Czy zapalenia pęcherza moczowego można dostać od noszenia obcisłych spodni?

Czy zapalenia pęcherza moczowego można dostać od noszenia obcisłych spodni?

Kobiecy układ moczowy zbudowany jest z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej. Sąsiedztwo stref intymnych powoduje częste infekcje w obrębie pęcherza moczowego. Jakie czynniki powodują stany zapalne oraz jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego? Ponadto sprawdź, czym grozi nieleczone zakażenie dróg moczowych.

Dlaczego zapalenie pęcherza moczowego wybiera kobiety?

Za nawracające infekcje układu moczowego odpowiada przede wszystkim specyfika anatomii kobiecego ciała. Cewka przedstawicielek płci pięknej jest dosyć krótka. Ponadto jej bliską sąsiadką jest pochwa, której środowisko charakteryzuje się dużą wilgotnością. Również bakterie kałowe kumulujące się wokół odbytu mogą przedostać się do dróg moczowych. Kiedy dochodzi do zakażenia, bakterie zaczynają proces namnażania. Dokuczają wówczas nieprzyjemne symptomy, do których zaliczymy między innymi bóle w dole brzucha, kłucie i ból przy oddawaniu moczu, ciągłe parcie na pęcherz, a nawet podwyższona temperatura ciała. Chociaż zapalenie pęcherza moczowego nie jest groźną chorobą, potrafi być przyczyną ogromnego dyskomfortu uniemożliwiającego codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo warto wiedzieć, iż nieleczona infekcja prowadzi do wielu poważnych powikłań.

Główne czynniki patogeniczne

Najbardziej typowym patogenem wywołującym zapalenie pęcherza moczowego są pałeczki okrężnicy, czyli Escherichia coli. Objawy chorobowe wywoływane są między innymi przez chlamydie, gronkowca, a także przez dwoinki rzeżączki.

Warto wiedzieć, że pałeczka okrężnicy – Escherichia coli naturalnie bytuje w układzie pokarmowym, kale, a także w okolicy odbytu. Jeśli jednak dostanie się do układu moczowego, zaczyna swą ekspansję. Jeżeli infekcje układu moczowego nie są leczone, wówczas bakterie przyczepiają się do pęcherza moczowego i przemieszczają dalej wgłąb, atakując przy tym nerki.

Oprócz głównych czynników patogenicznych, powodujących przeziębienie pęcherza, istnieje szereg innych stymulantów chorobotwórczych. Infekcję złapiemy, jeśli nadmiernie wychłodzimy pęcherz. Statystyki pokazują, że chorobę łatwo można złapać zwłaszcza latem. Wychładzamy organizm, chociażby przez noszenie mokrego kostiumu kąpielowego. Zimą zaś wychłodzenie pęcherza moczowego pojawia się w wyniku odsłaniania okolicy nerek.

Do infekcji może doprowadzić między innymi niewłaściwa higiena miejsc intymnych, a także… noszenie zbyt obcisłych spodni i bielizny wyprodukowanej na bazie sztucznego materiału.

Nawracaniu choroby sprzyja między innymi seks, szczególnie ten przygodny i bez użycia środków zabezpieczających. Brak prezerwatywy prowadzi najczęściej do przenoszenia bakterii z miejsc odbytu do cewki moczowej. Ponadto zapalenie pęcherza moczowego współwystępuje z chorobami pochwy i sromu. Jeśli zostanie na długo zaburzona mikroflora bakteryjna, wówczas znacznie osłabimy naturalną barierę ochronną. Do przyczyn zapalenia pęcherza moczowego zaliczana jest również antykoncepcja dopochwowa.

Czynniki ryzyka związane z problemami natury fizycznej to cukrzyca, otyłość, przewlekłe stosowanie cewników, deficyty anatomiczne, a także uszkodzenie rdzenia kręgowego.

Czym jest profilaktyka a czym leczenie?

Pewne działania profilaktyczne mogą uchronić przed nawrotami infekcji dróg moczowych. Jakie działania zapobiegawcze należy wdrożyć do naszej codzienności? Po pierwsze koniecznie trzeba pić dużo wody. Częste picie wody spowoduje częstsze oddawanie moczu i tym samym – wypłukiwanie bakterii. Po drugie – prawidłowa higiena miejsc intymnych. Pamiętaj! Podmywamy się w kierunku odbytu, a nie odwrotnie. Każda kobieta powinna wiedzieć, że bakterie nie tolerują kwaśnego środowiska. Dlatego też warto w tym kontekście spożywać odpowiednią ilość witaminy C. Dostarczymy ją przez picie soków z żurawiny oraz cytryny. Panie powinny uważać na niektóre środki antykoncepcyjne. Zaliczymy do nich przede wszystkim chemiczne preparaty, czyli żele plemnikobójcze oraz globulki.

Ponadto patogenne bakterie nie rozwijają się efektywnie w cieple. Dlatego też należy zadbać o ciepło. Nie siadajmy na murkach i kamieniach. Chrońmy okolice nerek przed wyziębieniem.

A co zrobić, kiedy choroba już nas dopadła? Zmiany chorobowe wymagają specyficznego podejścia. Można zastosować neoFuraginę.

>> Furagina na zapalenie pęcherza moczowego - ulotka, dawkowanie

NeoFuragina jest lekiem występującym w postaci tabletek do podawania doustnego. Substancją czynną jest furagina hamująca rozwój bakterii wywołujących zakażenia dróg moczowych. Pamiętać należy jednak o tym, że furaginy nie można używać w pierwszych trzech miesiącach ciąży, u dzieci i młodzieży, u pacjentów chorujących na niewydolność nerek itp. Stosowanie każdego leku wymaga konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Uwaga! Powyższy artykuł jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.