Perfumy, woda perfumowana, toaletowa i kolońska – czym się różnią?

Perfumy, woda perfumowana, toaletowa i kolońska – czym się różnią?

Dodano: 04-04-2017

perfumy zapachy

Perfumy i stężenie olejków

Perfumy to połączenie różnych olejków roślinnych, które tworzą wybraną kompozycję zapachową. Olejki rozcieńcza się w alkoholu i w zależności od stopnia rozcieńczenia uzyskuje ich określoną trwałość. Jedne zapachy uwalniają się ze skóry przez dłuższy czas, a inne utrzymują na niej tylko 2-3h. To, jak długo wybrany przez nas zapach utrzyma się na naszym ciele, zależy od stężenia olejków w zakupionym flakonie. Prawdziwe, czyli czyste perfumy należą do najdroższych produktów zapachowych. Stężenie olejków w roztworze waha się między 25 a 43%. Na opakowaniu najczęściej widnieje napis Perfum lub Perfume, a taki produkt znajdziemy w ekskluzywnych perfumeriach. Flakony czystych perfum charakteryzują się małą objętością i zazwyczaj nie przekraczają 15 ml. Zapach jest długotrwały i intensywny, dlatego wystarczy tylko kropla, żeby pachnieć ulubionym zapachem przez cały dzień. Ceny perfum oscylują w granicach 700 zł za flakon.

Woda perfumowana, toaletowa, kolońska

Różnica między wodą toaletową a perfumowaną i kolońską polega na stężeniu olejków roślinnych. Woda perfumowana oznaczana na opakowaniach EDP (Eau de Perfum) zawiera koncentrat olejków w stężeniu od 10 do 25%. Zapach utrzymuje się na skórze przez dłuższy czas, a wodą perfumowaną można spryskiwać się na co dzień lub na większe wyjścia. EDP często wybierają kobiety, bo wystarczy użyć jej rano, żeby do końca dnia pachnieć cudownym kwiatowym lub owocowym zapachem. Ceny wód perfumowanych oscylują w granicach 200-300 zł za 30-50 ml. Wodę toaletową (EDT) zawierającą 5-10% stężenia olejków chętnie wybierają mężczyźni. Zapach subtelnie uwalnia się na skórze i utrzymuje przez większą część dnia. Męskie wody toaletowe, w których przeważają ciężkie nuty zapachowe znacznie lepiej niż wody perfumowane sprawdzają się na co dzień. Perfumy męskie z tej kategorii możemy kupić już za 50-100 zł za 50 ml: https://www.hebe.pl/zapachy/zapachy-meskie. Ostatni rodzaj zapachów, czyli wody kolońskie (EDC) to delikatne i subtelne aromaty krótko utrzymujące się na skórze. Stężenie olejków w wodach kolońskich mieście się w przedziale 3-5%. To również najtańsze (obok dezodorantów i wód orzeźwiających) produkty zapachowe na rynku. Woda kolońska idealnie sprawdzi się latem, również w trakcie wysiłku fizycznego. Cyrusowe i orzeźwiające nuty utrzymają się na skórze przez 3-4h, dodając świeżości i energii.

Stosowanie perfum u mężczyzn

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego zapachu, warto sprawdzić, jak kompozycja zapachowa uwalnia się na naszej skórze. Wody perfumowane potrafią utrzymywać się na ciele nawet 2 dni i charakteryzują się dużą intensywnością zapachu. Należy więc stosować je z umiarem i delikatnie spryskać nimi nadgarstki lub szyję. Woda perfumowana doskonale sprawdzi się na wieczorne wyjście, kiedy elegancki zapach podkreśli niecodzienny strój. Na co dzień mężczyznom zamiast wód perfumowanych poleca się wody toaletowe o subtelniejszym i mniej drażniącym zapachu. Z używaniem tych wód również można przesadzić. Dlatego przyjmuje się zasadę, żeby zapach był tylko delikatnie wyczuwany dla otoczenia, nie zaś przytłaczał pomieszczenie, w którym przebywamy. Każdym rodzajem perfum, czy to wodą perfumowaną, toaletową czy kolońską spryskujemy ciało, a nie ubrania. Olejki i alkohol znajdujące się we flakonach mogą pozostawić na ubraniach plamy, a zapach, którym spryskamy odzież, utrzyma się na niej jeszcze przez kilka dni. Jakie zapachy wybierać w zależności od pory roku? Przyjmuje się, że latem rezygnujemy z intensywnych i ciężkich zapachów na rzecz orzeźwiających cytrusowych i ziołowych nut. Zimą sięgamy po gęste i intensywne korzenne zapachy, choć wszystko zależy od gustu. Przy używaniu perfum najważniejszy jest umiar i dobranie zapachu do okazji i stroju. Sportowe i casualowe ubiory doskonale łączą się z lekkimi i świeżymi zapachami. Jako codzienne perfumy można wybrać też świeże drzewne nuty zapachowe, wodne lub przyprawowe. Do elegantszego stroju, czyli białej koszuli i spodni poleca się zapachy piżmowe o woni eleganckiego mydła. Garnitur i smoking kojarzą się z gęstymi i ciężkimi zapachami drzewnymi, kadzidlanymi i przyprawowymi.

Dobierając perfumy, warto dopasować je do innych używanych zapachów. Skomponujmy wodę toaletową z tym samym zapachem wody po goleniu lub używajmy bezzapachowego balsamu nawilżającego.

Treści znajdujące się w serwisie medsowa.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.