Szybka reakcja, czyli pierwsza pomoc dla dzieci i niemowląt

Szybka reakcja, czyli pierwsza pomoc dla dzieci i niemowląt

Dodano: 13-07-2017

pierwsza pomoc dla niemowląt dla dzieci

Istnieje wiele stron internetowych, które przedstawiają podstawowe kroki jak postępować w nagłych wypadkach. Jednak najlepszym sposobem jest zakupienie odpowiednich poradników, w których znajdziecie konkretne informacje na temat udzielania pierwszej pomocy dzieciom. Warto pamiętać, że w tym przypadku postępowanie udzielania pomocy jest inne, niż w przypadku pomocy osobom dorosłym.

Na szczęście groźne wypadki zdarzają się rzadko, jednak mimo wszystko należy zadbać o to, by wiedzieć jak w takich sytuacjach postępować. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest zachowanie spokoju. Nie jest to rzeczą prostą, kiedy zagrożone jest życie naszego malca. Jednak opanowanie i ocena sytuacji, pozwoli ci zapobiec dalszym niebezpieczeństwom.

Podstawowe zasady

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zachowanie spokoju, ocena sytuacji oraz racjonalne zachowanie w takim momencie. Pamiętaj także, aby mieć zawsze pod ręką apteczkę z niezbędnymi materiałami do udzielania pomocy dziecku.

Gdy malec ulegnie wypadkowi, należy w pierwszej kolejności sprawdzić czy dziecko oddycha i ma wyczuwalne tętno. Popatrz czy klatka piersiowa się unosi oraz zbliż twarz do jego ust, aby sprawdzić oddech. Gdy maluch doznał urazu głowy lub innej części ciała, nie należy zmieniać jego pozycji i przenosić go w inne miejsce.

W przypadku, kiedy podejrzewasz, że dziecko mogło zakrztusić się jedzeniem lub innych ciałem obcym, ułóż dziecko na przedramieniu kierując jego twarz w dół. Następnie należy - około pięć razy - uderzyć nadgarstkiem w plecy dziecka. Jeśli takie postępowanie nie pomoże, należy próbować usunąć ciało obce palcem. Jednak nie zawsze jest to skuteczna metoda, w następnej kolejności należy przejść do uciskania klatki piersiowej, a także wezwać pomoc. Dokładne informacje o takim postępowaniu powinny znaleźć się w każdym poradniku pierwszej pomocy.

Pierwsza pomoc niemowlęciu

Wykonując sztuczne oddychanie niemowlęciu, muszą być zachowane konkretne kroki. Dziecko należy położyć na plecach, odchylić głowę do tyłu i unieść podbródek, objąć ustami nos i usta dziecka, a następnie wykonać dwa krótkie wdechy, jeśli maluch nie zacznie oddychać, kontynuuj wdechy aż do przybycia pomocy.

Reanimacja powinna być wykonywana bardzo ostrożnie, z zachowaniem wszelkich zasad. Na początku należy wykonać dwa oddechy i sprawdzić puls dziecka. Następnie należy przyłożyć czubki trzeciego i czwartego palca do mostka, a dalej wykonuj masaż serca ostrożnie uciskając klatkę piersiową, co pięć uciśnięć należy wykonać jeden sztuczny oddech. Pamiętaj także o sprawdzaniu pulsu dziecka.

Artykuł przygotowany przez
Artykuł przygotowany przez http://lencia.pl - wszystko, czego potrzebuje Twoje dziecko

Treści znajdujące się w serwisie medsowa.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.