Wszystkie sekrety mango

Wszystkie sekrety mango

Mango to jeden z tych egzotycznych owoców, których właściwości są nam znane już od tysięcy lat. Początkowo czerpano z nich garściami przede wszystkim na terenie dzisiejszych Indii, w szesnastym wieku mango pojawiło się jednak również na terenie Europy. Naukowcy zaczęli interesować się nim stosunkowo niedawno, a przeprowadzone przez nich badania potwierdziły, że mamy do czynienia z owocem nie tylko zapobiegającym rozwojowi niektórych nowotworów, ale również przyczyniającym się do tego, że możliwe staje się tak obniżenie poziomu cukru we krwi, jak i cholesterolu.

Okazuje się również, że jest to środek niezastąpiony wówczas, gdy zmagamy się z chrypką i bólem gardła, a przecież na tym nie kończą się wcale jego właściwości.

Mango – podstawowe informacje

Mówiąc o mango mamy do czynienia z owocem pochodzącym z Indii i uprawianym tam z powodzeniem już od ponad czterech tysięcy lat. Hinduski „owoc bogów” długo pozostawał ich sekretną bronią, w szesnastym wieku pojawił się jednak w Europie, a następnie zaczął być uprawiany także w tropikalnych regionach Afryki, Ameryki, a nawet Australii i Oceanii.

Mango w walce z rakiem i cukrzycą

Naukowcy coraz częściej zwracają uwagę na to, że substancje wchodzące w skład tego egzotycznego owocu mogą okazać się niezastąpione w walce z rozwojem tak raka piersi, jak i nowotworu okrężnicy. Potwierdziły to zwłaszcza badania pary naukowców z Teksasu, którzy zajmowali się testowaniem wyciągów z mango na różnych komórkach rakowych. Co ważne, wyciągi nie tylko doprowadzały do śmierci komórkowej tych komórek, które zostały zaatakowane przez nowotwór, ale również nie wywoływały szkody wówczas, gdy w grę wchodziły komórki zdrowe. Za taki stan odpowiada przede wszystkim zawartość w owocu polifenoli.

Mango a zespół metaboliczny

Amerykańskie badania nad mango i właściwościami tego owocu potwierdzają, że ma on znacznie nie tylko wówczas, gdy przedmiotem analiz jest profilaktyka antynowotworowa i ograniczenie wpływu komórek nowotworowych na ludzi. Nie bez znaczenia okazuje się i to, że jedząc ten owoc codziennie, jesteśmy w stanie doprowadzić do obniżenia stężenia cukru we krwi. Wyniki te są dość szokujące, jeśli weźmie się pod uwagę to, że samo mango zawiera cukier, należy jednak pamiętać, że wspomniane badania zostały przeprowadzone nie na ludziach, ale na myszach. 

Nie można nie docenić i tego, że jedząc mango, jesteśmy w stanie doprowadzić do obniżenia insulinooporności, a w dalszej kolejności również poprawić tolerancję glukozy. Egzotyczny owoc jest też niezastąpiony wówczas, gdy na sercu leży nam regulacja poziomu lipidów. Jedząc mango, przyczyniamy się więc do tego, że mamy znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Naukowcy coraz częściej są skłonni nawet do formułowania tezy, zgodnie z którą mango działa lepiej niż spora grupa leków podawanych tak pacjentom z cukrzycą, jak i z wysokim cholesterolem. 

Mówiąc o mango, nie można zapominać i o tym, że w jego skład wchodzi potas, który pozwala na skuteczne radzenie sobie z nadciśnieniem tętniczym, trudno więc dziwić się, że mango może zmniejszać ryzyko pojawienia się zespołu metabolicznego, a więc schorzenia, na które składa się nie tylko podwyższony poziom trójglicerydów, ale również cukru we krwi, cholesterolu i ciśnienia tętniczego.

Mango na ból gardła

Mango pomaga nie tylko w przypadku chorób o podłożu metabolicznym, jego sok znany jest bowiem i z tego, że przyspiesza tempo, w jakim regeneruje się podrażnione gardło. Jest też niezastąpione w łagodzeniu chrypki, zapobiegając jednocześnie dolegliwością bólowym.

Mango dla urody

Mango już jakiś czas temu zostało docenione przez firmy związane z przemysłem kosmetycznym, okazało się bowiem, że wykonany z niego olejek charakteryzuje się właściwościami regeneracyjnymi i nawilżającymi. Poleca się go zwłaszcza do pielęgnacji cery dojrzałej, choć docenią go również osoby ze skórą suchą. Olejek ten jest dziś składnikiem kremów i balsamów można go jednak znaleźć również w odżywkach i szamponach do włosów. 

Mango w kuchni

Chcąc cieszyć się smakiem mango najlepiej wybrać owoc w odcieniach koloru żółtego, zielonego i czerwonego, nie warto przy tym wybierać nie tylko egzemplarzy zupełnie zielonych, ale i tych mocno dojrzałych. Niewskazane są też przesadnie twarde owoce, warto więc zwrócić uwagę na to, czy miąższ ugina się pod naciskiem palca. Warto zwrócić uwagę również na skórę mango, wskazane jest bowiem, aby nie tylko nie lepiła się, ale także była jędrna. Dobrą jakość mango znamionuje też przyjemny zapach przy końcu szypułki. Miąższ dojrzałego owocu jest nie tylko słodki, ale również wyjątkowo soczysty i gęsty. Dosłownie rozpływa się w ustach, a tym samym jest znakomitym składnikiem sałatek. Owoc sprawdza się też jako dodatek do ciast, a nawet mięs.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.