Sauna cieszy się wśród naszych rodaków coraz większą popularnością, korzystanie z niej budzi jednak ciągle pewne wątpliwości. Już choćby z tego powodu ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad sprawiających, że kąpiel parowa staje się zabiegiem prawdziwie relaksacyjnym. Co ważne, wspomniane zawody nie tracą na aktualności bez względu na to, czy decydujemy się na korzystanie z sauny suchej zwanej też fińską, parowej, czy też sauny na podczerwień.
Pierwsza wizyta w saunie
Znawcy tematu radzą, aby z sauny korzystać przede wszystkim wieczorem, podpowiadają przy tym, że kąpiel w saunie przynosi ukojenie przede wszystkim wówczas, gdy jest planowana jako ostatnie wydarzenie w ciągu dnia. Zalecenie to wprowadzono przede wszystkim dlatego, że mamy do czynienia z wizytą, która wcale nie jest obojętna dla organizmu, po zakończeniu sesji mamy więc prawo do odczuwania lekkiego zmęczenia. Nie zaleca się wizyty w saunie wtedy, gdy odczuwa się głód, nie skorzystają z niej jednak w pełni także osoby przejedzone. W pierwszym przypadku ryzykujemy omdleniem, w drugim – niedostosowaniem organizmu, który będzie na tyle zajęty trawieniem, że nie będzie w stanie regulować we właściwy sposób procesów cieplnych. Z tego samego powodu z sauny warto zrezygnować przed dużym wysiłkiem fizycznym oraz zaraz po jego zakończeniu.
Jak wchodzić do sauny?
Jeszcze przed wejściem do sauny wskazane jest skoncentrowanie się na higienie osobistej, nie zapominajmy więc o tym, że odpowiednio wcześniej powinniśmy nie tylko się umyć, ale również wytrzeć do sucha. Jest to ważne przede wszystkim dlatego, że wysoka temperatura przyczynia się do rozszerzania się porów skórnych, a co za tym idzie, gruczoły potowe intensyfikują swoją pracę. Sauna przyspiesza proces usuwania toksyn i zanieczyszczeń z naszych organizmów, co może być kłopotliwe dla współtowarzyszy parowej kąpieli. Nie zapominajmy i o tym, że obuwie powinno być pozostawione przed wejściem do pomieszczenia, a zarówno przed, jak i po zabiegu wskazane jest opłukanie siedziska wodą z węża.
W co się ubrać do sauny?
Osoby, które udają się do sauny, powinny mieć świadomość tego, że obowiązuje tam „strefa nagości”, a co za tym idzie, ciało nie powinno być osłonięte kostiumem kąpielowym. Nie jest to zbyt wygodne, należy przy tym liczyć się z ryzykiem poparzenia skóry przez ten element garderoby. Nie zapominajmy i o tym, że ciało, które jest przykryte, nie tylko nie oddaje, ale również nie pobiera ciepła, mamy więc do czynienia z zakłócenie procesu wymiany ciepła w samej saunie. Przestrzeganie zasady wyznaczanej przez strefę nagości jest ważne także ze względów higienicznych, bez względu bowiem na to, czy mamy do czynienia z mokrym ręcznikiem, czy też kostiumem, musimy liczyć się ze śladami tak potu, jak i wydzielin pozostawionymi na deskach.
Gdy wchodzimy do sauny, pamiętajmy także o tym, aby pozbyć się biżuterii i zegarka. Ich obecność na skórze naraża ją bowiem na poparzenia. Nie warto też zabierać ze sobą papierowych ręczników, wysoka temperatura oraz panująca w niej wilgotność przyczyniają się bowiem do tego, że już po niedługim czasie wszystkie materiały stają się nie tylko wilgotne, ale i ciężkie. Jeśli więc zależy nam na tym, aby zachować higienę przed seansem relaksacyjnym, najlepszym rozwiązaniem okaże się umycie siedziska wodą. Jeśli jednak wybieramy się do łaźni suchej, możemy już pomyśleć o ręczniku, sesja odbywa się w niej bowiem w temperaturze niższej niż ta, z którą mamy do czynienia odwiedzając saunę parową. W takim przypadku najlepiej, aby ręcznik był rozłożony pod całą powierzchnią ciała, w tym i pod stopami.
Jak się zachować w saunie?
Nasze zachowanie w saunie ma duży wpływ na skalę czerpanej przez nas przyjemności oraz skuteczność zabiegu, warto więc pamiętać o kilku prostych zasadach. Jedna z najważniejszych mówi o tym, że w saunie możemy przebywać maksymalnie przez piętnaście minut, czas ten powinien jednak zostać w istotny sposób skrócony, jeśli nie mamy odpowiedniego doświadczenia. Nie można jednak zapominać i o tym, że podczas przerw między cyklami kąpieli niewskazane jest przyjmowanie napojów. Dość istotny okazuje się również moment pierwszego zapocenia się, wskazane jest więc wzięcie wtedy zimnego prysznica. Oczywiście, przed ponownym wejściem do sauny nie można zapominać o tym, jak ważne jest wytarcie się do sucha. Wskazane jest też pamiętanie o tym, że z sauny nie powinno się wychodzić w sposób gwałtowny. Zawsze warto zatem odczekać choćby minutę w pozycji siedzącej, minimalizujemy bowiem ryzyko odpływu krwi z mózgu. Nie zaszkodzi również, jeśli po wejściu do komory będziemy stopniowo zajmować coraz wyższe stopnie łaźni, w innym wypadku grozi nam bowiem ryzyko szoku termicznego.
Po wyjściu z sauny
Nasze zachowanie po zakończeniu kąpieli również nie powinno być przypadkowe, wskazane jest więc udanie się pod prysznic, pozwala to bowiem na schłodzenie ciała, a tym samym na zatrzymanie procesu pocenia się. Nie wolno zapominać i o tym, że niewskazane jest mycie ciała mydłem, po wyjściu z sauny można zaś pomyśleć o wypoczynku trwającym nawet dwadzieścia minut. W umiarkowanej ilości możemy przyjmować też napoje, konieczne staje się bowiem uzupełnienie tak wody, jak i soli mineralnych, a więc składników, których pozbywamy się razem z potem. Ubranie się jest dopuszczalne przede wszystkim wtedy, gdy temperatura naszego ciała wróci do normy, jeśli bowiem zdecydujemy się na taki krok zaraz po wyjściu z sauny, ryzykujemy tym, że nasz strój błyskawicznie ulegnie przepoceniu. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, jeszcze przed ubraniem się warto dokonać dezynfekcji stóp preparatem przeciwgrzybicznym.
Kultura w saunie
Sauna jest miejscem, w którym możemy się zrelaksować, nie zapominajmy jednak o tym, że również tu obowiązują zasady dobrego wychowania, które powinny być przez nas przestrzegane. Rozpocznijmy od grzecznego „dzień dobry” po wejściu do komory, pozwoli to bowiem na zachowanie atmosfery nie tylko swobodnej, ale również przyjaznej. Niewskazane są też głośnie rozmowy i śmiechy, jest to bowiem miejsce relaksacyjne. Pamiętajmy też, że z sauny nie powinno się korzystać częściej niż 2 lub 3 razy w tygodniu, zawsze warto też kontrolować swój stan u lekarza.