Jeśli chcemy walczyć z cholesterolem, powinniśmy zadbać przede wszystkim o swoją dietę, która powinna być złożona z różnych zdrowych składników. Ważne jest stałe zmienianie swoich nawyków, a nie tylko krótkotrwałe działania. Dobrze na nasze serce działają takie pierwiastki jak miedź, potas, magnez i selen. Poza tym w naszej diecie powinny znajdować się wartościowe kwasy tłuszczowe omega-3 oraz antyoksydanty. Jakie składniki jeść, by zadbać o swoje serce?
Tłuszcze
Może to niektórych zdziwić, ale w diecie, która ma pomóc w walce z cholesterolem, nie trzeba całkowicie rezygnować z tłuszczów. Są one ważnym składnikiem, który daje nam energię i działa przy produkcji hormonów, poprawia pracę układu odpornościowego i poprawia naszą zdolność przyjmowania witamin. Jeśli spożywamy zbyt mało tłuszczów w diecie, tak naprawdę możemy doprowadzić do tego, że obniży się nam poziom dobrego cholesterolu, a poziom tego złego pójdzie w górę. Właśnie LDL - tzw. zły cholesterol odpowiada za powstawanie miażdżycy.
Tłuszcze, jeśli są dobre dla organizmu, mogą również ułatwiać nam walkę z nadciśnieniem i cukrzycą. Według zasad żywienia w naszym dziennym posiłku tłuszcze nie powinny przekraczać 30% wszystkich kalorii, które przyjmiemy. Poza tym tłuszcze też mają różne rodzaje i tutaj również trzeba brać to pod uwagę. Jednonienasycone poprawiają poziom cholesterolu LDL na niższy. I chronią nasze serce przed bardzo niebezpiecznymi schorzeniami i miażdżycą. Mogą również wpływać na podniesienie cholesterolu HDL oraz tym samym pracują nad mniejszym ciśnieniem krwi. Takie tłuszcze znajdziemy w oliwie z oliwek i oleju rzepakowym, który jest bogaty w jednonienasycone kwasy tłuszczowe.
Kwasy omega-3
Natomiast omega-3 go kwasy tłuszczowe, które mają charakter wielonienasycony. Mają one ochronne znaczenie dla naszego serca, dlatego powinny znaleźć się licznie również w diecie, która ma pracować nad obniżeniem cholesterolu. Przede wszystkim działają one w taki sposób, że nie dochodzi do zlepiania się płytek krwi, a tym samym cholesterol nie może osadzać się na ściankach naczyń krwionośnych i nie będą dzięki temu powstawać nieprzyjemne zatory. Kwasy te powodują obniżenie cholesterolu LDL oraz trójglicerydów.
Duże ilości kwasów omega-3 znajdują się w rybach takich jak: makrela, tuńczyk, łosoś, sardynki, śledzie oraz halibut. Dlatego powinno się przynajmniej dwa razy w ciągu tygodnia zjadać porcję ryb. Niektórzy lekarze uważają nawet, że około 100 g ryby powinno zjadać się każdego dnia. W ten sposób mamy codziennie dostarczać przynajmniej gram omega3 do swojego organizmu. Poza tym takie kwasy znajdują się również w ziarnach niektórych roślin. Nieco straciły jednak na popularności po tym jak lekarze stwierdzili, że poza obniżeniem LDL wpływają również na obniżenie HDL i tym samym nie są tak do końca dobre. Nie można ich jednak całkowicie eliminować z diety. Znajdziemy takie kwasy tłuszczowe w olejach kukurydzianych, słonecznikowych, sojowych, a także w kapuście włoskiej czy szpinaku.
Gdy walczymy z podwyższonym poziomem cholesterolu, powinniśmy w diecie ograniczyć tłuszcze nasycone, a więc te, które mają pochodzenie zwierzęce. Powodują one większy poziom całkowity cholesterolu, a także większy poziom LDL i obniżają możliwość krzepnięcia krwi. Szczególnie niebezpieczne będą kwasy tłuszczowe trans, które pojawiają się w margarynach, słodyczach oraz chipsach. Będą podnosić poziom złego cholesterolu i obniżać poziom dobrego.
Przyprawy
W diecie, która zmniejsza poziom cholesterolu, należy wyeliminować sól oraz tłuste dodatki do potraw. Sól będzie podnosić ciśnienie i dlatego lepiej ją zastępować innymi ziołowymi przyprawami. Unikajmy również majonezu i tłustej śmietany. Można je zastąpić przez jogurt naturalny oraz kefir. Do diety warto dodawać również czosnek, który czyści tętnice z cholesterolu. Do obniżenia LDL może się również przyczynić twardziak jadalny, który w Japonii uważany jest za eliksir zdrowia i życia. Jest to grzyb jadalny, który doskonale wpływa na obniżanie cholesterolu, jednak w Polsce jest póki co rzadko spotykany.
Antyoksydanty
Jeśli chcemy zadbać o serce, powinny nas również zainteresować antyoksydanty, które neutralizują szkodliwe wolne rodniki. Nadmiar wolnych rodników w organizmie może niekiedy prowadzić do rozwoju chorób serca, wątroby, problemów z nowotworami czy starzeniem organizmu. Naturalne antyoksydanty znajdują się między innymi w olejach, zbożu, cytrusach czy zielonych warzywach. Poza tym warto również spożywać paprykę, marchew i pomidory oraz owoce o jagodowym charakterze. Antyoksydanty znajdziemy również licznie w bazylii.
Monakolina K
Monakolina K, substancja pochodząca z fermentacji czerwonego ryżu, to naturalna fitostatyna, którą coraz częściej możemy znaleźć w suplementach diety oraz lekach OTC. Substancja ta działa na podobnej zasadzie jak statyny w lekach na receptę, normalizując poziom cholesterolu we krwi. Fakt ten został potwierdzony wynikami badań naukowych oraz potwierdzony przez EFSA – Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności. Monakolinę K można ją znaleźć w preparatach takich jak np. Cardiochol, Normolip 5 i LipiForma Plus.