Grypa – ważne pytania i odpowiedzi

Grypa – ważne pytania i odpowiedzi

Grypa to choroba wirusowa, która pojawia się co roku na całym świecie, ze szczególnym nasileniem w sezonie jesienno-zimowym. Bardzo ważne jest, aby jej nie bagatelizować, ponieważ może wywołać groźne powikłania zdrowotne.

Co wywołuje grypę?

Istnieją dwa podstawowe typy wirusa grypy, które mogą wywoływać chorobę u ludzi: typ A i B. Ponadto wirus grypy A może infekować ludzi i zwierzęta, podczas gdy wirus grypy B dotyczy tylko ludzi. Podtypy wirusa grypy typu A są identyfikowane przez dwa antygeny (czyli białka wirusa grypy zwane hemaglutyniną i neuraminidazą) występujące na powierzchni wirusa. Cząsteczki te zwykle mutują i zmieniają się z biegiem czasu, dlatego ludzie mogą wielokrotnie zachorować na grypę w ciągu swojego życia. 

Jak rozprzestrzenia się grypa?

Grypa przenoszona jest drogą kropelkową, przede wszystkim z dróg oddechowych osoby zakażonej podczas rozmowy, kaszlu oraz kichania. Może przenosić się również poprzez dotknięcie powierzchni, na której znajduje się wydzielina z dróg oddechowych zawierająca cząsteczki wirusa, a następnie kontakt z nosem, ustami lub oczami.

Jakie są objawy grypy?

Typowa grypa charakteryzuje się nagłym wystąpieniem objawów takich jak: gorączka, ból mięśni, ból gardła i suchy kaszel. Wśród dodatkowych objawów może wystąpić: katar, ból głowy, bolesność w obrębie klatki piersiowej, wrażliwość oczu na światło. Jednak typowy obraz grypy nie musi występować u każdej zakażonej osoby. Na przykład u kogoś, kto był wcześniej narażony na podobne szczepy wirusa (poprzez naturalną infekcję lub szczepienie), prawdopodobieństwo wystąpienia poważnej choroby klinicznej jest mniejsze. Ponadto niektórzy ludzie, a w szczególności dzieci, mogą wykazywać także nudności, wymioty lub biegunkę.

Jak poważna jest grypa?

Grypa to poważna infekcja układu oddechowego, która może wymagać hospitalizacji i skutkować poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Wskaźniki zakażenia grypą sezonową są najwyższe wśród dzieci, natomiast ryzyko powikłań grypy, hospitalizacji i zgonów jest najwyższe wśród dorosłych w wieku 65 lat i starszych, dzieci poniżej 5. roku życia, kobiet w ciąży i osób, u których występują ogólnoustrojowe schorzenia takie jak choroby układu krążenia, nowotwory i cukrzyca.

Jakie są możliwe powikłania grypy i jak się przed nimi chronić?

Najczęstszym powikłaniem grypy jest wirusowe i bakteryjne zapalenie płuc. Inne komplikacje obejmują zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie mózgu lub mięśni. Grypa również może pogorszyć współwystępujące przewlekłe schorzenia np. choroba wieńcowa serca, astma lub cukrzyca. Najlepszym sposobem, aby uniknąć powikłań w przebiegu grypy jest poddanie się szczepieniu ochronnemu na przełomie września i października. Dodatkowo gdy wystąpią pierwsze objawy choroby, należy pozostać w domu i rozpocząć leczenie objawowe przy udziale leków przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych i przeciwbólowych, np. Aspirin, oraz leczenie przyczynowe z wykorzystaniem środków przeciwwirusowych. 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.