Gabinet ortodontyczny dla dzieci – kiedy pierwsza wizyta?

Gabinet ortodontyczny dla dzieci – kiedy pierwsza wizyta?

W fazie wzrostu szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na dziecięcy narząd żucia, który może kształtować się w nieodpowiedni sposób. Coraz powszechniejsze wady zgryzu u dzieci nie tylko odpowiadają za estetykę uśmiechu, lecz mają także znaczący wpływ na prawidłowe rozdrabnianie pokarmu, dokładne czyszczenie zębów, wymowę czy rysy twarzy.

Wady zgryzu powodują również przeciążenie zębów, co w rezultacie może prowadzić do ich szybszej utraty w starszym wieku. Warto więc od najmłodszych lat zadbać o prawidłowy zgryz dziecka, kierując się zasadą, że im szybciej, tym lepiej.

U dziecka rosnącego znacznie łatwiej dokonać zmian w ustawieniu zębów, gdyż czynnikiem sprzyjającym jest potencjał wzrostowy, który przyczynia się do łatwiejszego leczenia ortodontycznego niż u osób dorosłych.

Wiele osób powtarza powszechnie panujący mit, że do ortodonty można przyjść dopiero z kompletem zębów stałych. Nic bardziej mylnego! Jeśli usłyszałeś taką informację w gabinecie stomatologicznym, dobrym pomysłem jest zmiana ortodonty. Gabinet ortodontyczny dla dzieci warto odwiedzić jak najwcześniej, by przekonać się, czy narząd żucia rozwija się prawidłowo.

Ortodonta dziecięcy zajmuje się nie tylko regulacją wad zgryzu za pomocą aparatu stałego (przeznaczonego dla pacjentów ze wszystkimi zębami stałymi), lecz także dobiera odpowiedni aparat ruchomy, z którego mogą korzystać już dzieci w wieku 7 lat. Nie warto zwlekać z decyzją o konsultacji z ortodontą dziecięcym, gdyż im wcześniej zdiagnozujemy problem, tym szybciej go rozwiążemy, a tym samym koszt leczenia ortodontycznego dziecka będzie niższy.

Diagnoza wielu wad ortodontycznych możliwa jest już u dzieci z uzębieniem mlecznym i mieszanym, dlatego nie warto czekać na komplet zębów stałych i odpowiednio wcześnie zadbać o profilaktykę ortodontyczną, udając się na konsultację do ortodonty dziecięcego.

Dziecięce wady zgryzu wymagające konsultacji i korekty

Wśród najczęstszych objawów nieprawidłowo rozwijającego się zgryzu znajdują się:

  • zaburzenia mowy – często ortodonta dziecięcy leczy dzieci skierowane przez logopedę;
  • asymetria twarzy – nieproporcjonalne rysy;
  • stłoczenia – nachodzenie zębów jeden na drugi;
  • zgryz krzyżowy – nachodzenie zębów dolnych na górne;
  • przodozgryz i tyłozgryz – za mocno wysunięta lub cofnięta żuchwa;
  • zgryz otwarty – zęby górne nie dotykają dolnych;
  • zgryz głęboki – zbyt mocne zakrywanie zębów dolnych przez górne;
  • diastema – zbyt duże odstępy między zębami.

Każda z powyższych wad wymaga konsultacji z ortodontą dziecięcym, który zaplanuje odpowiednie leczenie. Nasz gabinet ortodontyczny dla dzieci, którego lokalizacją jest Poznań, zajmuje się także profilaktyką ortodontyczną, której celem jest zapobieganie wystąpieniu poważnych wad zgryzu. Zajmujemy się ortodoncją, ortopedią i ortognatyką, korygując ułożenie zębów oraz wielkość i proporcje baz kostnych.

Problemy ortodontyczne u dzieci – jak ich uniknąć?

Wady zgryzu u dzieci mogą być wrodzone, dlatego jeśli występowały u rodziców, tym bardziej zachęcamy do odwiedzin naszego gabinetu, którego siedzibą jest Poznań. Wśród problemów, z jakimi często ma do czynienia nasz ortodonta dla dzieci, znajdują się także czynniki nabyte, takie jak próchnica, która zmniejsza wymiary zębów mlecznych lub prowadzi do przedwczesnego wypadania mleczaków, co może skutkować brakiem miejsca dla zębów stałych.

Problemy ortodontyczne u dzieci występują także wskutek szkodliwych nawyków, do których najczęściej zaliczamy ssanie palca lub smoczka oraz oddychanie przez usta. Nawyki te prowadzą do powstania tyłozgryzu, czyli zbyt mocno cofniętej żuchwy. Nieprawidłowe żucie lub połykanie również przyczyniają się do powstawania wad zgryzu.

Ze szkodliwymi nawykami poradzi sobie dobry ortodonta dziecięcy, który oprócz leczenia wprowadzi także reedukację połykania lub żucia oraz mioterapię, czyli ćwiczenia mięśniowe. U dzieci z uzębieniem mlecznym lub mieszanym podczas leczenia stosuje się najczęściej aparat ruchomy, natomiast u dzieci z zębami stałymi można wprowadzić terapię przy pomocy aparatu stałego.

http://myortho.com.pl/

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.