Domowe sposoby na ból głowy

Domowe sposoby na ból głowy

Ból głowy może dopaść nas w każdym momencie. Najważniejsze, aby zareagować odpowiednio wcześnie. Pozwoli to na szybkie i bezpieczne zniwelowanie dolegliwości. Specjaliści twierdzą, że domowe sposoby są skuteczne a w dodatku w pełni bezpieczne w porównaniu do farmakologicznych środków przeciwbólowych. W dzisiejszym artykule znajdziesz wiele podpowiedzi jak zwalczyć ból głowy naturalnymi metodami.

Po pierwsze znajdź przyczynę bólu

Powodem bólu głowy zazwyczaj są czynniki zewnętrzne: zmiany pogody, podróż, klimatyzacja, stresująca praca, zmęczenie. Niektóre schorzenia takie jak chore zatoki, katar, zaburzenia wzroku, nadciśnienie, niedociśnienie mogą objawiać się bólami głowy. Warto wtedy skonsultować się z lekarzem.

W sytuacji, kiedy bólowi towarzyszą następujące objawy: niedowład kończyn, zaburzenia równowagi, sztywność karku, wysoka gorączka natychmiast udaj się do najbliższego szpitala.

Pamiętaj, że niektóre produkty spożywcze, środki konserwujące mogą przyczyniać się do odczuwania bólu głowy. Są to m.in. czerwone wino, słodziki (aspartam), ser żółty, czekolada, orzechy.

Nawet zwykłe pragnienie czy głód mogą spowodować ból głowy. Dlatego tak ważne jest znalezienie przyczyny bólu. Pozwoli to w najlepszy sposób zwalczyć uciążliwą dolegliwość.

Domowe sposoby na ból głowy

  1. Masaż. Wykonuj go trzema środkowymi palcami. Koniuszkami palców delikatnie uciskaj brwi i przeciągaj od nasady nosa do zewnętrznej części brwi. Zrób też  delikatny masaż skroni twarzy i karku.
  2. Zioła. Wiele ziół ma właściwości przeciwbólowe, uspokajające i wyciszające. Możesz stosować napary z ziół takich jak: mięta, melisa, rumianek, biała wierzba, chmiel, szałwia, kozłek lekarski.
  3. Aromaterapia. Badania kliniczne potwierdziły działanie olejków eterycznych w łagodzeniu bólu głowy. W jaki sposób działają olejki eteryczne? Cząsteczki olejków pobudzają receptory zapachowe w mózgu, które następnie uruchamiają wytwarzanie endorfin działających przeciwbólowo. Możesz używać olejków do masażu lub inhalacji. Najskuteczniejsze olejki to: bazyliowy, lawendowy, miętowy, geraniowy i majerankowy.
  4. Jabłkowe kuracje na ból głowy. Inhalacje z octu jabłkowego Wymieszaj ocet jabłkowy z wrzącą wodą w proporcji 1:1 Dodaj suszoną miętę (1 łyżka na szklankę wrzątku). Okłady, gazę lub płótno zamocz w zimnej wodzie, a następnie skrop octem jabłkowym i przyłóż do czoła, lub na skronie. Kąpiel stóp: do miski wlej ok. 2 litrów ciepłej wody, dodaj 1/2 szklanki octu jabłkowego. Przez 15 minut mocz stopy.
  5. Magnez. Niedobór magnezu może powodować nerwowość, podenerwowanie, przemęczenie i niską odporność na stres, co może przełożyć się na częste bóle głowy. Dlatego warto włączyć do jadłospisu kakao, figi, orzechy i gorzką czekoladę. Jeśli chcesz szybko uzupełnić niedobory tego pierwiastka, zastosuj suplementację. 
  6. Bursztyn. Badania wykazały, że bursztyn zawiera wiele mikroelementów: magnez, krzem, żelazo, wapń, potas, kwasy żywiczne i związki organiczne połączone z jodem. Przepis na bursztynową nalewkę: 50 g nieoszlifowanego bursztynu umyj w gorącej wodzie, następnie zalej 0,5 litrem 95%-owego spirytusu. Najlepiej przechowywać nalewkę w butelce z ciemnego szkła. Preparat jest gotowy po upływie 2 tygodni. Możesz odcedzić płyn od bursztynu, zgnieść i ponownie zalać. Codziennie wieczorem nacieraj niewielką ilością preparatu czoło, skronie, dołeczki za uszami oraz przeguby dłoni.
  7. Dotleń organizm. Wybierz się na spacer. Jeżeli nie masz takiej możliwości, przewietrz mieszkanie. Głębokie wdechy dotlenią organizm, zmniejszają ból i poprawiają koncentrację.
  8. Jeśli możesz, odpocznij w zaciemnionym pokoju.
  9. Przygotuj energetyzujący koktajl ze świeżej marchewki, szpinaku, buraków i ogórków.
  10. Weź ciepłą kąpiel.

Jak widzisz, istnieje wiele naturalnych sposobów na ból głowy. Być może warto, zanim sięgniesz po tabletkę przeciwbólową, wypróbować którąś z naturalnych metod. Jeśli interesuje cię temat leczenia bólu, przeczytaj o innowacyjnych metodach leczenia bólu. Amol to tradycyjny ziołowy preparat stosowany w uśmierzaniu bólu głowy. Już wiesz jaki wpływ na powstawanie bólu głowy ma magnez, dlatego polecamy Bio Magnez. Jeśli chciałbyś stosować aromaterapię, wypróbuj olejek miętowy lub melisowy.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.