5 najlepszych sposobów na oparzenia słoneczne

5 najlepszych sposobów na oparzenia słoneczne

Chyba każdy z nas nabawił się kiedyś oparzenia słonecznego...zbyt długie przebywanie na słońcu lub brak odpowiedniej ochrony mogą zakończyć się nieprzyjemnymi i bolesnymi zmianami na skórze. Poznaj 5 najlepszych sposobów na oparzenia słoneczne, aby przyspieszyć proces regeneracji i w pełni cieszyć się wakacjami!

Czym jest oparzenia słoneczne?

Oparzenie słoneczne spowodowane jest głównie promieniowaniem UVB. Zmiany rumieniowo-zapalne pojawiają się po kilku godzinach od ekspozycji, osiągając największą intensywność po 14-20 godzinach. Po 1-2 dniach rumień zaczyna zanikać. W zależności od stopnia nasilenia zmian wyróżniamy oparzenia słoneczne I i II stopnia. 

Rodzaje oparzeń słonecznych

– Oparzenia słoneczne I stopnia dotyczą wyłącznie naskórka, czyli powierzchownej warstwy skóry. Skóra staje się zaczerwieniona i obrzęknięta. Rumieniowi może towarzyszyć pieczenie oraz świąd. Zmiany mogą być bolesne, ale zazwyczaj ustępują samoistnie, nie pozostawiając śladów.

Oparzenia II stopnia obejmują naskórek i skórę właściwą. Zmiany rumieniowe są rozległe i nasilone, a w ich obrębie tworzą się bolesne pęcherze z wysiękiem surowiczym. Powstające nadżerki goją się do kilku tygodni. 

7 zasad bezpiecznego opalania

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy krótką infografikę, w której prezentujemy "7 zasad bezpiecznego opalania", które każdy wczasowicz planujący opalanie się powinien wziąć sobie do serca.  

Poniższą infografikę możesz skopiować na własną stronę internetową. Możesz to zrobić po przez skopiowanie poniższego kodu i wklejenie go w edytorze.

 

 

Najlepsze sposoby na oparzenia słoneczne

1. Dobrze wyposażona domowa apteczka
Powinny znaleźć się w niej preparaty z d-pantenolem, który regeneruje uszkodzoną skórę, dodatkowo nawilżając ją. W aptece pytaj o d-panthenol w formie pianki, kremu, bądź aerozolu (jak np. krem Panthenol, krem Linoderm Plus).
Oparzonej skórze ulgę przyniosą również środki z alantoiną, która wykazuje właściwości przeciwzapalne (jak np. krem Alantandermoline), kosmetyki o działaniu chłodzącym (jak np. Ziaja Sopot Sun żel łagodzący po opalaniu) oraz produkty zawierające ekstrakt propolisowy, który przyspiesza czas gojenia (jak np. maść Propolisowa).


Zobacz także: 8 sposobów na lepszą opaleniznę


2. Schłodzenie skóry
Pierwsza pomoc w oparzeniach słonecznych polega na schłodzeniu skóry. Pomocny jest w tym delikatny, chłodny prysznic, który dodatkowo usunie zanieczyszczenia, pot i resztki kosmetyków w jej powierzchni. W obniżeniu temperatury oparzonej skóry pomoże również zmoczony w wodzie, wyciśnięty ręcznik, który możemy położyć na zmienioną słońcem skórę.

3. Okłady
Wypróbowanym i skutecznym sposobem są okłady z jogurtu naturalnego lub chłodnego mleka. Ta wykorzystywana od pokoleń metoda zarówno przynosi ulgę poparzonej skórze, jak i wspaniale ją nawilża. Jeśli jednak nie masz czasu na stosowanie naturalnych okładów, możesz śmiało sięgnąć po gotowe kosmetyki pielęgnacyjne z alantoiną, pantenolem i odżywczą witaminą E. Takie preparaty ukoją rozpaloną skórę, dogłębnie ją nawilżając oraz stymulując rozpoczęcie procesów naprawczych.

4. Sok z aloesu
Jeśli posiadasz aloes na parapecie lub balkonie, nie wahaj się go użyć! Sok z aloesu wykazuje działanie kojące, łagodzi podrażnienia i pomaga w regeneracji oparzonej słońcem skóry. Liść najlepiej jest schłodzić w lodówce, po czym przepołowić go i wycisnąć sok na jałowy gazik. Taka forma świetnie nadaje się na okłady oraz opatrunki.


5. Duża ilość płynów
Nawadniaj się! W przypadku oparzenia słonecznego musisz przyjmować większą ilość płynów, zwłaszcza niegazowanej wody mineralnej. Zwracaj uwagę na oznaki odwodnienia, jak zwiększone pragnienie, suche usta, senność, zawroty głowy i zmniejszone oddawanie moczu. 


Może zainteresuje Cię również: ranking najlepszych produktów do opalania


Kiedy do lekarza?

Przy rozległych oparzeniach II stopnia mogą pojawić się dodatkowo objawy ogólne, a nawet wstrząs. Jeśli podwyższona temperatura ciała utrzymuje się przez dłuższy czas, skóra silnie piecze i pojawiają się na niej pęcherze, ból nie ustępuje po podaniu środków przeciwbólowych, dodatkowo towarzyszą Ci nudności i ogólne złe samopoczucie, nudności, gorączka — nie zwlekaj! To objawy, które wymagają zasięgnięcia opinii lekarza.

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.