Bolesne nadżerki występujące w jamie ustnej u dziecka określa się mianem aft. Mogą się robić po wewnętrznej stronie policzków, języka, dziąseł, okolic podjęzykowych, podniebienia, gardła, a nawet na wargach. Najczęściej znikają samoistnie w ciągu ok. 7–14 dni (1). Afty wywołują jednak dolegliwości bólowe, dlatego warto ulżyć dziecku w cierpieniu i zastosować odpowiednie leczenie, które złagodzi ból i dyskomfort. Sprawdź, jak leczyć afty u dzieci.
Afty u dzieci – co to za dolegliwość? Objawy aft
Afty to niewielkie zmiany w jamie ustnej przybierające postać najczęściej okrągłych lub owalnych, płytkich ubytków w błonie śluzowej (nadżerek), otoczonych czerwoną obwódką. Nadżerki w jamie ustnej są pokryte białym nalotem i otoczone rąbkiem zapalnym. Pojawienie się aft w jamie ustnej dziecka poprzedza wystąpienie objawów takich jak mrowienie i pieczenie. Odczuwane są one na ok. 24–48 godzin przed rozwojem zmian (1,2). Występowaniu aft u dzieci mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe, ponadto afty powodują dyskomfort podczas spożywania posiłków, przez co dziecko traci apetyt, dlatego nie należy ich bagatelizować.
Przyczyny powstawania aft u dzieci
Afty to często występująca dolegliwość u dzieci, jednak jej przyczyny nie zostały dokładnie poznane. Uważa się, że afty u niemowląt i starszych dzieci to wynik miejscowych zaburzeń układu immunologicznego i mogą być spowodowane przez (1):
- urazy mechaniczne powstałe np. w wyniku przygryzienia tkanek,
- skaleczenia podczas spożywania posiłków,
- nieprawidłową higienę jamy ustnej,
- zabiegi stomatologiczne,
- podrażnienie podczas spożywania pokarmów suchych i twardych,
- obniżoną odporność organizmu,
- osłabienie i przemęczenie,
- niedobory witamin i składników mineralnych (np. żelaza, wit. B12, kwasu foliowego),
- infekcję lub zakażenie,
- stres.
Jak leczyć afty w jamie ustnej u dzieci?
W przypadku, gdy nadżerki i owrzodzenia na błonie śluzowej jamy ustnej u malucha są łagodne, trwają kilka dni i występują jedynie kilka razy w roku, leczenie ogranicza się do postępowania miejscowego (2). Zastosować można dostępne bez recepty środki na pleśniawki i afty takie jak aerozole, żele, maści czy płyny do płukania jamy ustnej. Substancje zawarte w produktach leczniczych na afty łagodzą stan zapalny i zmniejszają dolegliwości bólowe, ponadto działają przeciwzapalnie, odkażająco, ściągająco i znieczulająco (1).
Na afty i aftowe zapalenie jamy ustnej u dzieci zastosować można Sachol Kids. Jest to żel na bazie ekstraktu z róży damasceńskiej, soli sodowej kwasu hialuronowego i pantenolu, który łagodzi ból i przyspiesza gojenie aft. Co ważne, Sachol dla dzieci nie zawiera alkoholu, dlatego nie wywołuje uczucia pieczenia (3).
W leczeniu aft niebagatelne znaczenie ma także eliminacja czynników ryzyka. Należy przede wszystkim zadbać o higienę jamy ustnej, ograniczyć narażenie na stres, wyeliminować czynniki miejscowo drażniące śluzówkę czy zastosować specjalną dietę (2).
Stosowanie dostępnych bez recepty produktów leczniczych powinno przynieść poprawę stanu śluzówki jamy ustnej. Jeśli tak się stanie, nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak leczenie nie przynosi efektów lub mamy do czynienia z nawracającymi aftami, warto skonsultować się z pediatrą.
Domowe sposoby na afty i pleśniawki u dzieci
Leczenie aft u maluszka można wspomóc naturalnymi sposobami, między innymi przez (1):
- smarowanie zmian naturalnym żelem aloesowym,
- stosowanie ziołowych płukanek w postaci naparów z rumianku, szałwii lub łopianu lekarskiego,
- smarowanie aft olejkiem z drzewa herbacianego,
- unikanie podawania pokarmów kwaśnych, słonych i zbyt ciepłych.
Jeśli dziecko ma afty, należy położyć szczególny nacisk na higienę jamy ustnej. Pamiętajmy, że maluchowi należy myć zęby, gdy tylko zacznie wyrzynać się pierwszy ząb, a o higienę jamy ustnej należy zacząć dbać na długo wcześniej.
Bibliografia:
- Kuźnik M., Afty – przyczyny i leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-przyzebia/295854,afty-przyczyny-i-leczenie (dostęp: 2022.10.18.)).
- Antoniv R., Lipska W., Kęsek B. i in., Afty nawracające – przegląd piśmiennictwa, Nowa Stomatologia, 3, 2014.
- Witryna internetowa: https://sachol.com.pl (dostęp: 2022.10.18.).
Materiał reklamowy marki Sachol