Teakryna – lepszy zamiennik kofeiny? Jak działa i dlaczego warto ją stosować

Teakryna – lepszy zamiennik kofeiny?

Kawa na pobudzenie to rytuał, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie życia. Lubimy i doceniamy działanie kofeiny – często nie zastanawiając się, czy wynika to tylko z naszej preferencji, czy już z uzależnienia od tej substancji. A jeśli po spożyciu kofeiny czujemy się źle lub nie odczuwamy żadnej różnicy? Ciekawą alternatywą dla kofeiny mogą być inne naturalne składniki. Sprawdź, jak działa teakryna i przekonaj się, dlaczego warto po nią sięgnąć.

Czym jest teakryna?

Teakryna występuje naturalnie w liściach herbaty assamskiej Camellia assamica, której liście wykorzystuje się do przygotowania napoju zwanego Kucha. To najbardziej obfite źródło teakryny w przyrodzie. Substancję tę w mniejszych ilościach można spotkać również w niektórych gatunkach kawy i owocach kakaowca Cupuacu.

Teakryna (1,3,7,9-tetramethyluric acid) należy do grupy alkaloidów purynowych. Syntetyzowana jest z kofeiny na drodze przemian metabolicznych. Budowa chemiczna teakryny zbliżona jest do struktury kofeiny, istnieją jednak między nimi niewielkie różnice w postaci dodatkowej grupy metylowej i ketonowej w cząsteczce teakryny. Różnice w budowie teakryny i kofeiny przekładają się na nieco odmienne oddziaływanie na organizm człowieka.

Jak działa teakryna?

Teakryna wykazuje zdolność do oddziaływania na ośrodkowy układ nerwowy za pośrednictwem receptorów adenozyny i dopaminy w mózgu.

Cząsteczki teakryny łączą się z receptorami adenozynowymi w miejsce adenozyny – neuroprzekaźnika, który niesie informację o zmęczeniu organizmu i działa hamująco na pracę mózgu. Sprzyja to skupieniu i koncentracji uwagi, przeciwdziałając znużeniu i uczuciu senności. Teakryna modyfikuje również poziom dopaminy w organizmie, wpływając korzystnie na utrzymanie dobrego nastroju i motywacji. 

Wyniki badań naukowych wykazały, że teakryna wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. 

teakryna wspiera pamięć, koncentrację i dobre samopoczucie

Właściwości prozdrowotne teakryny

Teakryna wpływa dobroczynnie na organizm człowieka, wspomagając jego działanie na wielu płaszczyznach:

  • działa nootropowo – wspiera funkcje poznawcze, pamięć i koncentrację,
  • zwiększa kreatywność i motywację,
  • niweluje zmęczenie i znużenie,
  • podnosi poziom energii,
  • łagodzi problemy z zasypianiem i niską jakością snu,
  • niweluje ból i rozwój stanów zapalnych w organizmie,
  • wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi,
  • wspiera zdrowie wątroby, 
  • wspomaga wydolność fizyczną organizmu.

Teakryna a kofeina – czym się różnią?

Chociaż teakryna i kofeina wykazują podobne działanie na układ nerwowy, nie powinny być traktowane tożsamo. 

  1. Teakryna nie powoduje skutków ubocznych, obserwowanych często po spożyciu kofeiny – jak m.in. kołatanie serca, wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie tętna, rozdrażnienie, uczucie irytacji i niepokoju. Pod tym względem wydaje się bezpieczniejsza od kofeiny.
  2. Spożycie teakryny nie prowadzi do budowania tolerancji na ten składnik – przez co nie trzeba zwiększać przyjmowanej dawki dla uzyskania pożądanego efektu. Systematyczne spożywanie dużych ilości kofeiny, wiąże się z rozwojem uzależnienia fizycznego od tej substancji. Z czasem reagujemy na nią słabiej. Aby poczuć się lepiej, pijemy coraz mocniejszą kawę lub więcej kaw, wspomagamy się napojami energetycznymi, wpadając przy tym w błędne koło.
  3. Teakryna działa dłużej i stabilniej niż kofeina. Łagodniej kończy swoje działanie, nie wywołując senności i drastycznego spadku formy.
  4. Teakryna uśmierza ból i przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Kofeina nie posiada takich właściwości.

