Jak sprawdzić zez u dzieci? Czy są powody do niepokoju?
Zez u dzieci kojarzy się wielu osobom z defektem natury estetycznej, jednak może on nieść za sobą o wiele poważniejsze konsekwencje. Jakie są jego przyczyny. jak wygląda jego diagnostyka i leczenie - na te pytania znajdą Państwo odpowiedzi w dzisiejszym artykule.
Przyczyny powstawania zeza
Zez powstaje w wyniku wady polegającej na osłabieniu mięśni okołoruchowych. W wyniku tego zmianie ulega kąt patrzenia jednego oka względem drugiego, co wyklucza możliwość skoncentrowania jednocześnie obu oczu na tym samym przedmiocie. Przyczynami zeza u dzieci są najczęściej:
- urazy poporodowe,
- nadwzroczność o dużym nasileniu,
- choroby wieku dziecięcego
- różnice w ostrości wzroku.
W przypadku osób dorosłych zez może powstawać w wyniku: chorób zaburzających czynności mięśni okołoruchowych lub nerwu wzrokowego, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, bądź zmiany rozwoju ośrodków kojarzeniowych kory mózgowej.
Diagnostyka dziecięca oczu oraz leczenie zeza
Uważne obserwowanie dziecka pozwala często zauważyć rodzicom samodzielnie to schorzenie, w innych wypadkach diagnostyki dokonuje specjalista związany z okulistyką dziecięcą. Korzystając z poradni okulistycznej dla dzieci, możemy wykonać proste i bezbolesne badanie pozwalające potwierdzić zez u dziecka. Zazwyczaj polega ono na naprzemiennym zakrywaniu oczu, co nie jest w żaden sposób niekomfortowe dla małego pacjenta. Diagnostyka dziecięca oczu może jednak również korzystać z różnych badań opracowanych specjalnie dla dzieci, taki jak test Krimskiego, test Hirschberga, test Motyla, Muchy, TNO czy Langa, które służą m.in. do sprawdzenia występowania zeza. Samo leczenie zeza polega najczęściej na korzystaniu z okularów ze szkłami progresywnymi lub dwuogniskowymi. Przez cały okres leczenia dziecko powinno być pod specjalistyczną opieką lekarską, dlatego warto skorzystać z zaufanych placówek, które cieszą się dobrą opinią - tak jak jest w przypadku okulisty dziecięcego w Toruniu, który działa na terenie lecznicy Citomed, Opieka rzetelnego specjalisty pozwoli uniknąć ryzykownych konsekwencji, które mogą wynikać z braku lub nieodpowiednio dobranego leczenia. Brak ukierunkowanych działań może mieć bowiem dla dziecka długofalowe, nieprzyjemne skutki.
Konsekwencje nieleczenia zeza
Schorzenie to potrafi być niezbezpieczne podczas codziennego funkcjonowania, ponieważ podczas zezowania dochodzi w mózgu do podwójnego widzenia. Wśród objawów towarzyszących wymienia się mdłości, ból głowy, a także problemy z orientacją w terenie. Skutki nieleczenia zeza są poważniejsze niż sądzi wiele osób. Schorzenie może doprowadzić bowiem do niedowidzenia, obniżenia ostrości wzroku, czy nawet ślepoty. Dodatkowo, osoby dorosłe ze zdiagnozowanym zezem mają często problemy z prowadzeniem pojazdów mechanicznych, a w przypadku dzieci nieleczone schorzenie powoduje problemy z czytaniem i pisaniem, co bezpośrednio wpływa na problemy z nauką. Zez u dzieci wpływa również na rosnące kompleksy, co może powodować nieśmiałość i utrudnienia w nawiązywania kontaktów społecznych.