Nietrzymanie moczu: Na czym polega ta dolegliwość i jakich produktów używać na nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu: Na czym polega ta dolegliwość i jakich produktów używać na nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu, zwane też inkontynencją to bardzo niekomfortowa dolegliwość. Wbrew pozorom oprócz kobiet także mężczyźni mają tego typu problem. Dyskomfort wywoływany niemożnością kontroli pęcherza to okropne uczucie, które niebywale utrudnia codzienne funkcjonowanie osobom dotkniętym nietrzymaniem moczu. W artykule dowiedzą się Państwo, jakie są przyczyny inkontynencji, jak ją leczyć i które produkty pomogą na nietrzymanie moczu.

Nietrzymanie moczu: rodzaje

Przyczyn nietrzymania moczu jest wiele. Jedną z nich jest wysiłek. Wysiłkowa inkontencja to najczęstszy typ nietrzymania moczu. Polega on na niemożności powstrzymania moczu związanym z osłabieniem np. pracą fizyczną mięśni dna miednicy. Przez to cewka moczowa nie jest zaciskana wystarczająco mocno. Wówczas wystarczy lekki wysiłek czy chociażby spontaniczny śmiech lub napad kaszlu, a mocz wbrew woli wycieka. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to nieprzyjemna dolegliwość, nasilana wraz z podwyższeniem ciśnienia. Natomiast przy drugiej najczęstszej postaci inkontencji związanej w ciężkim nietrzymaniem moczu, mięśnie są nieprawidłowo rozwinięte, przez co mózg zbyt późno reaguje i powstrzymanie moczu jest niemożliwe. Wtedy wystarczy choć zmiana pozycji ciała, aby dolegliwość wystąpiła w ciągu kilku sekund. Jednakże jest też typ nietrzymania moczu łączący oba wcześniej wymienione, jest to bowiem nietrzymanie moczu mieszane. Zatem może pojawiać się i przy wysiłku lub podczas nagłej i naglącej potrzeby. 

Jakie są produkty na nietrzymanie moczu?

Przy nietrzymaniu moczu potrzebne są specjalistyczne produkty, dopasowane do przyczyny nietrzymania moczu. Przy wysiłkowym oraz kropelkowym nietrzymaniu moczu należy zaopatrzyć się w podpaski Tena lub pieluchy dla dorosłych, które zapewnią komfort w nocy. Natomiast podpaski nie wystarczą przy cięższej postaci inkontencji. Wówczas warto by było zaopatrzyć się w komfortowe pieluchomajtki. Tego typu majtki chłonne są niewidoczne pod ubraniem a ponadto niebywale wytrzymałe, przez co użytkownik nawet w miejscu publicznym może czuć się bardziej bezpiecznie. Warto też wspomnieć, iż przy nietrzymaniu moczu skóra stale jest drażniona. Natomiast pieluchomajtki Tena zapewniają suchość i zapobiegają przesuszeniu skóry. Oprócz tego majtki chłonne Tena posiadają aż trójwarstwową ochronę, przez co mocz nie wycieka. Z kolei pieluchy dla dorosłych Tena są tak miękkie, że zapewniają wygodę. Produkty na nietrzymanie moczu można zamówić lub kupić a aptece. 

Przyczyny nietrzymania moczu

Najczęstszą przyczyną problemów z pęcherzem są infekcje układu moczowego. Oprócz tego nietrzymanie moczu to jeden z objawów infekcji intymnej. Wówczas do walki z dolegliwością wystarczą antybiotyki i inne leki zapisane przez lekarza. Jednakże złe nawyki żywieniowe to druga częsta przyczyna nietrzymania moczu. Moczopędne produkty, takie jak alkohol mogą wpłynąć na problemy z trzymaniem moczu. Przyczynami nietrzymania moczu typowego dla kobiet jest menopauza, uszkodzenie mięśni dna miednicy na skutek wysiłku czy też słabe mięśnie Kegla. U mężczyzn zazwyczaj to przerost gruczołu krokowego jest powodem nietrzymania moczu. 

Czy nietrzymanie moczu można wyleczyć?

Wszystko zależy od rodzaju oraz zaawansowania nietrzymania moczu i częstotliwości dolegliwości. Leczenie opiera się na farmakologii lub czasem zabiegach. Jednakże pierwszą i najłatwiejszą formą leczenie, która bardzo może pomóc utrzymywać kontrolę nad pęcherzem, są ćwiczenia mięśni Kegla. Jest to mięsień łonowo – guziczny, który odgrywa ważną rolę, kontrolując zwieracz pęcherza moczowego. Ćwiczenia polegają na zaciskaniu i rozluźnianiu owych mięśni. Systematycznie powtarzane z pewnością pomogą odzyskać nieco kontroli nad nietrzymaniem moczu i wzmocnią mięśnie odpowiedzialne za zaciskanie zwieracza. Warto je robić nie tylko z powodu inkontynencji. Każdy może i powinien wykonywać te ćwiczenia, bowiem w przyszłości mogą one pomóc uniknąć problemów z pęcherzem. Na nietrzymanie moczu zapisuje się też leki mające zmniejszyć napięcie pęcherza moczowego. Istnieją też inne pomoce medyczne. Przykładowo mogą to też być wkładki dopochwowe. Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu warto spróbować wyeliminować czynnik, a więc nie wykonywać tak obciążających ciało ćwiczeń czy prac.

Inkontynencja to bardzo uciążliwa dolegliwość, która niebywale przeszkadza w wykonywaniu nawet zwykłych czynności. Dlatego też należy od razu zacząć leczyć schorzenie i zaopatrzyć się w produkty zapewniające ochronę przed wyciekaniem moczu i komfort. Warto też dbać o prawidłową pracę układu moczowego, a z problemem nietrzymania moczu natychmiast udać się do specjalisty. Wyroby chłonne to pomoc nawet w dolegliwościach związanych ze średnim nietrzymaniem moczu lub ciężkim, a ich zastosowanie sprawia, iż można poczuć się pewniej i bezpieczniej w publicznych miejscach przez cały czas. Produkty na nietrzymanie moczu mają bowiem zapewnić maksymalny komfort użytkownikowi. Zatem muszą być wybrane pod kątem dolegliwości i poziomu zaawansowania nietrzymania moczu oraz mieć odpowiedni rozmiar.

Materiał zewnętrzny

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.