Syrop na kaszel u dziecka – powiedz stop chorobie!

Syrop na kaszel u dziecka – powiedz stop chorobie!

Gdy nasze dziecko zaczyna chorować, jednym z pierwszych objawów są najczęściej kaszel i katar, które potrafią naprawdę wymęczyć organizm. Jedni uważają, że kaszel warto leczyć inni, że nie gdyż jest naturalną odpowiedzią organizmu na zarazki. Prawda leży gdzieś pośrodku, ponieważ kaszel ma różne przyczyny. W jednym przypadku hamowanie kaszlu jest przeciwwskazane w innym konieczne, dlatego tak ważna zwłaszcza w przypadku dzieci jest szybka i trafna diagnoza. Kaszel często jest przyczyną nieprzespanych nocy oraz podrażnionego gardła. Dlatego też nie warto go bagatelizować i należy działać zdecydowanie.

Wyróżniamy dwa podstawowe typy kaszlu – kaszel suchy oraz mokry, warto umieć je rozróżnić, dzięki temu będziemy mogli dobrać odpowiedni syrop na kaszel, aby pomóc maluchowi i oszczędzić mu dyskomfortu wynikającego z choroby.

Suchy czy mokry? Jaki syrop na kaszel wybrać?

Kaszel jest odruchem, który pomaga oczyszczać drogi oddechowe z zanieczyszczeń, a w przypadku choroby także z drobnoustrojów. Mokry kaszel u dziecka jest korzystny dla organizmu, ponieważ pomaga pozbyć się wydzieliny, która zalega w oskrzelach. Nie usunięcie jej może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Dlatego też nie warto go lekceważyć! Pamiętajmy, że kaszel mokry może towarzyszyć niegroźnemu przeziębieniu, lecz także gruźlicy czy zapaleniu płuc, które są poważnymi chorobami.

Czasami bywa, że sam kaszel mokry nie potrafi poradzić sobie z wydzieliną nią w pełni, wtedy potrzebny jest odpowiedni syrop. W takim przypadku najlepszy będzie ten o działaniu wykrztuśnym, który można kupić w każdej aptece. Istotne jednak jest to, aby dobrać lek odpowiednio do wieku chorego, a także przestrzegać informacji dotyczących dawkowania umieszczone na opakowaniu.

Mokry kaszel u dziecka warto obserwować, gdy przybiera on barwę żółto-zieloną możliwe jest, że doszło do nadkażenia bakteryjnego, w takim wypadku konieczna jest wizyta u lekarza i leczenie antybiotykiem.

Pamiętajmy też, aby zwłaszcza u małych dzieci nie lekceważyć kaszlu mokrego. Nie ma co popadać jednak w paranoje, jednorazowe kaszlnięcie nie musi oznaczać od razu choroby. Zdrowe dziecko w ciągu doby może zakasłać od 1 do 34 razy, jeśli jednak ilość ta jest większa, staje się to niepokojącym sygnałem. Warto w takim przypadku zasięgnąć opinii lekarza. Im młodsze jest dziecko, tym szybciej rozwija się infekcja, dlatego też lepiej nie leczyć małych dzieci domowymi sposobami, powinny być one jedynie dodatkiem do lekarstw, które w skuteczny i szybki sposób ulżą naszemu dziecku.

Kaszel suchy bywa bardziej uciążliwy, zazwyczaj pojawia się na początku choroby i utrudnia oddychanie, często nasila się w nocy. Towarzyszy mu nieprzyjemnie uczucie w gardle, drapania i podrażnienie. Przybiera postać duszących kaszlnięć i nie usuwa zalegającej wydzieliny. Przy tym typie podaje się syrop na kaszel, który ma działanie hamujące odruch kaszlu oraz ten, który uczyni go mokrym. Jednak przed podaniem leku ważne jest, aby znaleźć jego przyczynę, ponieważ w przypadku poważniejszych dolegliwości stosowanie leków hamujących kaszel jest przeciwwskazane. Warto też zadbać o odpowiednie nawilżenie dróg oddechowych, aby łagodzić podrażnienia, które powoduje.

Kaszel – co warto o nim wiedzieć?

Sam kaszel nie jest chorobą, lecz objawem zwiastującym jej nadejście. Na pojawienie się kaszlu wpływa kilka czynników. Kaszel mokry nazywany jest produktywnym i występuję najczęściej w środkowej fazie infekcji. Jego intensywność nasila się zwłaszcza rano, gdy w drogach oddechowych znajduje się dużo wydzieliny. Pamiętajmy, aby leków wykrztuśnych stosowanych przy kaszlu mokrym nie podawać w nocy, aby zapewnić dziecku spokojny sen. Pomocne jest również oklepywanie pleców dziecka, ze względu na to, że odruch kaszlowy u dzieci jest mniej efektywny niż u dorosłych. Pamiętajmy też o tym, aby robić to delikatnie najlepiej opuszkami palców kilka razy dziennie.

Warto wiedzieć, że każdy typ kaszlu leczy się inaczej, uwarunkowane jest to przez jego przyczyny, należy więc na początku przeprowadzić badania, które pomogą je określić oraz pozwolą ustalić jego typ. Przewlekły kaszel utrzymujący dłużej niż 8 tygodni wymaga konsultacji ze specjalistą, gdyż może być przyczyną poważnej choroby, zwłaszcza u małych dzieci, których system odpornościowy nie jest tak skuteczny jak u dorosłych.

Warto dbać o zdrowie, ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć, jeśli jednak nasze dziecko złapie infekcję, należy zachować spokój i udać się d specjalisty.

Więcej przydatnych informacji oraz bank wiedzy o kaszlu mokrym znajdziesz na Kaszlopedii. Co to jest? Przekonaj się sam >> http://conakaszel.pl/category/kaszlopedia/kaszel-mokry/

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.