Problem pogarszającego się słuchu

Problem pogarszającego się słuchu

Według danych statystycznych co trzeci obywatel boryka się z problemem pogarszającego się słuchu. Dotychczas stopniowa trata słuchu była charakterystyczna  jedynie dla osób w podeszłym wieku. Współcześnie, coraz częściej ten problem dotyka młodych ludzi.

Przyczyny problemów ze słuchem

Istnieje wiele przyczyn tego zjawiska, których można dopatrywać się w sposobie stylu życia, wszechobecnym hałasie. Głuchotę oficjalnie można również uznać za jedną z wielu chorób zawodowych, ponieważ w wielu zakładach pracy, nie są przestrzegane podstawowe normy. Co gorsza, niektóre czynniki związane są z destrukcyjnym wpływem człowieka na środowisko. Chodzi tu między innymi o zanieczyszczenie powietrza. Ponadto, wyróżnić można czynniki wewnętrzne takie jak przewlekłe choroby, nieodpowiednia higiena narządów słuchu. Przede wszystkim nie należy ignorować pierwszych objawów pogarszającego się słuchu, ponieważ w rezultacie może to doprowadzić do całkowitej utraty tego zmysłu.

Problem pogarszającego się słuch dotyczy również dzieci w różnych etapach rozwoju. Wady słuchu mogą pojawić się na etapie prenatalnym, poprzez komplikacje podczas ciąży czy porodu. Choć najmłodsze pokolenie przechodzi obowiązujące badania laryngologiczne, to wyniki badań, bądź niepokojące objawy są zwykle ignorowane przez rodziców, a stopniowe pogarszanie się słuchu może prowadzić do problemów z nauką pisania i czytania, przez co dziecko może inaczej rozwijać się niż grupa rówieśnicza, która nie boryka się z problemami narządów słuchu.

Uszkodzenie słuchu – czynniki ryzyka

W wieku młodzieńczym problemy ze słuchem są następstwem nieleczonych chorób górnych dróg oddechowych. Prócz tego młoda generacja jest bardziej narażona na dorastanie w hałaśliwych warunkach niż jej rodzice. To wszystko przez funkcjonowanie w skupiskach miejskich, w których dominuje zgiełk rzędu  60/70 dB. Swoje piętno na słuchu młodych ludzi odbiła popularność przenośnego sprzętu muzycznego, moc dźwięków płynących ze słuchawek sięga rzędu 90 dB! O ile odpowiednie dozowanie bezpośrednich dźwięków nie niesie większych konsekwencji, to jednostajny i odcięty od środowiska zewnętrznego hałas w słuchawkach może przysporzyć problemów. Należy zrezygnować ze słuchawek kanałowych oraz dousznych, które są wyjątkowo szkodliwe, ponieważ dźwięk dostaje się bezpośrednio do narządów słuch. Zaleca się więc korzystanie ze słuchawek nausznych, w których dźwięk pozostaje nieco rozproszony, nie wnika bezpośrednio w ucho.
Według lekarzy, wraz ze wstąpieniem w wiek starczy następuje naturalna stopniowa utrata słuchu. Zauważa się, że problem pogarszającego słuch dotyczy częściej mężczyzn, aczkolwiek kobiety cierpiące na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze są również narażone na utratę słuchu.

Utrata słuchu – objawy

Pierwsze symptomy utraty słuchu, dostrzegalne są przede wszystkim przez otoczenie chorego. Stopniową utratę słuchu sygnalizują kolejno: trudności ze zrozumieniem pojedynczych słów, następnie zdań, ponadto głośniejsze akcentowanie wyrazów i podniesiony ton głosu. Problem pogarszającego słuchu nie tylko utrudnia kontakt z otoczeniem, ale jak zostało udowodnione – skraca życie – hałas przyspiesza proces starzenia się.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.