Przyczyny problemów żołądkowo-refluksowych w ciąży

Przyczyny problemów żołądkowo-refluksowych w ciąży

Jesteś w ciąży i męczą Cię problemy żołądkowo-refluksowe? Odczuwasz pieczenie w przełyku i niestrawność? Poznaj przyczyny pojawiania się uporczywej zgagi i dowiedz się, w jaki sposób zapobiegać ciążowym przypadłościom.

Dlaczego przyszłe mamy skarżą się na refluks żołądkowo-przełykowy?

Kiedy kobieta jest w ciąży, jej organizm zmuszony jest do adaptacji do nowej sytuacji. Szereg zmian, jakie zachodzą nie tylko w psychice przyszłej mamy, ale również w jej organizmie, podyktowane są przez burzę hormonalną, wywołując przy tym dyskomfort. Jedną z takich naturalnych zmian jest przemieszczanie się w jamie brzusznej organów, dzięki czemu tworzy się miejsce dla rozwijającego się dziecka.

W największym stopniu cierpi na tym układ pokarmowy. Ściśnięte organy wewnętrzne dają o sobie znać w postaci nudności, bólu głowy, zgagi, a także refluksu. Dowiedz się, jakie są przyczyny problemów na tym tle, a będziesz wiedzieć, jak sobie radzić ciążowymi urokami problemów gastrycznych.

Refluks i zgaga, razem z mdłościami i wymiotami, tworzą grupę najczęstszych dolegliwości ciążowych. Zazwyczaj problemy żołądkowo-refluksowe pojawiają się w ostatnim okresie ciąży, ponieważ stale powiększająca się macica zaczyna uciskać na ściany żołądka. W ten sposób dochodzi do cofania się treści pokarmowej do przełyku.

Sprawę utrudnia progesteron. Ze względu na jego wyższe stężenie, mięśnie gładkie w przewodzie pokarmowym kobiet ciężarnych rozluźniają się, czego efektem jest osłabienie dolnego zwieracza tego przewodu. Jedynie fizjologiczne, prawidłowe napięcie zwieracza nie dopuszcza do cofania się treści żołądka.

Kolejną przyczyną występowania problemów żołądkowo-refluksowych jest wzrost ciężaru ciała przyszłych mam. Stale rozwijające się i rosnące dziecko dodatkowo wzmaga nacisk na żołądek, co wzmaga problemy gastryczne.

Jakie objawy towarzyszą problemom żołądkowo-refluksowym?

Problemy żołądkowo-refluksowe można rozpoznać po:

  • odczuwaniu pieczenia w przełyku i w okolicy mostka;
  • częstym odbijaniu treścią pokarmową;
  • pojawiających się nudnościach lub wymiotach;
  • występowaniu nieprzyjemnego posmaku w gardle;
  • uczuciu pełności;
  • trudnościach z przełykaniem;
  • ogólnej niestrawności.

Mimo iż powyższe objawy nie są groźne, to jednak są w stanie obniżyć nastrój przyszłej mamie, utrudniając jej normalne, codzienne funkcjonowanie.

Jak poradzić sobie z problemami żołądkowo-refluksowymi w ciąży?

Aby pomóc sobie z refluksem i zgagą, pierwszym krokiem powinna być zmiana trybu życia i nawyków żywieniowych.

Pomocne będzie ograniczenie objętości kolacji, a także unikanie jedzenia chwilę przed snem. Można również spróbować jeść mniejsze porcje, ale częściej.

Uznaje się, że w dużej mierze słodycze, kawa, pikantne przyprawy oraz niezdrowe jedzenie typu fast food wzmagają problemy gastryczne. Oprócz tego koniecznie zarówno dla własnego zdrowia, jak i dla jeszcze nienarodzonego dziecka, przyszła mama, która przed ciążą paliła papierosy i piła alkohol powinna odstawić używki, ponieważ naraża płód na nieuleczalny zespół FAS — alkoholowy zespół płodowy.

Oprócz diety i aktywności fizycznej pomocne wybór luźnych ubrań oraz spanie w wygodnej pozycji np. na układanie się do snu na lewym boku. Dzięki temu w mniejszym stopniu macica uciska żołądek, a tym samym poziom odczuwanej zgagi będzie mniejszy.

Jak widać, problemy żołądkowo-refluksowe u przyszłych mam są naturalne. Wiążą się ze zmianami toczącymi się w organizmie kobiety ciężarnej. Gospodarka hormonalna i przemieszczające się narządy to codzienność ciążowa. Można próbować sobie pomóc domowymi sposobami, jednak jeżeli refluks i zgaga będą zbyt dokuczliwe, warto porozmawiać ze swoim lekarzem, który z pewnością znajdzie indywidualne rozwiązanie problemu.

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: https://gemini.pl/poradnik/ciaza-i-porod/jak-sobie-radzic-ze-zgaga-ciazy/

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.