
Mówiąc STOP nikotynie - czyli dlaczego warto rzucić palenie i… jak to zrobić
Dodano: 28-10-2016
rzucanie palenia nikotynowa terapia zastępcza uzależnienie od nikotyny nikotynaPalacz na cenzurowanym
W dzisiejszych czasach palacze niewątpliwie nie mają łatwego życia. Obowiązujący od jakiegoś czasu na przystankach autobusowych i dworcach kolejowych zakaz palenia papierosów wprowadza się w coraz większej ilości miejsc usługowych, takich jak restauracje, kawiarnie, a nawet kluby – te same, w których niegdyś dym nikotynowy co wieczór unosił się nad głowami przesiadujących tam gości tworząc specyficzną atmosferę, dziś natomiast jest surowo zabroniony. Choć w wielu knajpach znajduje się specjalnie wydzielone miejsce przeznaczone na palarnię, amatorzy papierosów są na ogół w społeczeństwie piętnowani. Stosunek do palenia w miejscach publicznych zmienił się diametralnie na przestrzeni lat. Wystarczy spojrzeć na kadry ze starych filmów, by wysnuć wniosek, że dawniej bez przeszkód paliło się niemal wszędzie. Dym papierosowy spowijał wnętrza kawiarni, kin, a nawet wagonów pociągów czy samolotów. Widać to chyba najdobitniej w serialu „Mad Men”, którego bohaterowie – pracownicy agencji reklamowej z lat 60. – zaczynali rutynowo dzień pracy szklaneczką whisky, stylowo zaciągając się przy tym dymem ulubionych Lucky Strike’ów. Dzisiejszy sposób postrzegania palacza znacząco odbiega od wykreowanego przez popkulturę wizerunku osoby wyluzowanej, wolnej i zbuntowanej, a samo palenie bywa w niektórych kręgach towarzyskich coraz częściej powodem do wstydu aniżeli dumy. Promowanie w mediach zdrowego stylu życia i nasza coraz większa świadomość w kwestii zgubnego wpływu nikotyny na ludzki organizm sprawiają, że zamiast palenia, modne staje się… rzucanie.
Przyjemność, za którą płaci się zdrowiem
Rak płuc, krtani, czy trzustki, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca. Choroby, na które ryzyko zachorowania znacząco zwiększa regularne palenie papierosów można by wymieniać bez końca. Warto wspomnieć również o tych mniej poważnych, a jednak uciążliwych w codziennym życiu następstwach folgowania nałogowi, takich jak przyspieszone starzenie się skóry, nieprzyjemny oddech, chroniczne podrażnienie oczu prowadzące nieraz do zapalenia spojówek, a nawet zwyrodnienia plamki żółtej czy… zaburzenia erekcji. Codzienna chwila przyjemności w postaci odreagowania stresu czy zmartwień podczas „wyjścia na papierosa” w dalszej perspektywie kosztować nas może znacznie więcej niż tylko wyrzucone w błoto pieniądze na kolejną w tym tygodniu paczkę papierosów. Bo, jak pokazują dziesiątki badań, regularne palenie nikotyny w potężny sposób zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory układu oddechowego, krążenia, a nawet układu rozrodczego. Ma ono również wpływ na problemy z potencją. Korelacja między paleniem papierosów a kłopotami w sypialni została udowodniona naukowo – aż o 85 proc. wzrasta ryzyko impotencji u palących mężczyzn w stosunku do tych, którzy od papierosów stronią.
Jak się rozstać z papierosem?
Mimo powstających wciąż kampanii na rzecz rzucania palenia i co rusz publikowanych w mediach alarmujących danych dotyczących fatalnych dla zdrowia konsekwencji związanych z nikotynowym nałogiem, wielu palaczy nadal – mimo najszczerszych chęci i wielokrotnie ponawianych prób rozstania się z papierosami – nie jest w stanie jedynie dzięki silnej woli zrezygnować z tej małej codziennej przyjemności. Sposobów na rzucanie jest obecnie całe mnóstwo – począwszy od zastępowania rutynowego papierosa zdrową przekąską, poprzez prowadzenie specjalnego kalendarza, na psychoterapii grupowej kończąc. Nie każdy z nas posiada jednak nerwy ze stali i godną pozazdroszczenia samokontrolę. Dlatego zapewne metodą cieszącą się największą popularnością są farmakologiczne substytuty papierosów, takie jak gumy do żucia, tabletki czy plastry. Zawierają one w sobie znacznie mniejszą niż w papierosie dawkę nikotyny, przy czym pozbawione są substancji smolistych. Mechanizm działania leków polega na osłabieniu przykrych objawów abstynencji, takich jak rozdrażnienie, potliwość czy wzmożony apetyt, poprzez stopniowe odzwyczajanie organizmu od nikotyny. Istnieją na rynku również specyfiki, które zamiast nikotyny zawierają wareniklinę. Ów tajemniczo brzmiący składnik oddziałuje na receptory w mózgu redukując uczucie przyjemności związane z paleniem, niwelując tym samym zjawisko głodu nikotynowego.
Rzucanie palenia z pewnością nie należy do zadań ani łatwych, ani przyjemnych. A wiedzą o tym jedynie ci, którzy kiedykolwiek próbowali. O tym, że można tego jednak dokonać przekonują tymczasem wszyscy, którym się to udało. Warto zatem poćwiczyć silną wolę i samokontrolę jeszcze mocniej – rozstanie się z nałogiem będzie dla naszego organizmu najlepszym prezentem.
Artykuł opracowany na podstawie:
Popularne tematy
Skuteczna dieta na masę w przypadku mężczyzn musi być związana ze ścisłym przestrzeganiem pewnych... czytaj więcej
Aloes powszechnie znany jest ze swych właściwości leczniczych – specjaliści odnajdują jednak... czytaj więcej
Słodkie śniadanie to marzenie niejednego łasucha! Najłatwiej (i niestety najczęściej) posmarować... czytaj więcej
Polacy coraz częściej sięgają po suplementy diety. Wiąże się to nie tylko z coraz większą... czytaj więcej
Moda na dietę bezglutenową nie przemija. Za sprawcę całego zamieszanie uważany jest prof. Peter... czytaj więcej
Jesień to czas, kiedy nasz układ immunologiczny nie jest tak sprawny przez co jest podatny na... czytaj więcej
Syrop Herbapect od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Z czego wynika fenomen działania... czytaj więcej
Refluks krtaniowo-gardłowy, czyli tak zwany cichy refluks to choroba, której diagnozowanie może... czytaj więcej
Każdy się poci. Problem pojawia się w przypadku nadmiernej potliwości, która wywołuje stres i... czytaj więcej
Popularne produkty
Entitis pastylki do ssania
Erekton Fast
Orofar MAX
Saridon
APAP Extra
DexaCaps
Antyperspirant
Witamina K2 MK7 tabletki
Biotyk
Iladian
Inni oglądali też
Traumon
PYRALGINA
LipiForma Plus
Rutinoscorbin
Aesculan
Flonidan Control
Aronia kapsułki
Salon Elite, Tangle Teezer
Visaxinum
Magne-B6
Treści znajdujące się w serwisie medsowa.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.
uroda
usuwanie wody z organizmu
Hydrominum na obrzęki – recenzja. Działanie, efekty, skład, cena