Suplementy - odpowiedź GIS na wyniki kontroli NIK

Suplementy - odpowiedź GIS na wyniki kontroli NIK

Kontrola, która została przeprowadzona przez Najwyższą Izbę Kontroli, aby zweryfikować proces dopuszczania do obrotu suplementów diety, to wciąż żywy temat w mediach. Zaniepokojeni konsumenci pytają: „Co dalej?” