Jak urozmaicić trening cardio?

Jak urozmaicić trening cardio?

Dodano: 07-07-2015

ćwiczenia siłownia sport trening

Trening aerobowy posiada wiele zalet, okazuje się jednak, że wyjątkowo często budzi nienajlepsze skojarzenia. Trudno się temu dziwić skoro związane są one z marszem na bieżni, ten zaś jest być może skuteczny, stuprocentowo pewne jest jednak przede wszystkim to, że jest ćwiczeniem wyjątkowo nudnym. Rzeczywiście, monotonia nie jest najlepszym pomysłem, gdy zaczynamy interesować się treningiem aerobowym, okazuje się bowiem, że skutecznie potrafi zniechęcić nawet osoby wyjątkowo zdeterminowane. O skuteczności programu decyduje nie tylko sam trening, ale również odpowiednio dobrana dieta, warto jednak wiedzieć, że trening aerobowy wcale nie musi wywoływać ziewania.

Trening aerobowy – najważniejsze informacje

Trening aerobowy znany też pod nazwą cardio charakteryzuje się tym, że wykorzystuje tak zwane procesy tlenowe. W praktyce oznacza to, że organizm, choć jego udziałem staje się wysiłek fizyczny, wcale nie przestaje dostarczać tlen do swoich komórek. W treningu tym nie pojawia się zatem zjawisko długu tlenowego tak typowe dla treningu anaerobowego. Analizę zalet tej formy treningu wypada rozpocząć zwracając uwagę na to, że już w trakcie wysiłku osoba ćwicząca pozbywa się podskórnej tkanki tłuszczowej, nie bez znaczenia jest jednak i to, że wzmacniają się także kości i mięśnie. Utleniona krew krąży szybciej, okazuje się przy tym, że nie przyczynia się wyłącznie do utlenienia organizmu, ale również wywiera pozytywny wpływ na układ krwionośny w szczególny sposób wzmacniając serce. Oczywiście, trening taki ma też określone wady, najpoważniejsza jest zaś związana z tym, że mamy do czynienia z treningiem, który nie przyczynia się w żaden sposób do rozbudowy tkanki mięśniowej.

Jak walczyć z nudą?

Marsz na bieżni bywa tak nudny, że potrafi śnić się po nocach. Na szczęście, nie jest to wcale jedyne ćwiczenie, które pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej. Co więcej, nie jest to wcale ćwiczenie, które cieszy się największą popularnością. Ciekawą odmianą spaceru po bieżni jest nordic walking, a więc aktywność, która zdobywa sobie w Polsce coraz większą popularność. Marsz z kijkami potrafi solidnie zmęczyć nawet te osoby, które mogą pochwalić się znakomitą kondycją, nie bez znaczenia jest zaś i to, że spala tłuszcz wcale nie wolniej niż ciągnący się przez długie kwadranse spacer po bieżni.

Innym pomysłem na trening cardio, który się nie nudzi, jest skorzystanie z roweru. Latem nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby poznawać najbliższa okolicę, co poprawia nie tylko kondycję, ale i samopoczucie. Sam wysiłek fizyczny odbywa się w takim przypadku na świeżym powietrzu, co z pewnością doceni nasz układ odpornościowy. Z czasem rower zaczyna zresztą angażować tak bardzo, że ćwiczący sami zaczynają poszukiwać dodatkowych powodów, byle tylko móc wyrwać się na trening. Z roweru nie trzeba rezygnować także w czasie mroźnej lub deszczowej pogody, w takim przypadku bowiem z pomocą przychodzi nam rower stacjonarny. W takim przypadku dobrze jest zaopatrzyć się w słuchawki i zestaw pobudzających piosenek, okazuje się bowiem, że jest to niezawodny sposób na radzenie sobie nawet z największym wysiłkiem fizycznym. Muzyka motywuje do treningu, sprawia przy tym, że wiąże się on z mniejszym niż zazwyczaj dyskomfortem. 

Trening cardio można także wykonywać na basenie łącząc w ten sposób to, co przyjemne z tym, co pożyteczne. Takie ćwiczenia nie tylko prowadzą do spalania tkanki tłuszczowej, ale również wzmacniają ciało, a jednocześnie przyczyniają się do tego, że staje się ono bardziej rozluźnione.

Dlaczego ćwicząc dobrze jest angażować całe ciało?

Zaangażowanie podczas ćwiczeń wszystkich partii ciała jest wskazane już choćby dlatego, że wymusza to ruch większości mięśni. W efekcie poprawia się kondycja ruchowa i wzmacnia aparat kostno-mięśniowy, a same mięśnie rozwijają się. Nie bez znaczenia jest jednak i to, że właśnie w ten sposób zapewnia się kompleksową redukcję tkanki tłuszczowej. 

Trening aerobowy to znakomity sposób na uporanie się z nadmiarem kilogramów, warto jednak pamiętać o tym, aby nie wykonywać go przed treningiem na siłowni. Trening siłowy przynosi najlepsze rezultaty wtedy, gdy wykonuje się go przed treningiem cardio.

Treści znajdujące się w serwisie medsowa.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.