Co jeść i pić podczas upałów?

Co jeść i pić podczas upałów?

Zjawisko upałów ma swoje plusy i minusy – miło jest się wylegiwać na plaży i odpoczywać na słońcu, ale nie należy zapominać o zagrożeniach, jakie niesie za sobą wakacyjna pogoda. Słońce może narobić wiele szkód organizmowi, dlatego niezwykle ważne jest dostarczanie odpowiednich składników i kontrolowanie poziomu elektrolitów.

Organizm ludzki posiada mechanizm wewnętrznej termoregulacji – podczas upału głównie widoczne jest zjawisko pocenia się. Wraz z potem pozbywamy się elektrolitów, które odpowiedzialne są za transport wody przez błony komórkowe. Bardzo ważne jest, by stale utrzymywać ich odpowiedni poziom w organizmie – zwłaszcza w trakcie upałów.

Nie lekceważ tego!

Zlekceważenie tego może doprowadzić do zaburzeń równowagi elektrolitowej, jej objawy to wymioty, gorączka czy biegunka. Objawami lekkiego przegrzania są: osłabienie, zawroty głowy, uczucie gorąca, przekrwienie twarzy, utrata równowagi czy zaburzenia wzroku. W wyniku wypłukiwania magnezu i potasu może dojść do skurczy mięśni. Na takie objawy należy szybko reagować – usunąć się w cień, napić napoju izotonicznego, położyć z nogami powyżej reszty ciała. Jeśli objawy nie będą ustępować, należy zgłosić się do lekarza. W sytuacji, gdy temperatura powietrza jest bardzo wysoka, samo picie wody mineralnej może nie wystarczyć.

Co więc pić, by poziom elektrolitów był odpowiedni?

Pijmy izotoniki, najlepiej te przyrządzane w domu – np.: najprostszy z wody z solą (9 g soli na 1 litr wody) i sokiem z cytryny. Pamiętaj, by nie pić bardzo zimnych napojów, najlepiej te utrzymane w temperaturze pokojowej. Do przyrządzania domowych napojów izotonicznych zaleca się głównie następujące składniki: granat, imbir, cytrynę, miętę. Ograniczajmy spożywanie produktów mlecznych – mogą one sprawić, że w organizmie pojawi się śluz – przyczyna infekcji i osłabienia funkcji trawiennych. Warto zmniejszyć ilość spożywanej kawy oraz soków owocowych na rzecz zwykłej wody.

Komponuj posiłki z głową

Poza napojami istotne są także przemyślane posiłki. Najlepiej sprawdzą się dania lekkie, chłodne, z dużą ilością warzyw i owoców – takie, które są jak najmniej przetworzone i lekkostrawne. Zupy zastępuj chłodnikami, mięso wieprzowe – rybami i białym mięsem drobiowym. Unikaj alkoholu oraz słodyczy. Wśród owoców wyróżnić należy: pomarańcze, arbuzy, melony, gruszki, jabłka, ponieważ regulują poziom nawodnienia organizmu. Do potraw dodawaj czosnek – choć nie kojarzy się z orzeźwieniem, to warto wiedzieć, że poprawia krążenie krwi i pobudza organizm do naturalnego chłodzenia. W letniej kuchni należy stosować krótkie gotowanie, gotowanie na parze, blanszowanie oraz krótkie obsmażanie.

Wymienione techniki gotowania powodują, iż potrawa jest lekka, ponadto równoważy chłodzące działanie produktów. Podobne działanie mają małe ilości takich przypraw, jak: pieprz, czosnek, bazylia, świeży imbir, kardamon czy goździki. Co powinno znaleźć się w letnim menu? Oto kilka najważniejszych pozycji:

  • zupy warzywne i owocowe, zupy krem, chłodniki;
  • sałatki i surówki;
  • pikle;
  • gotowane zboża: jęczmień, ryż, pszenica, orkisz, kukurydza;
  • duszone warzywa i owoce;
  • dużo świeżych warzyw i owoców.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.