Migrena jest zmorą wielu ludzi. Nęka przede wszystkim kobiety i bardzo utrudnia im życie. Najczęściej jest skutkiem stresu – szybsze tempo życia, wiele zadań do wykonania oraz konieczność trzymania się nieprzekraczalnych terminów sprawia, że mamy coraz mniej czasu na relaks i coraz więcej powodów do odczuwania bólu głowy. Charakterystycznymi dla migreny objawami są także: światłowstręt, zaburzenia łaknienia, uczucie pulsowania w głowie, nudności... Jak walczyć z migreną i w jaki sposób można zapobiec jej wystąpieniu?
Migrena – pierwsze sygnały
Migreny mogą mieć podłoże dziedziczne – to znaczy, że jeśli u kogoś w rodzinie występował taki problem, najprawdopodobniej dotknie on również innych członków tej rodziny.
Nie wiadomo co dokładnie je prowokuje – może to być wiele różnych czynników, dlatego warto poczynić własne obserwacje, by móc następnym razem zapobiegać pojawieniu się bólu. Na niektóre osoby źle działa czerwone wino, u innych migrena pojawia się na skutek długiego przebywania w zbyt dusznym pokoju lub pomieszczeniu wypełnionym nieprzyjemnym zapachem (na przykład benzyny). Atak migrenowy może być skutkiem spędzenia kilku godzin przed ekranem komputera, albo reakcją na zmianę pogody (przede wszystkim ciśnienia atmosferycznego).
Migrena – jak jej zapobiegać?
Czy jest jakiś sposób, by zapobiec pojawieniu się migreny? Przede wszystkim, po każdym jej pojawieniu się musimy przeanalizować poprzednią dobę – w końcu powtarzający się czynnik stanie się odpowiedzią na pytanie, co ją wywołuje. Starajmy się unikać owej rzeczy – na przykład przebywania w dusznym pomieszczeniu. Wiadomo, że nie wszystkie czynniki dadzą się wyeliminować (jaki mamy wpływ na pogodę?), jednak zróbmy wszystko, co tylko się da, by nie dopuścić do pojawienia się migreny. Jest o tyle uciążliwa, że może trwać tylko 4 godziny, lecz może nas nękać nawet 3 dni.
Może zainteresuje Cię również: „Jak szukać przyczyn bólu głowy?"
Migrena – jak ją wyleczyć?
Ataki migreny są uciążliwe i często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Mimo wszystko nie ma jeszcze jednego, w 100% skutecznego specyfiku, który możemy zażyć, aby poradzić sobie z migreną. W miarę skuteczne wydają się być leki z grupy tryptanów – przede wszystkim sumatryptan, który dostępny jest na receptę. Można także rozważyć skorzystnie z jednej z innowacyjnych metod leczenia bólu.
Już po wystąpieniu pierwszych objawów należy po prostu wziąć tabletkę przeciwbólową i zamknąć się w przewietrzonym, zaciemnionym pomieszczeniu. Na czoło warto położyć zimny kompres, który nieco złagodzi ból, a na skroniach – sposobem naszych babć – można ułożyć plasterki cytryny lub ziemniaka.
Dobre skutki przynosi leczenie zapachami – warto zakupić lecznicze olejki eteryczne i wdychać zapach bazylii ze skropionej nim chusteczki, a także mięty pieprzowej, z której olejek możemy wetrzeć w skronie oraz kark. Warto również pić napary ziołowe. Najlepsze z nich o:
- miłorząb japoński, który dodatkowo przyczyni się do usprawnienia krążenia krwi;
- melisa, która wykazuje dodatkowo działanie uspokajające;
- kozłek lekarski, który wspomoże organizm w trudnościach z zasypianiem;
- rumianek, który sprzyja także walkę z problemami trawiennymi.
Przeczytaj także: „Domowe sposoby na ból głowy"
Jeśli bóle głowy są bardzo dotkliwe, a migreny częste, długie i nadzwyczaj męczące, warto skonsultować się z lekarzem, który przepisze leki i wyśle na dodatkową terapię – na przykład akupunkturę, czy techniki relaksacyjne, które dodatkowo pomogą zapanować nad stresem.