Krótki przewodnik po butach sportowych dla najmłodszych

Krótki przewodnik po butach sportowych dla najmłodszych

Czasy, gdy w jednych, podniszczonych trampkach grało się i w kosza, i w piłkę, a o bieganiu nie mówiło się w innym kontekście niż bieganie na autobus, bezpowrotnie minęły. Z korzyścią dla zdrowia i sylwetki, nie tylko najmłodszych. Jakie buty sportowe dla dziecka wybrać? Podpowiadamy!

Dobre buty – zdrowe nogi

To hasło, które powinno nam towarzyszyć od samego początku obuwniczych poszukiwań. Każdy z nas jest inny - inaczej mówi, gestykuluje i…chodzi. Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę, jak duży wpływ na zdrowie ma to, co ich pociechy noszą na nogach. Wraz z butami odziedziczonymi po starszym bracie dziecko może bowiem przejąć także jego, nie zawsze prawidłowy, sposób chodzenia. Źle wyprofilowane buty wpływają na problemy z kolanami, biodrami i kręgosłupem, często będąc przyczyną trudnych do skorygowania wad postawy.

Buty sportowe dla dziecka – komfort i bezpieczeństwo

Dziecięcy entuzjazm potrafi bardzo łatwo wybuchnąć i równie szybko zgasnąć. Kontuzja na pierwszych zajęciach piłkarskich może zniechęcić naszego małego sportowca do danej aktywności nawet na długie lata. Właściwie dobrane buty będą wspomagały naturalny rozwój stopy dziecka i pozwolą uniknąć groźnych urazów.

Każdy rodzaj aktywności wymaga jednak innej asekuracji. Dziecko na treningu siatkarskim będzie potrzebowało butów, które zapewnią mu odpowiednią przyczepność oraz stabilizację podczas ciągłych wyskoków i naskoków. Początkujący piłkarz będzie potrzebował obuwia przeznaczonego do gry na murawie (tzw. korków) oraz butów z kauczukową podeszwą, które zapewnią odpowiednią amortyzację podczas gry na twardej nawierzchni. Z kolei buty treningowe adidas original wyposażone w miękką, oddychającą wyściółkę oraz gumową, amortyzującą podeszwę z pianki EVA, która odciąża stawy, to doskonałe zabezpieczenie przed przeciążeniami podczas codziennej aktywności w szkole i na podwórku.

But nie może ograniczać naturalnego ruchu stopy dziecka. Powinien być lekki i odpowiednio miękki, bez podwyższonej pięty. Nie bój się więc delikatnie powyginać buta jeszcze przed zakupem, nawet jeżeli narazisz się na nieprzychylny wzrok osób pracujących w sklepie. W ten sposób sprawdzisz, czy podeszwa jest odpowiednio elastyczna. Zwróć również uwagę, czy obuwie jest wykonane z materiału, który pozwoli stopie „oddychać”. Buty dostosowane do wieku dziecka i rodzaju uprawianej aktywności mają ogromny wpływ na jego rozwój fizyczny. Źle dobrane będą go utrudniać, w skrajnych przypadkach doprowadzając do poważnych wad rozwojowych, dobre – naturalnie wspomagać.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.