Czy wiesz jak radzić sobie z bólem zatok?

Czy wiesz jak radzić sobie z bólem zatok?

Zapalenie zatok to nieprzyjemna dolegliwość charakteryzująca się zatkanym nosem, rozpierającym bólem twarzy i żółtą wydzieliną. Szczególnie narażeni jesteśmy na ból zatok w okresie jesienno-zimowym. Nie zawsze jednak konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczą sprawdzone domowe sposoby. Sprawdź jakie!

Zatoki to przestrzenie w czaszce, które powinny być wypełnione powietrzem. Pokryte są błoną produkującą śluz, wspomagający oczyszczanie ich z alergenów i zanieczyszczeń. Kiedy dochodzi do bólu zatok, oznacza to, że nastąpiło zapalenie tkanek. Powoduje to obrzmienie i nadprodukcję śluzu. Czasem dochodzi też do zablokowania zatok potocznie zwanego zatkaniem zatok. Powoduje to silny ból oraz uczucie ciśnienia w górnej części twarzy, szczególnie odczuwalne podczas pochylania się. Przez gromadzącą się w zatokach wydzielinę, może dojść do rozwoju infekcji. Czy wiesz jak radzić sobie z bólem zatok?

Rodzaje bólu zatok

W zależności od długości trwania bólu wyróżnia się ostre zapalenie zatok, które trwa do 4 tygodni, oraz przewlekłe. Objawy zwykle są podobne, szczególnie na początku. Główne z nich to uczucie ucisku w okolicy twarzowej (nosa, skroni, czoła), ból zatok, żółta wydzielina z nosa oraz uczucie zatkanego nosa. Objawy, które występują w początkowym stadium, można pokonać przy użyciu sprawdzonych domowych sposobów na zapalenie zatok. Dzięki temu możemy też zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważniejszej infekcji, przejścia choroby w przewlekłe zapalenie zatok oraz pojawienia się groźnych powikłań.


Sprawdź także jak pokonać katar alergiczny!


3 najlepsze (sprawdzone) domowe sposoby na chore zatoki:

1. Inhalacje przynoszące ukojenie

Pomagają odzyskać komfort oddychania. Najlepszy domowy sposób na sporządzenie takiej inhalacji to połączenie wody z solą kuchenną (na litr wody ok. 7 łyżek soli). Pochylamy się nad parującym roztworem i wdychamy opary. Ważne by taka mikstura nie była gorąca ale ciepła. Dla wzmocnienia efektu możemy dodać kilka kropli olejku mentolowego lub wrzucić saszetkę miętowej herbaty. Taka inhalacja zadziała odkażająco i znacznie ułatwi oddychanie. Taki zabieg należy wykonywać codziennie przez przynajmniej pięć dni.

2. Nawilżanie od wewnątrz

Ważne jest dbanie o dobre nawilżenie śluzówki nosa, tak by stanowiła ochronę przed drobnoustrojami. Ważne jest zatem odpowiednie nawodnienie organizmu, zaleca się pocie nawet trzech litrów płynów dziennie. Najlepiej sprawdzi się zwykła woda i napar lipno-malinowy. Istotne jest również zadbanie o nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajdujemy. Do tego najlepiej sprawdzi się nawilżacz powietrza lub położenie mokrych ręczników na grzejnik.

3. Okłady przeciwbólowe

Okłady ze specjalnej soli leczniczej, dostępnej w aptece nie tylko rozprawiają się z bólem, ale też sprzyjają oczyszczaniu nosa. Można również samemu przygotować okład. Do skarpety wsypujemy kilka łyżek grochu, a następnie rozgrzewamy nasz okład w piekarniku w temperaturze ok. 60°C. Taki domowy okład uśmierzy ból szczególnie u nasady. 


Może chcesz dowiedzieć się: co powoduje alergie?


Jeśli domowe sposoby to za mało

Jeśli domowe sposoby na zatkane zatoki już na nas nie działają, warto zapoznać się z ofertą preparatów przeznaczonych na tę dolegliwość. Na początek warto sprawdzić, jak działają na nas suplementy. Tutaj z pomocą może przyjść Zatoxin czy Sinulan Forte. Oba suplementy dostępne są w postaci tabletek. Skutecznie nawilżają one błonę śluzową nosa oraz pomagają w usuwaniu zalegającej wydzieliny. Jeśli suplement to wciąż za mało na nasz ból, możemy sięgnąć po leki. Warto wcześniej skonsultować taki zakup z lekarzem lub farmaceutą, który pomoże dobrać lek do naszych potrzeb. Febrisan Zatoki to lek dostępny w formie tabletek powlekanych. Udrożnia zatoki przynosowe oraz działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Sudafet natomiast jest lekiem, który stosowany jest w celu zmniejszenia przekrwienia błony śluzowej górnych dróg oddechowych, głównie nosa. Stosowany jest przede wszystkim na nieżyt nosa, nieżyt zatok, alergie i przeziębienie. W przypadku, kiedy środki farmakologiczne również nie przynoszą oczekiwanego działania, warto udać się do lekarza specjalisty, który może zalecić nam wykonanie zabiegu na nawracające bóle zatok. 


Przeczytaj także: Sinupret vs Sudafed – jak udrożnić nos przy zapaleniu zatok?


Chociaż ból zatok najczęściej ujawnia się jesienią i zimą, to również wiosną i latem może nas dopaść. Szczególnie w dni, kiedy ciśnienie atmosferyczne jest niekorzystne. Przesilenie wiosenne natomiast sprzyja przeziębieniom, które również powodują bóle zatok. Warto zatem zainteresować się też domowymi sposobami na przeziębienie oraz regularnie dbać o swoją odporność, w czym pomoże nam np. Biostymina.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.