Masa - co należy o niej wiedzieć?

Masa - co należy o niej wiedzieć?

Na pewno niejedna osoba spotkała się z popularnym wśród osób ćwiczących stwierdzeniem ,,najpierw masa, potem rzeźba”. I choć poziom świadomości w temacie zdrowego odżywiania i ogólnego bycia fit jest coraz wyższy, to jednak nadal błędnie podchodzi się do tematu robienia masy. Czym jest masa i czy bycie na basie oznacza totalną samowolkę w ilości i częstotliwości jedzenia? W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Masa – po co i dla kogo?

Wbrew pozorom, masę mogą robić zarówno mężczyźni jak i kobiety, osoby zaawansowane i początkujące. Masa dedykowana jest także dla osób, które mają problemy z przybraniem na wadze, mimo wszelkich usilnych starań.

Osoby z nadwagą lub w początkującym bądź zaawansowanym stadium otyłości powinny stosować się do zaleceń trenera i dietetyka zarówno w kwestii odżywiania, jak i dobierania treningu, gdyż próba ćwiczenia za wszelką cenę może doprowadzić do poważnych kontuzji i chorób stawów, zwłaszcza jeśli dotychczas prowadziło się raczej siedzący tryb życia. W tej grupie osób warto na samym początku zredukować poziom tkanki tłuszczowej.


Jeśli interesuje Cię ten temat, przeczytaj również artykuł o odżywkach węglowodanowo-białkowych



Masa stanowi swego rodzaju fundament i podstawę do rzeźbienia. Proces ten można porównać do pracy rzeźbiarza bądź garncarza, którzy otrzymują w swoje ręce glinę lub jakikolwiek inny płynny i lepki materiał bądź kamienną formę do ociosania, a pracując przy niej, jest w stanie ulepić piękne naczynie, wazon bądź stworzyć pokaźną i piękną rzeźbę. Tak samo dzieje się w przypadku ludzi. Masa ma być właśnie tą gliną, a odpowiednio dobrane ćwiczenia, sposobem na jej uformowanie.

Masa – na czym polega?

Wiele osób myśli, że w porównaniu do rzeźbienia, robienie masy jest proste i przyjemne, a przede wszystkim obfite w słodycze, fast-foody i brak jakichkolwiek ograniczeń. Czym innym jest jednak masa w pojęciu tkanki tłuszczowej, a czym innym, jeśli chodzi o nabieranie masy mięśniowej. Tkanka tłuszczowa jest tym, czego w pierwszej kolejności chcemy się pozbyć. Nadmiar tłuszczu zwykle osadza się w miejscach, z których trudno się jej pozbyć: biodra, dolne partie brzucha, uda.

Masa polega na stosowaniu odpowiedniej diety, która ma dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych: białek, tłuszczów i węglowodanów (BTW). Założenie jest jednak takie, że między robieniem masy a rzeźby jest jedna najważniejsza różnica, nazywana bilansem kalorycznym.

W przypadku masy jest to dodatni bilans energetyczny, a więc spożywaniem większej ilości kalorii niż wskazuje dzienne zapotrzebowanie, przy czym ilość ta jest ustalana indywidualnie. Jeśli zaś mówimy o redukcji - tutaj następuje zjawisko odwrotne, a więc deficyt kaloryczny, czyli spożywanie mniejszej ilości kalorii niż wynosi dzienne zapotrzebowanie. Dodatkowo w przypadku redukcji istotny jest odpowiedni trening cardio.


Sprawdź również, jakie są skuteczne sposoby na zwiększenie masy mięśniowej


Masa – podstawowe błędy

Jeśli myślisz, że podczas robienia masy, wystarczy – w myśl słów piosenki – pić, jeść, spać, to jesteś w dużym błędzie i prawdopodobnie jedyne, co na tym zyskasz, to dodatkowe kilogramy w postaci tkanki tłuszczowej, nadwyżkę cholesterolu oraz złe samopoczucie. Wbrew wszelkim pozorom zdanie ,,jesteś tym co jesz’’ ma naprawdę wielkie przełożenie w rzeczywistości.

Błędnym jest także stwierdzenie, że tkankę tłuszczową można zamienić w tkankę mięśniową. Należy je bowiem traktować jako dwa oddzielne aspekty, przy założeniu, że wzrost tkanki mięśniowej przyczynia się do redukcji poziomu tkanki tłuszczowej, a nie do jej zastąpienia.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest stosowanie diety opierającej się głównie na białkach. Wiele niedoświadczonych w temacie osób rezygnuje z węglowodanów i tłuszczów na rzecz białek w myśl szerzącego się stwierdzenia, że masa to białko. Nadmiar białka w diecie może nie tylko przyczynić się do dolegliwości nerek, ale też wielu innych zaburzeń. Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, obliczona na podstawie zapotrzebowania kalorycznego (BMR). BMR uwzględnia wagę, wzrost, płeć, wiek oraz dzienną aktywność. Później na podstawie otrzymanych wyników oblicza się procentową i wagową proporcję białek, tłuszczów i węglowodanów.

W tym miejscu zaleca się, by podejmując jakiekolwiek próby przybrania na wadze bądź jej redukcji, korzystać z porad dietetyków, trenerów personalnych i innych osób, posiadających kompetencje w temacie ustalania indywidualnego sposobu odżywiania i treningu. W końcu właśnie te osoby są dla nas, by doradzać, ustalać spersonalizowane menu i zadbać o to, by cały proces tzw. masowania bądź redukowania przebiegał przyjemnie, a nie stanowił męczarni.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.