Skład odżywek typu gainer

Skład odżywek typu gainer

W gainerach muszą się znaleźć wszystkie składniki odżywcze i to w swoich najlepszych formach. Najkorzystniej będzie nabrać dzięki nim masę mięśniową. Zawartość białka w gainerach to najczęściej między 15 a 30%. Pozostałe elementy to oczywiście węglowodany, do których dołączone będą w niewielkiej ilości tłuszcze oraz witaminy oraz minerały, które są ważnym składnikiem odżywczym dla każdego człowieka. Dzięki nim oczywiście uda się zapewnić powstanie enzymów, które dokonują przemian białek i węglowodanów o charakterze metabolicznym. W ten sposób dzięki nim zachodzić będą reakcje białek ustrojowych w organizmie człowieka. Dojdzie między innymi do usunięcia produktów przemiany materii oraz innych przemian chemicznych.

Jakie białka powinny wchodzić w skład wysokiej jakości gainerów?

 Jeśli białko, które znajdzie w gainerze ma być traktowane jako pełnowartościowe, to powinno być to albo białko serwatkowe, albo jajeczne. Jest to podyktowane tym, że właśnie skład aminokwasowy białka serwatkowego oraz białka jajecznego będzie najlepszy, gdy chodzi o skuteczny i optymalny rozwój białek w mięśniach człowieka. Wszystkie inne białka, które również niestety często się pojawiają w gainerach to bardzo niskiej jakości produktu. W żadnym wypadku nie będzie można ich traktować jako białka w pełni wartościowego i w ten sposób można mówić o tym, że cały produkt jest marnej jakości. Można tutaj mówić o białkach pszenicznych oraz kazeinie. Wyjątkiem będzie kazeina micelarna, która będzie bardzo drogim i rzeczywiście wartościowym białkiem. 

Uwaga! Często zdarza się, że producenci wprowadzają do swoich odżywek kazeinę, by obniżyć cenę produktu. Nazywają ją jako białkiem mlecznym, czym chcą wprowadzić klienta w błąd i wytworzyć przekonanie, że jest to produkt podobny do białka serwatkowego. Nie dajmy się nabrać na to i takiej odżywki po prostu nie kupujmy. Kazeina to białko, które będzie długo trawione i to trawienie będzie też trudniejsze niż w przypadku białka serwatkowego czy białka jajecznego. Jak więc będzie sens spożywania takiej kazeiny, która wolno się wchłania w momencie, gdy można wybrać białko, którego wchłanianie będzie szybkie. 

W przypadku wiatropędnych białek pszenicznych ich umieszczanie w odżywkach świadczy najczęściej o ignorancji tematu przez producenta lub też o jego nieuczciwości, gdy będzie starał się określać swój produkt jako taki, który zwiększa masę mięśniową. Chyba nie ma osoby, które mięśnie urosły dlatego, że spożywała pszenne bułki. 

Jakie węglowodany powinny występować w wysokiej jakości gainerach?

Najlepszy z węglowodanów, który może zostać umieszczony w gainerach to wysokooczyszczona skrobia, która może pochodzić albo z kukurydzy, albo z pszenicy. Jedynie taki produkt będzie w stanie nam zagwarantować stabilną energię i nie będzie nadmiernie podnosił cukru we krwi. Nasz rynek ciągle jednak jest dominowany przez odżywki, które są skromnej jakości. Jeśli weźmie się pod uwagę właśnie to, że wiele osób, które wybierają gainery mają małe możliwości finansowe to producenci starają się swoje produkty uzupełniać niskocukrowymi maltodekstryny, a więc polisacharydy pochodzenia zbożowego. Jednak taki produkt ma niższe niż IG niż glukoza. Czyli prawie podobnie będą podnosić poziom cukru we krwi. Jednocześnie jednak nie będą w stanie dać nam stabilnej energii, nie będą produktem, którego wchłanianie będzie stopniowe i to oczywiście ich największy minus, dlatego trzeba uważać na ich stosowanie. 

Maltodekstryny jeśli są zbudowane z około 50 lub większej ilości cząsteczek glukozy to będą tak samo dobrze rozpuszczać się na pojedyncze cząsteczki jak glukoza czy enzymy trawienne, które znajdują się w jelitach. Niewielkie będzie opóźnienie, gdy chodzi o wejście cukru, który pochodzi z maltodekstryny w krwioobiegu. Może wynikać  to oczywiście z tego, że białka czy tłuszcze, które znajdować się będą w gainerze mogą się również rozpuszczać w mleku. Jednak nawet powyższe nie będzie stanowić o tym, że energia będzie stabilnie pojawiała się w naszym krwioobiegu. Trzeba jednak zauważyć, że swoistość, jaka wiąże się z hydrofobią skrobi, wymagać będzie także zastosowania odpowiednich środków wspomagających funkcyjnie, dzięki czemu rozpuszczenie skrobi będzie skuteczniejsze. Będzie dochodziło dzięki temu do tego, że uda się odpowiednio rozmieścić składniki, które są w gainerze, a więc węglowodany, białka oraz tłuszcze. Rozpuszczalnikiem może być albo woda, albo mleko. 

Taki produkt będzie jednak oczywiście znacząco droższy, a to oczywiście sprawia, że sprzedaż będzie mniejsza niż tych produktów, które są tanie i oparte na maltodekstrynach. Z tego powodu obecnie na naszym rynku niestety znajduje się mała ilość takich odżywek, które przygotowane są z użyciem trudno rozpuszczalnej skrobi. Zdecydowanie liczniej oferowane są nam produkty oparte na maltodekstrynach. 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.