6 najgroźniejszych sposobów na odchudzanie

6 najgroźniejszych sposobów na odchudzanie

To zaskakujące jak niektóre sposoby na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów zyskują na popularności pomimo dowodów na szkody, jakie wyrządzają w naszym organizmie, a nawet przypadki śmiertelne. Lato trwa w najlepsze, a wielu z nas szykuje się na długo wyczekiwany urlop. Dlatego dziś artykuł ku przestrodze — dla wszystkich, którzy odchudzanie zostawili na ostatnią chwilę. Jeśli właśnie przeszukujesz internet w poszukiwaniu „szybkiego sposobu na zrzucenie kilogramów”, jest to tekst dla Ciebie! Oto 6 najgroźniejszych sposobów na odchudzanie.

1. Niezweryfikowane tabletki odchudzające

Tabletki odchudzające zaczęły zyskiwać na popularności w 1800 r., pomimo słynnej toksyczności, a nawet przypadków śmiertelnych po ich spożywaniu.

  • Agencja Żywności i Leków (FDA) wskazała już ponad 300 tabletek odchudzających, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia.
  • Z powodu przyjmowania niebezpiecznych środków odchudzających, rocznie odnotowuje się ponad 23 tysiące wizyt na izbie przyjęć.
  • Niebezpieczne substancje obejmują leki, substancje kontrolowane i niezbadane substancje czynne.

 Ryzyko: udar, uszkodzenie wątroby, niewydolność nerek, kołatanie serca, drgawki, zgon.

2. Dieta grejpfrutowa

Została stworzona w 1930 roku i towarzyszyło jej mylne twierdzenie, że enzymy zawarte w grejpfrutach zwiększają spalanie tłuszczu.

  • Dieta ta ogranicza liczbę spożywanych kalorii do 800 w ciągu dnia. Każdy posiłek zaczyna się od zjedzenia połowy grejpfruta.
  • Naringenin – przeciwutleniacz zawarty w grejpfrutach, ma właściwości przeciwcukrzycowe, ale trzeba by zjeść ok. 40 grejpfrutów (~ 5000 kalorii) na raz, by zauważyć jakiekolwiek efekty.
  • Grejpfrut może być zdrowym składnikiem zrównoważonej diety.

Ryzyko: niedożywienie, nadwrażliwość na światło. Grejpfrut wchodzi w interakcję z ~43% wszystkich leków, powodując poważne szkody w organizmie, takie jak zaburzenia rytmu serca, uszkodzenia nerek i krwawienie z przewodu pokarmowego.

3. „Dieta” z płatkami kosmetycznymi

„Dieta” ta stała się popularna w 2013 roku i rozprzestrzeniła się wirusowo po sieci za pomocą serwisu YouTube i witryn promujących anoreksję.

  • „Posiłek” składa się z 5 płatków kosmetycznych zanurzonych w soku pomarańczowym, lemoniadzie lub koktajlu. Płatki mają zapobiec głodowi.
  • „Dieta” stała się bardzo popularna wśród dziewcząt w wieku 9-16 lat.

Ryzyko: duszność, niedożywienie, zwiększone ryzyko zachorowania na anoreksję, zagrażająca życiu niedrożność jelit.


Sprawdź też: Najpopularniejsze mity odchudzania


4. Dieta kofeinowa

Stała się popularna przez szum marketingowy i poparcie wielu gwiazd, które promowały produkty odchudzające zawierające kofeinę, takie jak zielona herbata czy kawa.

  • Dieta zakłada, że 2 filiżanki kawy pomogą zrzucić ok. 14 kalorii w ciągu godziny. Niestety (albo „stety”) to nie działa na ludzi, bez względu na to, jak dużą dawkę kofeiny byśmy nie przyjęli.
  • Skutki działania ok. 500 mg kofeiny mogą nasilać stres, który sygnalizuje organizmowi, by rozpoczął proces gromadzenia tłuszczu.

Ryzyko: wrzody żołądka, przyspieszona utrata tkanki kostnej, zaburzenia rytmu serca, drżenie mięśni, zatrzymanie krążenia.

5. Dieta oczyszczająca „detoks”

Opracowana w 1940 roku przez Stanley Burroughs. Ostatnio zyskała na popularności dzięki takim gwiazdom jak Beyonce.

  • Słona woda, herbata przeczyszczająca i „lemoniada” z soku z cytryny, syropu klonowego i pieprzu cayenne jest podstawą tej diety.
  • Limit dzienny to 650 kalorii. Co ważne — eksperci alarmują, że nie powinno się schodzić poniżej 1200 kalorii dziennie.
  • Nie ma dowodów na to, że dieta oczyszczająca prowadzi do długotrwałej utraty wagi.

Ryzyko: wahania nastroju, nudności, utrata mięśni, osłabienie odporności, palpitacje serca, niskie ciśnienie krwi.

6. Dieta kapuściana

Ta dieta po raz pierwszy pojawiła się w 1900, odrodziła się w 1990, kiedy to była masowo wysyłana przez wiadomości e-mail i faksy.

  • Dieta zakłada limit 1000 kalorii dziennie dostarczanych w postaci zupy z kapusty — powoduje to utratę wagi w postaci wody, a nie tkanki tłuszczowej.
  • Brak węglowodanów złożonych, białka oraz witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego.

Ryzyko: wrzody żołądka, przyspieszona utrata kości, zaburzenia rytmu serca, drżenie mięśni, zatrzymanie krążenia.

Wniosek?

Nie ma szybkiego i skutecznego sposobu na utratę masy ciała. Jedyne co możemy stracić przez stosowanie takich diet to własne zdrowie. Dlatego, jeśli właśnie chciałeś znaleźć „dietę cud”, by w te wakacje wcisnąć się w ulubiony kostium kąpielowy, to polecam Ci odpuścić. Jeśli zależy ci na zdrowym odchudzaniu, to już teraz możesz zacząć stosować zrównoważoną dietę, która powinna stać się twoim sposobem na życie, a nie przymusem. Dodatkowo dodaj ulubioną aktywność fizyczną przynajmniej 3 razy w tygodniu. Gwarantuję, że tak wypracowany efekt zostanie z tobą na długo, bez szwanku na zdrowiu.


Bibliografia

1 Bailey DG, et al. (2013). Grapefruit-medication interactions: Forbidden fruit or avoidable consequences? CMAJ. 185(4). 
2 Daily Mail. (2013). ‘It’s like dipping your T-shirt in orange juice and eating it’: Experts explain how dangerous the ‘cotton ball diet’ really is. 
3 FDA. (2016). Questions and Answers about FDA’s Initiative Against Contaminated Weight Loss Products.
4 FDA. (2015). Beware of Products Promising Miracle Weight Loss. Consumer Updates.
5 Mayo Clinic. (2014). Caffeine: How Much is Too Much?. Nutrition and Healthy Eating.
6 Winston AP, et al. (2005). Neuropsychiatric effects of caffeine. Advances in Psychiatric Treatment. 11(6):432-439.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.