Zbliżająca się do nas wiosna to oczywiście moment, gdy każdy z nas będzie chciał wyglądać szczupło. Gdy patrzymy w lustrze i widzimy nie to co byśmy chcieli widzieć to czas, by podjąć jakieś działania. Gdy diety, które już wykorzystywałaś, nie przynosiły żadnych efektów, gdy mimo głodówki, masy ćwiczeń czy diet jednoskładnikowych nadal waga pokazywała tyle samo pewnie zadajesz sobie pytanie dlaczego tak się dzieje.
Dlatego niektóre osoby mogą sobie wygodnie radzić ze zbędnymi kilogramami, a niektóre muszą poświęcić na to tak wiele swojego czasu i trudu? Jak się odchudzać, by po jakimś czasie kilogramy do nas nie wróciły?
Czy diety są skuteczne?
Pierwsze pytanie to pewnie takie czy w ogóle jest dieta, która może być skuteczna. Jeśli testowałaś już wiele różnych diet, zapewne powiesz, że nie ma takiej diety. Niestety te diety, do których my mamy dostęp to bardzo często diety, które mają charakter poglądowy i przygotowywane są pod kątem pewnych grup osób. Zakłada się, że każda osoba z takiej grupy jest taka sama, ma takie same potrzeby żywieniowe. Oczywiście jest to złudne podejście, które nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Każdy ma inne predyspozycje genetyczne, które w dużej mierze wpływają na nasze życie i również na problemy z wagą, które mogą się u nas pojawiać.
Otyłość – „zapisana w genach”?
Można więc powiedzieć również w ten sposób, że problemy z nadwagą będą już zapisane w naszym DNA. Istnieją bowiem pewne geny, które gdy będą wadliwe, mogą zwiększać ryzyko otyłości. Jest to najlepsza odpowiedź na często pojawiające się pytanie, dlaczego niektóre osoby tyją, gdy spożywają posiłki, a inni gdy jedzą tyle samo, utrzymują swoją wagę na takim samym poziomie. W ten sposób można więc również odpowiedzieć frustrującym się paniom, które nie są w stanie poradzić sobie z tym, że kilogramy na ich wadze zostają na takim samym poziomie.
Gen otyłości
Od jakiegoś czasu kolejne ośrodki badawcze w ramach prowadzonych przez siebie badań starają się podkreślić i pokazać, że funkcjonuje tak zwany gen otyłości, który będzie zwiększał znacząco ryzyko nadwagi. Ma to działać tak, że w momencie, gdy będzie się posiadało wadliwe warianty tych genów, znacząco będzie się zwiększać ryzyko nadwagi i otyłości. Mozę to dodatkowo wiązać się z zaburzeniami odżywania czy odczuwania sytości w organizmie.
Niebezpieczeństwa, które wiążą się z nadwagą
W naszych czasach otyłość to choroba cywilizacyjna, z którą musi zmagać się masa ludzi na całym świecie. Z roku na rok rośnie liczba szczególnie dzieci, które muszą sobie radzić z nadmiernymi kilogramami. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jakie niebezpieczeństwa się z tym wiążą. Każdy dodatkowy kilogram to niebezpieczeństwo pojawianie się cukrzycy, miażdżycy, zawału czy udaru. Przez zaburzoną gospodarkę tłuszczową dochodzi do podwyższania LDL- złego cholesterolu. Osoby otyłe bardzo często mają także problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym krwi oraz pojawia się u nich większa krzepliwość krwi, a to będzie prowadziło do pojawiania się zakrzepów w naczyniach krwionośnych.