Suchość gardła - wiosną to częsty objaw. Jak sobie z nim poradzić?

Suchość gardła - wiosną to częsty objaw. Jak sobie z nim poradzić?

Wszelkie problemy gardłowe są bardzo nieprzyjemne i potrafią znacznie obniżyć nasz codzienny komfort. Jednym z nich jest suchość w gardle, która pojawiać się może z wielu powodów, dlatego też warto wiedzieć, jak sobie z nią radzić. Jak skutecznie nawilżyć gardło? Co na suchość i drapanie w gardle będzie pomocne? Sprawdź!

Suchość gardła – przyczyny pod lupą

Poczuciu suchości w gardle może towarzyszyć też chrypka oraz kaszel. Pierwszym skojarzeniem zwykle jest infekcja – zgadza się, stany zapalne gardła mogą dawać tego typu objawy, lecz źródeł suchości w gardle jest znacznie więcej. Należą do nich także:

  • Palenie papierosów – zarówno czynne, jak i bierne;
  • Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem – może wywoływać różnego rodzaju podrażnienia błon śluzowych; mowa m.in. o smogu;
  • Przedłużające się oddychanie przez usta – dzieje się tak zwłaszcza w momencie, kiedy mierzymy się z niedrożnością nosa;
  • Zbyt słabe nawodnienie organizmu – osoby dorosłe powinny wypijać minimum 2-2,5 l płynów dziennie;
  • Alergie – mowa m.in. o alergiach wziewnych na pyłki, sierść czy roztocza;
  • Niepożądane skutki przyjmowania niektórych farmaceutyków – np. leków kardiologicznych czy antydepresyjnych;
  • Nadwyrężenie głosu – zwykle jego powodem jest intensywna praca głosem, która szczególnie dotyczy nauczycieli, aktorów, konferansjerów etc.;
  • Oddychanie zbyt suchym powietrzem – przesuszaniu powietrza sprzyjają przede wszystkim ogrzewanie oraz klimatyzacja. Suchość w gardle to tylko jeden z objawów, jaki może się w związku z tym pojawić.

Suchość w gardle – jak sobie z nią radzić?

Podstawą jest znalezienie źródła problemu. Jeśli jest to infekcja i obok suchości w gardle pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak podwyższona temperatura, kaszel, katar, ból głowy i ogólne rozbicie, należy sięgnąć po leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, jak np. ibuprofen czy paracetamol. Do tego powinno się zastosować dodatkowe sposoby łagodzenia symptomów. Co istotne, dotyczy to infekcji powstałej na tle wirusowym, ponieważ w przypadku chorób bakteryjnych konieczne jest leczenie przyczynowe, czyli antybiotykoterapia. Mimo wszystko jednak nawet wtedy stosuje się wsparcie pod postacią wspomnianych wyżej metod niwelujących nieprzyjemne objawy, w tym suchość w gardle. 

Co pomoże łagodzić suchość w gardle?

  • Zioła – fitoterapia, czyli ziołolecznictwo, to duże wsparcie zarówno w prewencji, jak i leczeniu gardłowych problemów. Stany zapalne gardła oraz jego przesuszenie mogą łagodzić m.in. inhalacje z naparu stworzonego z danej rośliny lub popijanie go w formie herbatki. Suchość w gardle redukują: lipa, rumianek, szałwia, korzeń lukrecji i inne.
  • Siemię lniane – rozgniecione nasiona siemienia lnianego zalewamy gorącą wodą i pozostawiamy na kilkanaście minut pod przykryciem. W tym czasie powstanie zawiesina, którą powoli popijamy. Pozostawi ona na gardle swego rodzaju „warstwę ochronną”, która nie tylko złagodzi suchość gardła, lecz także ochroni je przed dalszymi podrażnieniami.
  • Nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy – optymalny dla naszych organizmów poziom wilgotności powietrza to 45-65 proc. Warto zaopatrzyć się w czujnik, który będzie sprawdzał ten parametr, a jeśli zaobserwujemy, że nawilżenie powietrza jest zbyt niskie, skorzystajmy z nawilżaczy lub domowych sposobów, np. rozwieszania mokrych ręczników na grzejących kaloryferach.
  • Pastylki do ssania – ich stosowanie warto rozpocząć już w momencie zauważenia u siebie pierwszych objawów. Jeśli bowiem błony śluzowe gardła są przesuszone, jesteśmy znacznie bardziej narażeni na infekcje. Działajmy więc prewencyjnie i przy okazji redukujmy suchość w gardle. Dobrze wziąć pod uwagę przede wszystkim środki powstałe na bazie naturalnych składników, jak Tantum Natura. W skład tych pastylek wchodzi miód, cynk, witamina C i propolis, które łagodzą nie tylko problemy gardłowe, lecz także wspierają ogólną odporność organizmu.
  • Miód – sprawdza się nie tylko w profesjonalnych środkach, lecz także w domowych metodach. Ma bowiem m.in. właściwości nawilżające, łagodzące, immunostymulujące, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. W problemach z drogami oddechowymi poleca się szczególnie miód spadziowy, malinowy oraz lipowy. Można stworzyć z niego napój – w szklance ciepłej wody rozpuszczamy łyżeczkę miodu (nie może być to woda gorąca, ponieważ zredukuje prozdrowotne działanie miodu). Smacznie i z korzyścią dla gardła!

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.