Grypa i przeziębienie może nas dopaść w najmniej spodziewanym momencie. Osłabienie, spadek energii, gorączka, kaszel to tylko kilka z objawów tych chorób. Jak rozpoznać czy dopadła nas grypa, czy przeziębienie? Co wywołuje te choroby? Jakie leki pomogą nam wyzdrowieć? Czy warto stosować domowe metody leczenia przeziębienia i grypy?
Co wywołuje przeziębienie i grypę?
Przeziębienie i grypa to choroby wirusowe atakujące układ oddechowy, którymi zarażamy się głównie drogą kropelkową (przebywając obok kaszlących lub kichających osób oraz dotykając przedmiotów, na których znajdują się wirusy). Najczęściej spotykaną odmianą grypy jest grypa sezonowa związana z corocznymi zachorowaniami w okresie epidemicznym. Co roku choruje na nią od 5%-10% osób dorosłych i aż 20%-30% dzieci. Jest to poważna choroba, która dla osób z grupy zwiększonego ryzyka (starszych, przewlekle chorych, otyłych oraz małych dzieci) może zakończyć się leczeniem szpitalnym. Przed zachorowaniem na grypę ciężko się uchronić – osoby, które zaraziły się tą chorobą, mogą zarażać innych już dobę przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów i nawet przez kolejne 10 dni.
Na przeziębienie chorujemy o wiele częściej niż na grypę – osoby dorosłe średnio do trzech razy w roku, a dzieci nawet do dwunastu razy. Jest to najpowszechniejsza choroba zakaźna wśród ludzi. Przeziębienie może wywołać ponad dwieście różnych wirusów, najczęściej jednak powodem dolegliwości są rinowirusy. Choroba trwa zwykle siedem dni, ale może przeciągnąć się do nawet trzech tygodni. Mimo że przeziębienie ma zwykle łagodny przebieg i jest bardzo powszechną chorobą, to nie znaleziono na nie skutecznego leku. Nie da się wyleczyć tej przypadłości, a leczenie polega na łagodzeniu objawów i czekaniu aż dolegliwości same ustąpią. Im silniejszy układ odpornościowy, tym szybciej mijają wszystkie nieprzyjemne objawy.
Grypa a przeziębienie – najważniejsze różnice
Na pierwszy rzut oka te dwie choroby wydają się podobne. To jednak tylko pozory. Znając wszystkie charakterystyczne objawy, bez problemu rozpoznamy, czy dopadło nas przeziębienie, czy grypa. W pierwszych kolejności warto zwrócić uwagę na to jak rozwija się choroba. Początki grypy są zawsze gwałtowne – z dnia na dzień tracimy siły i nie możemy już normalne funkcjonować. Osłabienie zmusza nas do położenia się do łóżka, a pójście do pracy staje się niemożliwe. W przypadku przeziębienia jest inaczej – choroba wykluwa się powoli, nawet do kilkunastu dni. W tym czasie czujemy się w miarę dobrze i nie musimy rezygnować z codziennych zajęć. Obserwując to, jak rozwija się u nas choroba, warto zwrócić również uwagę na temperaturę ciała. Grypie towarzyszy gorączka powyżej 39°C, a przypadku przeziębienia temperatura nie przekracza zwykle 38°C. Charakterystyczne objawy grypy to dreszcze, silny ból głowy i gardła, kaszel (zwykle suchy), nudności, wymioty, bóle mięśni i stawów, bardzo wysoka gorączka, czasami biegunka. Katar i kichanie pojawiają się rzadziej. Za to w przypadku przeziębienia katar jest najbardziej charakterystycznym objawem razem z kaszlem i bólem gardła.
Przeziębienie i grypę różnią również powikłania. W przypadku zwykłego przeziębienia powikłania praktycznie nie występują (jedynie w przypadku choroby wywołanej przez adenowirusy, można dostać zapalenia spojówek). Za to grypa jest groźna, szczególnie dla małych dzieci, osób starszych, przewlekle chorych lub otyłych. Możliwe powikłania to zapalenie krtani, angina paciorkowcowa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, niewydolność nerek, zapalenie mięśni, sepsa, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, encefalopatia, poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego oraz niewydolność wielonarządowa. Po przebytej grypie może dojść również do zaostrzenia chorób przewlekłych związanych z układem oddechowym i układem krążenia, takich jak przewlekła niewydolność serca, choroba niedokrwienna mięśnia sercowego, astma oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc. Powikłania są groźne, dlatego warto chronić się przez zachorowaniem.
O tym, jak zapobiegać przeziębieniu i grypie przeczytasz na >> Aspirin® firmy Bayer na przeziębienie i grypę
Co na przeziębienie i grypę?
Na przeziębienie i grypę stosuje się leki przeciwgrypowe i przeciwwirusowe. W przypadku grypy warto również stosować coroczną szczepionkę. Skuteczne są również leki zawierające ibuprofen, paracetamol oraz kwas acetylosalicylowy, czyli popularną aspirynę. Leczenie warto wspomagać domowymi sposobami – pić herbatki owocowe i ziołowe (z lipy, maliny, jeżówki, kwiatów czarnego bzu) z dodatkiem miodu, stosować domowe syropy i parówki z gorącej wody z olejkami eterycznymi lub dodatkiem ziół, a do czoła przykładać chłodne okłady. Podczas leczenia trzeba leżeć w łóżku, odpoczywać i pić dużo wody. Organizm podczas zwalczania choroby jest osłabiony, dlatego nie należy się przemęczać.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!