Historia tej rośliny jest doprawdy niezwykła i warta poznania. Jeszcze bardziej warte poznania są zaś wszystkie zdrowotne właściwości, jakie w niej tkwią. Amarantus – każdy niby słyszał tę intrygującą nazwę, ale zapewne niewiele jest osób, które potrafiłyby z całą pewnością powiedzieć, czym jest, jak wygląda i co potrafi. Niniejszy artykuł wyjaśni te niejasności, pozwalając zapoznać się z tą niezwykłą rośliną, której z pewnością warto spróbować.
Amarantus w historii
Jak zaznaczono we wstępie, amarantus to roślina (zboże) o bardzo interesującej historii. Warto zacząć od tego, że znana i podziwiana była od wieków – ba, wierzono nawet, iż posiada magiczne właściwości i uznawano ją za świętą.
Historia tej rośliny rozpoczęła się około 5 tysięcy lat temu, w Ameryce. Indianie uprawiali tę roślinę na masową skalę, wypiekając z niej placki i tortille, a nawet wyrabiając z niej napoje. Wykorzystywano ją również – w zmielonej wersji – jako przyprawę. „Cóż w tym niezwykłego?" – można zapytać. Interesującym okresem w historii amarantusa jest podbój Ameryki przez konkwistadorów. Warto dodać, że w okresie wojny, Indianie potrafili mieszać „świętą roślinę" z krwią, aby w ten sposób dodać sobie odwagi do walki i męstwa na placu boju.
Nic zatem dziwnego, że chrześcijaństwo uznało amarantus za roślinę szatana i zakazało jego uprawy. Co więcej, prawie w ogóle się jej pozbyto, bowiem płonęła na polach całymi hektarami. Układano nawet specjalne stosy, aby móc ją palić. Nie trzeba jednak przejmować się złymi praktykami naszych przodków – amarantus jakiś czas później został zrehabilitowany i to przez mnicha, który odkrył wszystkie jego pozytywne właściwości. Od tamtego czasu aż do dziś jest uważany za roślinę o zdrowotnym charakterze. Dlaczego?
Amarantus – właściwości prozdrowotne
Amarantus to świetne źródło białka. Posiada również w swoim składzie cenne enzymy, których nasz organizm nie potrafi sam wytworzyć, lecz musi je przyjąć razem z jedzeniem. O jakie enzymy chodzi? To między innymi lizyna, cystyna oraz metionina.
Amarantus zawiera błonnik – obecnie niezwykle popularny i poszukiwany składnik. Błonnik pokarmowy pęcznieje w żołądku, sprawiając, że znacznie mniej jedząc, czujemy się syci, a wrażenie to utrzymuje się przez bardzo długi czas. Poza tym błonnik wpływa na usprawnienie funkcjonowania systemu trawiennego i na wydalanie z organizmu szkodliwego cholesterolu – niejako oczyszcza więc organizm. Przy tym poprawia sprawność układu krwionośnego oraz pracę serca.
Amarantus jest obecnie znany z tego, iż przeprowadzone badania udowodniły, że obniża ciśnienie krwi i zapobiega cukrzycy. Oprócz tego zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór i redukuje stany zapalne.
Amarantus – zastosowanie
Przede wszystkim amarantus warto podawać dzieciom, które mają problemy z układem trawiennym (zaparcia, kłopoty z żołądkiem). W jakiej jednak formie?
W Polsce można zakupić mąkę, nasiona oraz tak zwany popping, czyli ziarna amarantusa prażone jak popcorn. Warto wiedzieć, że dodanie do wypieku odrobiny tej mąki pozwala na uzyskanie oryginalnego i pysznego, orzechowego smaku oraz na pozbycie się z produktów większości chemicznych dodatków.
Amarantus warto także dodawać między innymi do sałatek i zup. Jest wyśmienity, a dodatkowo nie zawiera glutenu, zatem nawet alergicy mogą go spożywać, nie bojąc się o swoje zdrowie. Dzięki wysokiej zawartości żelaza, jedzenie amarantusa to świetny sposób na pozbycie się anemii. Powinniśmy zatem zainteresować się tą rośliną, wypróbować ją, a następnie jak najczęściej stosować – wyjdzie nam to na zdrowie!