Po sezonie zimowym warto zregenerować cerę. Brak słońca, ujemne temperatury sprawiły, że skóra twarzy jest ziemista, stłamszona, pozbawiona blasku. Co więcej, podrażniona, wrażliwa cera jest szczególnie narażona na powstawanie zaskórników na brodzie nosie i czole. By zwalczyć te mało estetycznie wyglądające punkciki, należy zatroszczyć się o specjalną pielęgnację, która usunie niedoskonałości.
Niemniej, kuracje regeneracyjne dostępne w drogeriach czy też aptekach, często nie przynoszą pożądanych efektów, dlatego warto zastosować domowe sposoby, które przywrócą skórze twarzy zdrowy i promienny wygląd. Takie specyfiki, są gwarancją tego, że nie zawierają sztucznych składników takich jak parabeny i barwniki, które wpływają niekorzystnie na kondycję skóry.
Jak powstają zaskórniki?
Do powstania zaskórników, prócz niekorzystnych warunków pogodowych, przyczyniają się również wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, a powstały zrogowaciały naskórek, nadmierne wydzielanie łoju, który wpływem powietrza ciemnieje, przez co pory zostają zablokowane, co w efekcie tworzy nieestetyczne, czarne kropki. Niemniej jednak łój tworzy cienką warstwę ochronną skóry, która zabezpiecza cerę przed powstawaniem zmarszczek, utratą elastyczności. Dlatego ważne jest to, by zadbać o prawidłowe funkcjonowanie gruczołów, poprzez regularną pielęgnację. By cieszyć się zadbaną skórą, warto również zwrócić uwagę na dietę oraz dobór odpowiednich kosmetyków, w innym razie zwiększa się ryzyko powstania zaskórników. Jest to szczególnie ważne podczas zimy, gdyż częsta zmiana temperatur (niskie na zewnątrz, w pomieszczeniach dodatnie), powoduje przesuszenie, niedotlenienie, z powodu dużej utraty wody, naskórek łuszczy się, a więc są to idealne warunki do tworzenia się niedoskonałości cery.
Pielęgnacja skóry z zaskórnikami
Dlatego tak ważna jest właściwa pielęgnacja twarzy przez okrągły rok. Podstawowym elementami są oczyszczenie i regeneracja. By zagwarantować sobie efekt promiennej i zdrowej cery, warto działać również od wewnątrz, nie stosując jedynie odpowiednio dobranych kosmetyków, zabiegów, ale zwrócić również uwagę na dietę bogatą w minerały i inne substancje odżywcze. Kolejnym istotnym składnikiem prawidłowej pielęgnacji jest dogłębne nawilżenie, ponieważ skóra sucha jest bardziej narażona na zmarszczki. W tym celu warto zastosować kremy o lekkiej konsystencji, które nie zatkają porów. Jednak przed zastosowaniem kremu, należy podjąć kilka istotnych kroków.
Jak pozbyć się zaskórników?
- Złuszczenie martwego naskórka jest bardzo ważne, bo to właśnie on przyczyna się do powstawania wągrów. Peeling, czyli usuwanie naskórka musi odbywać się regularnie, niemniej nie często by nie podrażnić delikatnej i wrażliwej skóry twarzy. W asortymencie drogerii znaleźć można wszelkiego rodzaju kosmetyki, od peelingów drobno- gruboziarnistych, aż po enzymatyczne – które przeznaczone są dla skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Domowym zabiegiem złuszczającym, który pomaga pozbyć się martwego lub zrogowaciałego naskórka, jest wykorzystanie peelingu z płatków owsianych. Wystarczy połączyć płatki owsiane, połączyć z odrobiną letniej wody, następnie przygotowaną maź, kolistymi ruchami wetrzeć w cerę. Taki delikatny masaż nie tylko złuszczy niechciany naskórek, ale także poprawi krążenie, dzięki czemu można cieszyć się zdrowo wyglądającą cerą.
- Kolejnym ważnym elementem pielęgnacji jest tonizowanie, które normuje naturalne pH skóry, dogłębnie oczyszcza. W tym celu warto wykorzystać oczyszczające i antybakteryjne właściwości octu jabłkowego, jednak nie należy zapomnieć o rozcieńczeniu go z odpowiednią ilością wody. Taki domowy preparat, przeznaczony jest do codziennego stosowania.
- W oczyszczeniu skóry z zanieczyszczeń wspaniale sprawdzi się aspiryna, która pozwala na gruntownie oczyszczenie gruczołów łojowe i delikatnie złuszcza naskórek, dlatego pomaga pozbyć się zaskórników. By przygotować taki preparat, należy rozpuścić dwie tabletki w wodzie z dodatkiem olejku tymiankowego, po czym odstawić na ok. tydzień. Preparat stosuje się codziennie, przy pomocy płatków kosmetycznych.
- Parówki, i bynajmniej nie jest to wyrób wędliniarski. Jest to potoczna nazwa domowej sauny na twarz, która udrażnia gruczoły, minimalizując gromadzenia się sebum na skórze, dodatkowo odświeża i oczyszcza skórę, zaś oczyszczona cera, lepiej wchłania zawarte w kosmetykach składniki odżywcze, a więc jest to proces wspomagający inne zabiegi domowej kosmetyki.
- Stosowanie maseczek pielęgnacyjnych to cudotwórczy zabieg, dzięki któremu skóra jest dogłębnie nawilżona. Sposobów na domowe maseczki jest wiele, jednak najbardziej popularną jest przygotowywana z przetartych, surowych ziemniaków, wzbogacona o sok z cytryny, która rozpromieni twarz oraz rozjaśni wszelkiego rodzaju przebarwienia.