Prawidłowe żywienie kota

Prawidłowe żywienie kota

Gdy mamy do czynienia z małym kotkiem bardzo często popełniamy błędy, które odnoszą się do prawidłowego odżywiania takiego zwierzaka. Niestety w tym jedzeniu, które my spożywamy bardzo często brakuje odpowiednich składników, które mogłyby dobrze wpływać na kota a jednocześnie w ten sposób możemy mu wyrządzić krzywdę. Wiele osób ma swoje zdanie na temat tego jak powinno się żywić kota i takie osoby często odrzucają w ogóle porady innych, którzy lepiej się na tym znają. Warto jednak wiedzieć przynajmniej kilka podstawowych kwestii, które się do tego odnoszą, by wiedzieć jak żywić małego kociaka. 

Jakie aspekty brać pod uwagę układania kociego menu?

Bardzo ważne będzie zawsze branie pod uwagę wieku kota, jego rasy i trybu życia. Powinno się kontrolować stan zdrowia, by w tym względzie również dobierać pokarmy. Co innego będzie jadł kot, który jest aktywny a co innego zwierzak, który cały dzień spędza w na fotelu. Zawsze jednak trzeba zadbać o to, by diecie znajdowało się dużo białka w tym karnityna oraz kazeina. Warto zadbać również o aminokwasy egzogenne, a wiec takie, których kot sam nie jest w stanie wytworzyć. Na tym polu jest przynajmniej kilka takich jak tauryna, cysteina czy arginina. Oczywiście w składzie diety muszą znaleźć się węglowodany oraz dopasowane tłuszcze i wiele różnych witamin, które mogą wpływać na zdrowie kota. Warto zatroszczyć się również o to, by znalazły się tam mikroelement w postaci pierwiastków takich jak wapń, żelazo czy cynk. Dając kotu domowe jedzenie bardzo często nie będziemy w stanie zaspokoić jego potrzeb. Dlatego trzeba brać to pod uwagę, gdy wybiera się pokarm dla kota. Kupując puszki z kocim jedzeniem również trzeba wykazać się odpowiednią starannością, by wybrać pokarm, który będzie miał odpowiednią ilość poszczególnych składników. W dziennej diecie ponad 60% powinno stanowić mięso i jego pochodne produkty. Reszta elementów to mleko, warzywa oraz zboża. 

Kocie smakołyki - ryby, mleczne produkty i jajka 

Wiele osób zastanawia się, czy kotu powinno się podawać krowie mleko. Tak naprawdę małym kotom jeśli w ogóle chce się dawać mleko powinno się podawać takie, w którym nie ma laktozy, która będzie powodować podrażnienia w żołądku i prowadzić będzie to biegunki. Natomiast w przypadku starszych kotów można już czasami podać przegotowane mleko, gdyż są one bardziej odporne na działanie laktozy. Jeśli chodzi o mięso trzeba podawać takie, które zostało poddane wcześniejszej obróbce cieplnej i najlepiej by było to mięso drobiowe. Nie powinno się dawać kotom ryb, które są surowe, gdyż mają one takie elementy, które wpływają na problemy z czuciem i mogą wpływać na niszczenie układu nerwowego kota. Dotyczy to takich gatunków ryb jak: karp, makrela, śledź czy sandacz, a wiec ryb, które u nas są bardzo popularne. Natomiast jeśli chodzi o wieprzowinę może się tam znajdować wirus, który prowadzi u kotów do wścieklizny rzekomej, która może okazać się dla nich śmiertelna. U kotów występuje duże zapotrzebowanie na białko, dlatego trzeba zapewnić kotu odpowiednią porcję nabiału. Najlepiej by były to jajka bądź też twaróg. Słodkie przekąski nie mają dla kota żadnej wartości, będą jedynie wpływać na to, że kot będzie tył, dlatego trzeba je ograniczać.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.