Flavamed i po kaszlu?

Flavamed i po kaszlu?

Syrop Flavamed jest produktem leczniczym wskazanym do stosowania podczas chorób dróg oddechowych. Lek ten ma działanie rozrzedzające na zalegający śluz, staje się od bardziej wodnisty i łatwiej można go odkrztusić. Flavamed można również stosować w chorobach oskrzeli i płuc, przebiegającymi wraz z zaburzeniami w transporcie i wytwarzaniu śluzu. 

W jakich sytuacjach należy stosować Flavamed?

Flavamed stosuje się wspomagająco podczas przewlekłych i ostrych schorzeniach dróg oddechowych, którym towarzyszą utrudnienia z odkrztuszaniem gęstej wydzieliny zalegającej w gardle. Takie utrudnienia mogą wynikać z mukowiscydozy, astmy oskrzelowej, zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli, zapalenia zatok obocznych nosa, rozszerzenia oskrzeli o różnej etiologii, zapalenia krtani, rozedmy płuc oraz w okresie przed i pooperacyjnym po zabiegach diagnostycznych na drzewie oskrzelowym (zwłaszcza u osób starszych).

Flavamed i po kaszlu? Jak działa Flavamed?

Substancja czynna leku Flavamed — chlorowodorku ambroksolu — wykazuje działanie mukokinetyczne i sekretolityczne. Oznacza to, że zmniejsza on lepkość śluzu oraz pobudza wydzielanie surfaktantu w pęcherzykach płucnych. Ambroksol ułatwia transport śluzu dzięki pobudzeniu do wydzielania surowiczej wydzieliny oskrzelowej oraz zwiększenia aktywności rzęsek nabłonka oddechowego. Substancja ta całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego, jest metabolizowana w wątrobie i w 85-90% wydalany jest z moczem, a w 10% z kałem.

Istotną informacją jest fakt, iż ambroksol przenika do mleka matki oraz do płynu mózgowo-rdzeniowego. Wydalanie ambroksolu u osób z zaburzeniami czynności nerek jest wydłużone.

Czy Flavamed można podawać dzieciom?

Flavamed może być podawany dzieciom powyżej 2. roku życia. Dzieci młodsze mogą przyjmować lek tylko pod nadzorem i po wskazaniu lekarza.

Ciąża i karmienie piersią, a przyjmowanie syropu Flavamed

Ponieważ substancja czynna leku — ambroksol — przenika do mleka matki, nie zaleca się jego stosowania w okresie karmienia piersią. W czasie ciąży i podczas karmienia piersią stosowanie leku należy skonsultować z lekarzem, ponieważ brak jest odpowiedniego doświadczenia ze stosowaniem tego leku.

Zalecane spożycie produktu Flavamed

Dzieci 1-2 lata: lek podawać 2 razy na dobę po 2,5 ml (pół miarki) syropu.

Dzieci 2-5 lat: lek podawać 3 razy na dobę po 2,5 ml (pół miarki) syropu.

Dzieci 6-12 lat: lek podawać 2-3 razy na dobę po 5 ml (jedna miarka) syropu.

Dzieci od 12. roku życia oraz osoby dorosłe: w pierwszych 2-3 dniach leczenia lek podawać 2-3 razy na dobę po 10 ml (2 miarki) syropu. Następnie leczenie należy kontynuować, podając lek 2 razy na dobę po 10 ml (2 miarki) syropu.

Sposób stosowania:
Flavamed przyjmuje się doustnie za pomocą miarki dołączonej do opakowania. Lek stosuje się po posiłku. Nie należy zażywać leku przed snem.

Czas stosowania:
Leku Flavamed nie należy stosować dłużej niż 4 do 5 dni, bez konsultacji z lekarzem. Jeśli po tym okresie nie zauważymy poprawy lub dolegliwości się nasilą, należy udać się do lekarza. Również, jeśli odniesiemy wrażenie, że działanie syropu Flavamed jest za słabe lub zbyt mocne, należy zwrócić się do lekarza.

Co jeszcze wpływa pozytywnie przy leczeniu objawów towarzyszących chorobom płuc i oskrzeli?

Lek Flegamina w postaci syropu — stosowany jest w leczeniu chorób płuc oraz dróg oddechowych przebiegających z tzw. mokrym produktywnym kaszlem. Substancją czynną tego leku, jak w przypadku syropu Flavamed, również jest chlorowodorek ambroksolu. ACC Optima to produkt leczniczy łagodzący kaszel oraz ułatwiający odkrztuszanie. Herbapect to produkt leczniczy, który nadaje się do stosowania zarówno podczas kaszlu suchego, jak i mokrego. Syrop ten pomaga w odkrztuszaniu oraz w nieżytach górnych dróg oddechowych. W przypadku rozpoznania kaszlu suchego sprawdzi się Thiocodin o działaniu wykrztuśnym. Lek ten sprawia, że wydzielina w górnych drogach oddechowych zostaje upłynniona.

Przeciwwskazania do stosowania leku Flavamed

Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość którykolwiek składnik leku Flavamed. Syrop Flavamed u dzieci poniżej 2 lat może być stosowany tylko pod nadzorem lekarza.

Podsumowując

Flavamed rozrzedza wydzielinę poprzez zwiększenie wydzielania mniej lepkiego śluzu. Wpływa pozytywnie na redukcję gęstości śluzu w drogach oddechowych. Flavamed ułatwia wykrztuszanie poprzez pobudzenie transportu śluzu na zewnątrz. Syrop wspomaga organizm w oczyszczaniu dróg oddechowych z zalegającego śluzu. 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.