Teakryna – dla kogo?

Po teakrynę może sięgnąć każdy, kto potrzebuje dawki energii, wsparcia koncentracji, nastroju i motywacji. Jest odpowiednia zarówno dla osób pracujących fizycznie, jak i umysłowo. Pobudza, aktywizuje, ułatwia oraz uprzyjemnia wykonywane czynności.

Teakryna polecana jest przede wszystkim osobom niewrażliwym lub nadwrażliwym na kofeinę. Przypadnie do gustu także osobom, które pragną w naturalny sposób wspomóc swój organizm, a nie przepadają za smakiem kawy lub mocnej herbaty.

Czy teakryna jest bezpieczna?

Bezpieczeństwo stosowania teakryny zostało potwierdzone wynikami badań naukowych. Spożywanie teakryny w dziennej dawce 300 mg przez okres 8 tygodni nie wpływa negatywnie na zdrowie. 

Stosowanie teakryny niesie za sobą jednak pewne ograniczenia. Ze względu na brak wystarczających danych nie jest wskazana dla kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią, a także dla dzieci.

Jak stosować teakrynę?

Teakryna stanowi wartościowy składnik suplementów diety dzięki licznym właściwościom prozdrowotnym.

Zalecane spożycie teakryny mieści się w przedziale 50–300 mg na dobę. Aby zwiększyć przyswajalność tego alkaloidu, najlepiej przyjmować teakrynę w trakcie lub bezpośrednio po posiłku, popijając wodą. Jeżeli preparat z teakryną ma na celu wsparcie treningów, najlepiej przyjmować go około 30-40 minut przed rozpoczęciem ćwiczeń.

Z czym łączyć teakrynę?

Teakryna może być z powodzeniem stosowana solo, a także w połączeniach z innymi substancjami, które synergistycznie wspomagają jej działanie.

Składniki aktywne, z którymi warto łączyć teakrynę, to m.in.:

  • ekstrakt z owoców cytryńca chińskiego,
  • ekstrakt z ziela bakopy drobnolistnej – ze względu na bakozydy,
  • ​​ekstrakt z liści zielonej herbaty – ze względu na L-teaninę,
  • ekstrakt z liści wąkroty azjatyckiej – ze względu na triterpeny,
  • L-tauryna,
  • cholina,
  • witaminy.

Tak bogate połączenie składników znajdziesz w wegańskim suplemencie diety Phynity Theacrine Boost, który efektywnie wspiera koncentrację, pamięć, samopoczucie i radzenie sobie ze stresem. 

Phynity Theacrine Boost

Pęd życia i natłok obowiązków wymagają od nas często pełni energii i szczytowej formy. Istnieje wiele sposobów na to, aby pobudzić organizm i sprostać codziennym wyzwaniom. Warto korzystać przy tym z naturalnych i jak najbardziej bezpiecznych rozwiązań. Teakryna świetnie wpisuje się w ten trend, efektywnie wspierając organizm bez ryzyka uzależnienia.

Bibliografia:

  1. Zheng XQ et al. „Theacrine (1,3,7,9-tetramethyluric acid) synthesis in leaves of a Chinese tea, kucha (Camellia assamica var. Kucha).” Phytochemistry. 2002 May;60(2):129-34.
  2. Wang Y et al. „Theacrine, a purine alkaloid with anti-inflammatory and analgesic activities.” Fitoterapia. 2010 Sep;81(6):627-31
  3. He H. et al. „Assessment of the Drug-Drug Interaction Potential Between Theacrine and Caffeine in Humans”. J Caffeine Res. 2017
  4. Allison A Feduccia et. al. „Locomotor activation by theacrine, a purine alkaloid structurally similar to caffeine: involvement of adenosine and dopamine receptors”. Pharmacology Biochemistry and Behavior. 2012 Aug;102(2):241-8

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.