrego samopoczucia powinno się je ograniczyć lub też całkowicie z nich zrezygnować. W codziennym menu powinny znaleźć się produkty bogate w witaminy, cynk oraz błonnik: warzywa, orzechy, pełnoziarniste pieczywo, owoce i rośliny strączkowe.


Trądzik od zawsze owiany był faktami i mitami dotyczącymi właściwej pielęgnacji. Osoby borykające się z tym problemem często dostają od innych ludzi “cenne” rady związane z leczeniem trądziku i przyczynami powstawania pryszczy. Niestety często szerzone są niepotwierdzone mity, które mogą być wręcz szkodliwe. Nie wierzmy mitom. Trzymajmy się faktów!

 

Treści znajdujące się w serwisie medsowa.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.