Cynk w diecie a męska płodność

Cynk w diecie a męska płodność

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że styl życia mężczyzny będzie miał wpływ na jego płodność. Warto wiedzieć jakie znaczenie ma między innymi cynk. Przede wszystkim wszystkie spożywane składniki wpływają bezpośrednio na stan zdrowia i mogą mieć również duże znaczenie jeśli chodzi o zdolności w zakresie płodności. Sprawdź rónież najlepsze źródła cynku.

Wiedza o tym jaki wpływ mają na nasienie mikroelementy jest bardzo ważna, ponieważ może pozwolić szybciej kobiecie zajść w ciąże. Cynk to pierwiastek, którego w codziennej diecie nie może brakować, jeśli mężczyzna chce starać się o dziecko. Jego znaczenie w tym procesie jest naprawdę istotne i dlatego trzeba je brać pod uwagę. 

Przede wszystkim cynk wpływa na produkcję testosteronu. Dzięki temu, że pracuje przy tworzeniu spermy wpływa na żywotność powstających plemników. Jest to również pierwiastek, który jest niezbędny jeśli chodzi o struktury białka i dlatego będzie wpływał na duet, który egzystuje razem z chromatyną DNA w każdym plemniku. W związku z tym jego znaczenie jest naprawdę duże i braki mogą okazać się szczególnie problematyczne, dlatego trzeba nieustannie dążyć do tego, by nie brakowało cynku w organizmie. 

Odpowiednia ilość cynku będzie gwarantować mniejszą aktywność plemników i nie jest to niekorzystne działanie. Przede wszystkim ten stan jest odwracalny a jednocześnie właśnie dzięki temu cynk daje plemnikom nieco odpoczynku i tym samym mogą zmniejszyć zużycie tlenu i zachować energię w momencie gdy rozpocznie się już wędrówka do komórki jajowej. W rzeczywistości więc cynk ma gwarantować, że plemniki będą pracować w takim momencie, kiedy ta ich praca będzie rzeczywiście potrzebna i bardzo ważna. 

W momencie, gdy plemniki znajdują się już w macicy cynk przestaje już być pierwiastkiem, który jest dominujący a co za tym idzie jednocześnie będzie rosnąć znacząco mobilność plemników i ich aktywność a to będzie gwarantować łatwiejsze zapłodnienie. 

Skutki niedoboru 

Prawidłowa ilość cynku w organizmie będzie miała wpływ na reakcję akrosomalne, czyli proces, w którym następuje zetkniecie plemnika z komórką jajową. Badania pokazują, że u mężczyzn, u których cynk jest na zbyt małym poziomie objętość nasienia może spadać nawet o jedną trzecią. Dodatkowo w momencie, gdy u mężczyzn była niepłodność a zwiększyła się ilość cynku okazało się, że znacząco wzrosła liczba plemników w nasieniu

Jak zwiększyć płodność mężczyzny?

Jeśli mężczyźnie zależy na zdolności zapłodnienia powinien dostarczać na dobę 15 mg cynku. Niestety aż 60% spożywanych posiłków okazuje się, że ma niedobory cynku, Panowie, którzy szczycą się szczególną aktywnością seksualną powinni dbać o jeszcze większe ilości cynku w diecie, ponieważ przy każdym wytrysku tracą dużą ilość tego pierwiastka. Panowie, którzy pracują fizycznie również muszą posiłkować się suplementami, w których będzie znajdował się cynk, ponieważ przez pot pozbywamy się go w dużej ilości. Wszystkie takie sytuacje, gdy cynk jest wydalany z organizmu w dużej ilości trzeba brać pod uwagę i w takich sytuacjach stosować rozwiązania, dzięki którym ilość tego pierwiastka w organizmie będzie przywrócona do odpowiedniego poziomu. 

Najlepsze źródła cynku

Dużo cynku znajdziemy w ostrygach około 60 mg na 100 g. Wśród polskich produktów duże ilości znajdują się w pestkach słonecznika oraz dyni. Poza tym duże ilości znajdują się w grzybach, kiełkach pszenicy, rybach czy drożdżach oraz produktach drobiowych i jajach. Niekiedy uważa się, że znajdziemy go również w innych produktach takich jak pieczywo pełnoziarniste. 

Chcąc zwiększyć ilość cynku lepiej ograniczyć błonnik i wapń ponieważ te dwa składniki wpływają na zmniejszoną wchłanialność cynku. Jeśli chodzi o górną granicę to będzie to około 100 mg na dobę. Bez wcześniejszych konsultacji z lekarzem warto unikać sytuacji, w których do organizmu będzie się dostarczać więcej niż około 100 mg tego pierwiastka na dobę. 

Ogólnie rzecz biorąc cynk ma istotny wpływ na pracę naszego organizmu i trzeba tą kwestię brać pod uwagę, szczególnie gdy chcemy starać się o dziecko.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.