Essentiale Forte vs Sylimarol – co na wątrobę?

Wiele mówi się o wątrobie, jej zdolności do regeneracji i o tym, jak łatwo zaburzyć jej działanie. Szczególnie jesienią i zima, kiedy organizm potrzebuje więcej energii, automatycznie zaczynamy też więcej jeść, aby mu ją dostarczyć. Jednak nie każde pożywienie jest dla nas pełnowartościowe, a w obecnym świecie spora część produktów to żywność przetworzona, która nam nie służy. Co jeszcze szkodzi wątrobie, jakie są jej funkcje i jak możemy o nią dbać — o tym w dzisiejszym artykule. Zestawimy też ze sobą dwa popularne produkty lecznicze na wątrobę — Essentiale Forte oraz Sylimarol.

Spis treści:

 

1. Zagrożenia dla wątroby

Choć dużo mówi się o tym, że zaburzenia pracy wątroby dotykają tylko alkoholików — to tak naprawdę mit ten został już dawno obalony. Dla naszej wątroby równie istotne jest czy spożywana żywność nie wytwarza toksycznych związków, które ją „podtruwają”. Również osoby cierpiące na nadwagę mają częste zaburzenia wątroby. Na jej uszkodzenia  mogą wpływać też niektóre leki, wirusy oraz toksyny, które dostarczamy wraz z pokarmem jak np. metale ciężkie czy pleśnie.


Sprawdź także: Jak zachować zdrową wątrobę?


2. Dlaczego zdrowa wątroba to klucz do zdrowia ogólnego?

Wątroba, w mniejszym lub większym stopniu, uczestniczy niemal we wszystkich procesach metabolicznych, które zachodzą w naszym organizmie. Dzięki tym procesom dochodzi do przemiany tłuszczów, cukrów, hormonów, białek i substancji odżywczych oraz toksyn i leków.

Do najważniejszych funkcji wątroby możemy zaliczyć m.in.:

  • wytwarzanie żółci, która odpowiada za trawienie tłuszczów;
  • neutralizowanie i odtruwanie organizmu — w tym pozbywanie się toksyn wywołanych przez leki, amoniak czy alkohol;
  •  magazynowanie zapasów witamin takich jak witamina A, B2, B3, B4, B12, D3 i K;
  • produkcję białek niezbędnych w procesie krzepnięcia krwi, oraz 85% ogółu białek, które znajdują się w osoczu;
  • przekształcanie cukrów i białek w tłuszcze;
  • gromadzenie i wytwarzanie glukozy.

3. Objawy zaburzeń pracy wątroby

Pierwszymi alarmującymi objawami, które świadczą o tym, że nasza wątroba nie pracuje tak, jak powinna są: wzdęcia, niestrawność, wymioty oraz ból w okolicy prawego podżebrza. To bardzo istotna informacja, ponieważ zamiast w takiej sytuacji sięgać po produkty na objawy, należy dokładnie poznać przyczynę i to ją leczyć.

Innymi objawami, które mogą wynikać z powodu dysfunkcji wątroby, są: nadmierna senność, zmęczenie, zaburzenie koncentracji oraz apatia.

4. Wątroba a regeneracja

Wątroba to jedyny narząd w naszym organizmie, który ma zdolność do autoregeneracji. Dotyczy to absolutnie każdej sytuacji, w której cierpi wątroba. Od infekcji, po niedokrwienia, a na działaniu substancji toksycznych kończąc. Spowodowane jest to zawartością komórek macierzystych, które mają zdolność do wytwarzania nowych komórek wątrobowych (hepatocytów).

5. Wspomaganie regeneracji wątroby

Autoregeneracja wątroby jest procesem powolnym i powinien on być wspierany m.in. poprzez zdrowe odżywianie oraz zdrowy styl życia. Przez te pojęcia rozumie się aktywność fizyczną oraz dietę opartą na pełnowartościowych i nieprzetworzonych produktach. W licznych badaniach wykazano, że duży wpływ na występowanie chorób wątroby ma cukrzyca, zespół metaboliczny oraz otyłość.

Dobrym sposobem na wspieranie pracy i regeneracji wątroby, jest dostarczanie jej fosfolipidów niezbędnych, które mają zdolność do wnikania w uszkodzone komórki wątroby. Takie działanie przyczynia się do przyspieszenia jej regeneracji.

Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na jakość przyjmowanych fosfolipidów niezbędnych. By ich działanie było skuteczne, muszą one zawierać minimum 72% fosfatydylocholiny. Równie ważny jest sposób ich dostarczania, który nie powinien wynosić mniej niż 1800 mg w ciągu dnia. Jak na te warunki odpowiadają produkty lecznicze, takie jak Essentiale Forte i Sylimarol?

6. Porównanie produktów na wątrobę  –  Essentiale Forte vs Sylimarol

  Essentiale Forte Sylimarol 70 mg
Typ lek lek
Postać kapsułka tabletka drażowana
Substancja czynna

fosfolipidy z nasion soi zawierające (3-sn-fosfatydylo) cholinę

300 mg fosfolipidów w jednej kapsułce

100 mg wyciągu suchego z łuski ostropestu plamistego (Silybi mariani fructus extractum)

70 mg flawonolignanów w tabletce w przeliczeniu na sylibinę

Dostępne opakowania 50 lub 100 kapsułek 30 tabletek drażowanych
Wskazania do stosowania przy różnego rodzaju chorobach wątroby

do stosowania w procesie odnowy oraz rekonwalescencji wątroby.

Dla kogo dla dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia dla dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia
Podmiot leczniczy Sanofi Herbapol

Oba produkty są lekami, co daje nam pewnego rodzaju bezpieczeństwo, którego niestety nie zawsze możemy być pewni w przypadku suplementów diety. Oba produkty wskazane są do stosowania w przypadku uczuć, towarzyszącym zaburzeniom wątroby takimi jak: wzdęcia, niestrawność, senność czy nudności.

Sylimarol 70 mg zaleca się jednak stosować wspomagająco w trakcie rekonwalescencji oraz po przebytej przewlekłej lub ostrej chorobie wątroby. Essentiale Forte natomiast może być stosowany również w samym przebiegu chorób wątroby.

Jeśli chodzi o dawkowanie i to, dla kogo leki te są wskazane, znajdujemy tutaj punkty wspólne. Oba produkty są przeznaczone dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia. Zalecane dawkowanie to w obu przypadkach maksymalnie 3 tabletki/kapsułki dziennie.

7. Podsumowanie: Essentiale Forte vs Sylimarol – co na wątrobę?

Oba produkty sprawdzają się w przypadku zaburzeń pracy wątroby. Jednak Essentiale Forte zgodnie z opisem dostępnym w ulotce, może być stosowany również w przebiegu chorób wątroby. Dlatego w przypadku poważnych komplikacji może to być lepsze rozwiązanie.

Jeśli odczuwasz objawy złej pracy wątroby sporadycznie lub jeśli chcesz stosować coś pomocniczo np. po niezdrowym jedzeniu, to Sylimarol 70 mg może okazać się bardziej odpowiedni.

W obu przypadkach jest to jednak tylko nasza subiektywna opinia. Pamiętaj, że przed zastosowaniem każdego leku warto skonsultować objawy z lekarzem, który dobierze odpowiedni lek do twoich schorzeń.


Może zaciekawi cię również: Najlepsze produkty na wątrobę


8. Inne produkty wspierające wątrobę

Raphacholin C również jest produktem leczniczym, który występuje w postaci tabletek drażowanych. Produkt ten wskazany jest do stosowania w przypadku wystąpienia takich objawów jak: zaparcia, dolegliwości trawienne oraz niestrawność. Tabletki Raphacholin C mogą być stosowane u osób dorosłych i dzieci powyżej 10. roku życia.

Hepatil to suplement diety w postaci tabletek. Stosowanie tego suplementu wskazane jest dla osób, które chcą chronić swoją wątrobę przed niewydolnością. Produkt wspiera pracę wątroby oraz przyczynia się do prawidłowego metabolizmu tłuszczów. Tabletki Hepatil mogą być stosowane przez osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 7. roku życia.

Ważne!

Przed użyciem każdego produktu leczniczego należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu i zdrowiu.

Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Wskazane przez nas objawy wskazujące na zaburzenia pracy wątroby mogą świadczyć również o innych zaburzeniach, dlatego w przypadku jakichkolwiek niepokojących dolegliwości udaj się do lekarza. Nasz artykuł nie zastąpi wiedzy medycznej, której może udzielić wyłącznie lekarz.

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.