Choć zdajemy sobie sprawę z tego, jak poważnym problemem jest nałóg nikotynowy i niejednokrotnie podejmujemy próby zerwania z nim, bardzo często musimy przyznać, że każda z nich kończy się fiaskiem. Na szczęście, nie oznacza to wcale, że jesteśmy skazani na niepowodzenie.
Rzucanie palenia – jak zacząć?
Osoby myślące o rzuceniu palenia powinny być świadome tego, że nie uda im się osiągnąć tego celu, jeśli nie będą dobrze zmotywowane. Decyzję o zerwaniu z nałogiem powinno zatem wzmacniać przekonanie, że rezygnacja z palenia nie jest wyrzeczeniem, ale wstępem do przyszłych korzyści. Gdy przekonania tego brakuje, niezwykle trudne jest przetrwanie wyjątkowo trudnego pierwszego okresu odwyku, w czasie którego organizm robi wszystko, aby odwieść palacza od podjętej przez niego decyzji.
Odstawienie papierosów jest też łatwiejsze, gdy pamięta się o zasadzie „czterech nie”. Po pierwsze, nie wolno doprowadzić się do sytuacji, w której odczuwa się głód, stąd też zalecane jest noszenie przy sobie orzeszków albo pestek słonecznika. Nie powinno się też kumulować złości, należy więc nie tylko unikać sytuacji stresogennych, ale nawet rozpieszczać się nieco. Trzecie „nie” dotyczy samotności, ta bowiem skłania do sięgnięcia po papierosa, rzucając palenie, warto więc zapewnić sobie tak wsparcie, jak i życzliwość otoczenia. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, wskazane jest też unikanie zmęczenia. Już samo radzenie sobie ze skutkami rzucenia palenia jest przecież dla naszego organizmu ogromnym wyzwaniem, jeśli więc pojawia się możliwość odpoczynku, warto z niej korzystać.
Jak zmniejszać głód nikotynowy?
Rzucanie palenia wiąże się nie tylko z napięciem i stresem, ale i z szeregiem innych dolegliwości, wśród których często wymienia się nadmierną potliwość, przyspieszenie tętna, a nawet ślinotok. Są to dolegliwości wyjątkowo uciążliwe, zawsze można jednak liczyć na szansę ich złagodzenia. W aptece warto zatem zapytać o nikotynową terapię zastępczą, do wyboru mamy przy tym nie tylko plastry i gumy do żucia, ale nawet spraye z nikotyną, a więc środki ułatwiające stłumienie pragnienia sięgnięcia po papierosa.
Warto też pamiętać, że porażki się zdarzają, a żadne potknięcie nie powinno stać się argumentem przemawiającym za tym, aby się poddać. Osoby, które paliły paczkę papierosów dziennie, nie poradzą sobie przecież z nałogiem w ciągu tygodnia. W chwilach kryzysu warto przypominać sobie o tym, jak duże korzyści dla naszego zdrowia będzie pociągało za sobą rzucenie palenia, a przecież nie jest ich wcale mało. Znów będziemy mogli intensywniej odczuwać, jaki jest smak potraw, zmniejszymy ryzyko pojawienia się miażdżycy, zawału serca i udaru, zapewnimy sobie ochronę przed chorobami płuc, a nawet przed nowotworami. Często dobrym rozwiązaniem jest wizyta w poradni dl palaczy lub u lekarza pierwszego kontaktu, może się bowiem okazać, że terapia przyniesie lepsze rezultaty, jeśli będzie wykorzystywała te środki, które są dostępne jedynie na receptę.
Rzucanie palenia – dieta
Mówiąc o wpływie nikotyny na nasz organizm, warto pamiętać o tym, że to właśnie dzięki niej organizm wydziela duże ilości dopaminy oraz serotoniny, a więc substancji, które sprawiają, że palaczom poprawia się nastrój. Mając tego świadomość trudno okazywać zaskoczenie tym, że tuż po odstawieniu papierosów pojawia się drażliwość, problemy z koncentracją, a nawet stany lękowe. Naturalną reakcją organizmu okazuje się także zwolnienie metabolizmu, co dodatkowo utrudnia zerwanie z nałogiem. Już choćby z tego powodu warto zatroszczyć się o to, aby codzienna dieta była bogata w zboża, mięso, mleko, ryby, a zwłaszcza w oleje roślinne. Te ostatnie mogą być szczególnie przydatne, zawarte w nich kwasy tłuszczowe omega-3 przyczyniają się bowiem do pobudzenia tych ośrodków w mózgu, które są odpowiedzialne za nastrój.
Pobudzenie produkcji serotoniny również nie musi być trudnym zadaniem. Pomocne okazują się w tym pomidory, banany, kiwi oraz ananasy. Wartościowa jest również gorzka czekolada bogata nie tylko w magnez, ale również w selen i cynk. Rzucając palenie, warto pamiętać i o tym, jak duże znaczenie ma pożywne śniadanie. Nie powinno się też zapominać o warzywach, owocach, a w ostateczności również o gumie do żucia jako zamiennikach papierosów. Zdrową dietę warto wspierać poprzez aktywność fizyczną.