Ibuprom - dlaczego czasami może się wydawać, że nie działa?

Ibuprom - dlaczego czasami może się wydawać, że nie działa?

Ibuprom zawiera ibuprofen (200 mg ibuprofenu w jednej tabletce), który ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Ibuprom zaleca się stosować w dolegliwościach o nasileniu słabym do umiarkowanego, w tym podczas bólu zębów, bólu głowy, bóli mięśniowych, bólów stawowych i kostnych oraz bólu okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Ibuprom powinien poradzić sobie również z bolesnym miesiączkowaniem oraz gorączką wynikającą z przebiegu przeziębienia, grypy czy innych chorób zakaźnych. Jak działa ibuprom i dlaczego czasami nie działa, o tym w poniższym wpisie.

Jak działa ibuprom?

Substancją czynną zawartą w leku Ibuprom jest ibuprofen niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) z grupy pochodnych kwasu propionowego. Jak wspomniano na wstępie, ibuprofen wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. To właśnie ze względu na tak szerokie działanie ibuprofen jest czasem skuteczniejszy w działaniach przeciwbólowych od np. paracetamolu. Ibuprofen redukuje również bóle kostne i stawowe ze względu na działanie przeciwzapalne. Jest to również istotne i pomocne podczas wspomagania organizmu w walce z przeziębieniem, grypą czy podczas zapalenia uszu. Nie wszystkie środki przeciwbólowe mają działanie przeciwzapalne. Ibuprofen ma działanie zmniejszające objawy zapalne, dlatego może poradzić sobie z podwyższoną temperaturą, obrzękiem i bólem. Ibuprom nie posiada działania przeciwdrobnoustrojowo.

Dlaczego czasami może się wydawać, że Ibuprom nie działa?

Leki zawierające ibuprofen charakteryzują się różnorodną zawartością prawo- i lewoskrętnych cząsteczek tej substancji, co może mieć wpływ na skuteczność leczniczą produktu. Jeśli więc Ibuprom nie działa, możemy spróbować zastosować inny preparat zawierający ibuprofen.

W takiej sytuacji może się sprawdzić np. Nurofen (200 mg ibuprofenu) lub Nurofen Forte (400 mg ibuprofenu).

Opcją łagodniejszą dla naszej wątroby będzie wybranie środka zawierającego paracetamol. Paracetamol bywa też skuteczniejszy w walce z gorączką, nie ma on też wspomnianych wyżej izomerowych odmian (prawo- i lewoskrętnych cząsteczek), które mogą wpływać na jego działanie. Paracetamol znajdziemy np. w produkcie leczniczym Apap (500 mg paracetamolu).

Mieszankę ibuprofenu i paracetamolu (200 mg ibuprofenu i 325 mg paracetamolu w jednej tabletce) znajdziemy w leku Metafen.

W jakich sytuacjach stosować Ibuprom?

Lek Ibuprom jest wskazany do stosowania:

  • w bólach o słabym lub umiarkowanym nasileniu
  • podczas bolesnego miesiączkowania
  • podczas podwyższonej temperatury ciała np. w przebiegu grypy, przeziębienia i innych chorób zakaźnych.

Jak dawkować Ibuprom

Ibupromu nie należy podawać dzieciom poniżej 6. roku życia. Produkt leczniczy należy stosować zgodnie z opisem dostępnym w ulotce lub według wskazań lekarza czy farmaceuty. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub wystąpienia niepożądanych objawów należy zwrócić się do lekarza.

Dzieci 6-9 lat (masa ciała 20 - 29 kg);

Leczenie doraźne: 1 tabletka co 6 - 8 godzin po posiłkach. Maksymalnie dozwala się stosowanie 3. tabletek na dobę.

Dzieci 10-12 lat (masa ciała 30 - 39 kg);

Leczenie doraźne: 1 tabletka co 6 godzin po posiłkach. Maksymalnie dozwala się stosowanie 4. tabletek na dobę.

Dzieci powyżej 12. roku życia i osoby dorosłe;

Leczenie doraźne: 1-2 tabletki co 4 godziny po posiłkach. Maksymalnie dozwala się stosowanie 6. tabletek na dobę.

Zaleca się przyjmowanie Ibupromu po posiłku. Tabletki Ibuprom przyjmuje się doustnie.

Ciąża a Ibuprom

W czasie ciąży i w okresie karmienia piersią nie zaleca się stosowania leku Ibuprom. W razie konieczności jego stosowanie należy skonsultować z lekarzem.

Pamiętaj!

Przed użyciem leku zapoznaj się z treścią jego ulotki bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.