Selery wydają się nam zwyczajnymi roślinami, a jednak posiadają wiele ukrytych właściwości – przede wszystkim przyspieszają metabolizm i ułatwiają odchudzanie. Nic dziwnego, że są tak kochane przez gwiazdy Hollywood i polecane wszystkim tym, którzy pragną zrzucić kilka kilogramów!
Jak zdrowy jest seler?
Seler zwyczajny jest gatunkiem rośliny należącym do rodziny selerowatych. Rośnie w Europie, Zachodniej i Środkowej Azji, na Kaukazie oraz w Afryce. W stanie dzikim w Polsce rośnie jedynie na wyspie Uznam, ale selery są dosyć często uprawiane w naszych ogródkach.
Seler był bardzo popularną rośliną już przed tysiącami lat – służył jako przyprawa oraz posiadał wiele magicznych funkcji. W starożytnym Egipcie, a także w Grecji i w Rzymie, stosowany był w rytualnych oraz pogrzebowych celach. Liście selera wykorzystywane były do tworzenia girland, którymi oplatano egipskie mumie. Dla Greków oraz Rzymian stanowił zaś symbol bóstw podziemia. Liśćmi tej rośliny dekorowano także zwycięzców Olimpiad. Prawdopodobnie dlatego były one – wymiennie z wawrzynem – ukazywane na rzymskich monetach.
Już Starożytni zwrócili uwagę na jego lecznicze działanie – od czasu Hipokratesa stosowano seler jako środek uspokajający. Polecany był również panom jako afrodyzjak.
Do Polski seler sprowadziła królowa Bona i od tego czasu stał się rośliną bardzo popularną – również ze względu na swe liczne, zdrowotne i odchudzające właściwości.
Właściwości zdrowotne selera
Właściwości selera oraz jego licznych zastosowań:
- wzmacnia układ odpornościowy;
- wykazuje działanie przeciwgorączkowe;
- działa moczopędnie (poprawia funkcjonowanie nerek);
- oczyszcza organizm;
- zalicza się go do roślin wykazujących działanie przeciwnowotworowe;
- obniża ciśnienie krwi oraz poziom złego cholesterolu;
- leczy nieżyty górnych dróg oddechowych, choroby gardła oraz choroby płuc;
- reguluje miesiączki;
- stosuje się go w okresie rekonwalescencji po przebytych chorobach, ponieważ znakomicie regeneruje organizm;
- wzmaga produkcję żółci, zapobiegając jednocześnie jej zastojowi w woreczku (dzięki temu nie tworzą się kamienie);
- polepsza pracę serca;
- działa kojąco w stanach silnego stresu i napięcia nerwowego;
- przynosi ulgę obolałym stawom (przeciwdziała pojawieniu się skazy moczanowej oraz zapobiega silnym bólom);
- leczy choroby skórne;
- uważany jest za afrodyzjak.
Seler na odchudzanie
Seler znany jest przede wszystkim ze swoich wspaniałych właściwości odchudzających. Wszystko dzięki temu, iż zawiera dużo błonnika, witamin oraz tak znakomicie oczyszcza i odtruwa organizm. Poza tym koi nerwy, a przecież to właśnie w stresie mamy tendencję do jedzenia więcej, niż potrzebuje nasz organizm. Znerwicowani częściej też sięgają po słodycze!
Szczególnie seler naciowy – najmłodsza odmiana tej niezwykłej, posiadającego najmniej kalorii spośród wszystkich warzyw – rośliny sprawdza się w diecie. Seler naciowy wyhodowano w Utah w poprzednim wieku i to on wiedzie prym w licznych, odchudzających sałatkach i surówkach. Kruche łodygi pozbawione są bowiem łykowatych włókien, dzięki czemu można je chrupać nawet na surowo. Posiadają wspaniały, orzeźwiający smak i dzięki surowemu spożyciu podawane są organizmowi w wersji posiadającej pełnię witamin. A seler ma ich naprawdę wiele! Amerykanie oraz Japończycy doszukali się w nim aż 86 cennych składników!
Seler zawiera:
- dwukrotnie więcej witaminy C niż cytrusy;
- naturalną witaminę B kompleks;
- kwas foliowy;
- witaminę PP;
- ciemnozielone łodygi posiadają sporo beta-karotenu;
- witaminę E (zwaną witaminą młodości);
- fosfor;
- wapń;
- potas;
- cynk;
- magnez;
- żelazo.
Seler – eliksir młodości
Sok z selera naciowego wraz z dodatkiem jabłka stanowi wręcz eliksir młodości! Obydwa soki (z selera oraz z jabłka) łączy się ze sobą w równych proporcjach.
Codziennie rano należy wypić szklankę tej pysznej mieszanki (na czczo), by oczyścić swój organizm, zlikwidować ewentualne obrzęki, wzmocnić włosy, nawilżyć skórę oraz nadać jej aksamitną gładkość. Taki eliksir opóźnia też proces starzenia skóry, dzięki zawartości przeciwutleniaczy – czyli witamin C i E – wspaniale chroniących organizm przed wolnymi rodnikami.