Plastik fantastik? Jeszcze niedawno żart ten był dość popularny i powszechny. Obecnie sprawa przestała być zabawna, a stała się poważnym problemem całego globu. Czy wszechobecny plastik może stanowić zagrożenie? Jak zmniejszyć jego zużycie i czy jest to w ogóle możliwe? Przekonamy się w niniejszym artykule.
Plastik – rosnący problem na skalę światową
Plastik jest dostępny prawie wszędzie i w różnych postaciach: plastikowe torby foliowe, plastikowe opakowania, plastikowe naczynia. Wydaje się, że nie jesteśmy w stanie całkowicie go uniknąć i jest to zupełnie naturalne. Plastik jest bowiem wykorzystywany również w branży medycznej, słynącej z jednorazowości w przypadku korzystania z jakichkolwiek narzędzi. O ile jednak w przypadku medycyny jest to zabieg obligatoryjny i uzasadniony, o tyle nadużywanie plastiku w innych sferach życia wydaje się nie tylko bezzasadny, ale też szkodliwy.
Jako portal zajmujący się kwestiami związanymi z szeroko pojętym zdrowiem i popularyzowaniem wiedzy w tym zakresie, pragniemy także zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny, który również w dużym stopniu przyczynia się do jakości codziennego życia. Uważamy, że nadmierne zużycie plastiku może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie i dlatego chcemy powiedzieć głośno NIE dla plastiku – TAK dla zdrowia. Zgromadziliśmy stowarzyszenia i fundacje, które przeciwdziałają nadmiernemu zużyciu plastiku. Chcielibyśmy poświęcić im ten artykuł.
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny – jest głosem sprzeciwu przeciwko krótkowzrocznej polityce rządu dotyczącej spraw zmian klimatu. Skupia uczniów i studentów z całej Polski, organizujących wspólnie marsze klimatyczne, panele dyskusyjne, warsztaty i inne formy aktywności społecznej związane z walką o klimat. Swoimi działaniami członkowie MSK walczą o zmiany systemowe, gdyż uważają, że tylko tak uda się zapobiec katastrofie klimatycznej.
Plastic Free Polska – organizacja non profit działająca w obrębie mediów społecznościowych, a więc w większości skupiająca się na docieraniu do użytkowników sieci. Plastic Free Polska zajmuje się popularyzowaniem wiedzy na temat zanieczyszczania środowiska odpadami plastikowymi i konsekwencjami, jakie to za sobą niesie. Na ich profilu można zapoznać się z pomysłowymi infografikami, ilustrującymi skalę problemu i statystyki. Dla wielu liczby te mogą być szokujące.
Polskie Stowarzyszenie Zero Waste – stowarzyszenie działa w myśl filozofii zero waste. Misją stowarzyszenia jest dążenie do ograniczenia produkowanych odpadów i wspieranie modelu gospodarki o obiegu zamkniętym. Uświadamianie społeczeństwa w tym zakresie odbywa się poprzez szkolenia i warsztaty, a także aktywny udział w konferencjach i wydarzeniach branżowych. Wśród inicjatyw stowarzyszenia znajduje się m.in. akcja #zwłasnymkubkiem.
Liga Ochrony Przyrody – ochrona przyrody to odpowiedzialne i ważne przedsięwzięcie. Współcześnie wymaga także sporo odwagi i wytrwałości. W obliczu postępujących zmian klimatycznych oczywiste jest, że środowisko naturalne najbardziej na tym cierpi, a co za tym idzie, potrzeba zdecydowanych i pewnych kroków w kierunku zmian na lepsze. Misją LOP zajmuje się działaniami na rzecz ochrony dobytku i dóbr naturalnych, współpracuje też z licznymi krajowymi i międzynarodowymi organizacjami ekologicznymi.
Stowarzyszenie Eko Inicjatywa – jest to dość młoda organizacja pozarządowa, która swoją działalność rozpoczynała od projektów edukacyjnych kierowanych do dzieci. Obecnie stowarzyszenie to działa w obszarze edukacji ekologicznej, ochrony przyrody i animacji społecznej. Działania stowarzyszenia to dowód na to, że wspólnymi siłami można wiele osiągnąć. Ekologia nie jest odrębną dziedziną. Wiąże się z innymi dziedzinami życia, które na pierwszy rzut oka mają niewiele z nią wspólnego.
Fundacja Nasza Ziemia – mija właśnie 25 lat od powstania Fundacji Nasza Ziemia. Od początku swojego istnienia Fundacja koordynuje największą, ekologiczną Akcję Sprzątanie Świata – Polska 2019. Zgodnie z misją Fundacji, oprócz prac związanych z Akcją, inspirujemy, edukujemy i promujemy wszystkie proekologiczne postawy i inicjatywy, realizując ekologiczne programy, konkursy, projekty. Podobnie jak 25 lat temu, tak i dziś, zapraszamy do partnerstwa i współpracy wszystkich, którym bliska jest czysta ziemia: samorządy, szkoły, media, odpowiedzialny biznes, pojedyncze osoby.
Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych – ochrona środowiska nie jest obowiązkiem wybranych osób. Każdy z nas, każdego dnia podejmuje konkretne decyzje, które mogą mieć duży wpływ na środowisko naturalne. Członkowie fundacji przypominają o bardzo ważnym aspekcie: przyroda nie jest nam dana na własność i musimy troszczyć się o nią, by przyszłe pokolenia także miały możliwość obcowania z naturą w takiej postaci i w takich warunkach. Z tego powodu fundacja wspiera działania sprzyjające poprawie stanu środowiska naturalnego.
To nie wszystko! Nie tylko stowarzyszenia i fundacje zajmują się działaniem na rzecz zwiększania świadomości społecznej i prezentowania sposobów na zmniejszenie problemy dużego zużycia plastiku. Warto wspomnieć również o firmach, które posiadają w swoim asortymencie produkty, dzięki którym istnieje szansa na zmniejszenie wykorzystania plastiku na co dzień.
Moja butelka – stojąc przed wyborem butelki na wodę oraz innych akcesoriów wielokrotnego użytku możemy mądrze zadbać zarówno o własne zdrowie, jak i środowisko naturalne. Możemy także pośrednio wspomóc dostęp do czystej wody osobom żyjących w miejscach, gdzie jej brakuje. Asortyment oferowany przez Mojabutelka.pl doskonale oddaje misję firmy, promując świadome i odpowiedzialne wybory konsumenckie, z jednoczesną dbałością o dopasowanie produktów do indywidualnych potrzeb. Projekt “Czysta woda”, realizowany ze szwedzką firmą YUHME oraz HSBC Poland umożliwił wybudowanie studni w Republice Środkowoafrykańskiej, dając 200 osób dostęp do czystej wody pitnej, szansę na życie, zdrowie, pracę oraz rozwój. Ty również możesz pomóc!
Klar Polska – Klar to oryginalnie norweska marka, jednak ich produkty dostępne są także w Polsce. Klar to seria produktów czystości, ale nie byle jakich… przyjazne dla środowiska, bezpieczne dla człowieka, a co najważniejsze nie zawierają zbędnych chemikaliów. Dodatkowo wszystkie opakowania zostały w 100% wyprodukowane z plastiku z recyklingu. W asortymencie znajdują się m.in. uniwersalne płyny do mycia, środki do czyszczenia łazienki, kuchni, a nawet do naczyń.
Brita – „Zmieniamy sposób, w jaki ludzie piją wodę, dbając o potrzeby środowiska naturalnego” - to wizja firmy BRITA, niemieckiego producenta systemów filtrujących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych, gastronomii, szkolnictwie czy w szpitalach. Firma przykłada ogromną wagę do wpływu swoich produktów na środowisko. Testy naukowe pokazały, że jeden litr filtrowanej wody BRITA generuje nawet 27 razy mniej dwutlenku węgla niż litr butelkowanej wody. Produkty BRITA generują mniej odpadów, wykorzystują mniej zasobów naturalnych i ograniczają koszty transportu. Wszystko to przekłada się na mniejszy ślad węglowy, a co za tym idzie, zdrowszą planetę.
Torbacze – jeszcze do niedawna noszenie materiałowych lub siatkowanych toreb na zakupy było zarezerwowane dla starszych osób. W obliczu postępujących i negatywnych zmian klimatycznych, zwiększającej się ilości plastikowych odpadów, zyskały one na znacznej popularności. Teraz nikogo już nie dziwią materiałowe torby, wielorazowe bambusowe sztućce i stalowe słomki do picia. Można się zakochać.
Aquaphor – jest marką, będącą dystrybutorem dzbanków i butelek filtrujących, a także filtrów wymiennych. W asortymencie marki znajdują się produkty przyjazne dla środowiska i dobre dla zdrowia. Aquaphor wychodzi naprzeciw potrzebom nie tylko klientów, ale też zapotrzebowaniu na proste i ekologiczne rozwiązania. Wszystko w celu uświadamiania społeczeństwa, że woda kranowa również nadaje się do picia.
Stojo Polska – składany kubek turystyczny jest bardzo przyjazny środowisku. Doskonale sprawdza się podczas dojazdów do pracy czy szkoły. Jest bardzo prosty w obsłudze, a po złożeniu ma niecałe 3 cm wysokości. Bez trudu można schować go do kieszeni lub do torebki. Stanowi alternatywę dla jednorazowych kubków oraz nieporęcznych pojemników na napoje. Pomysł na stworzenie składanego kubka turystycznego pojawił się podczas jednej z rozmów na temat artykułów jednokrotnego użytku, które zanieczyszczają środowisko.
Bycie zero waste lub less waste to nie lada wyzwanie. Nawet dla osób, które zajmują się tematem od bardzo dawna. Jednak zmiany (również te drobne) nic nie kosztują. Małe kroki poczynione przez miliony mogą zdziałać więcej niż działanie w pojedynkę. Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie bodźcem do podjęcia zmian w tym temacie, bo… jak powszechnie wiadomo, nie istnieje plan(eta) B. Zatroszczmy się więc o tą, na której żyjemy.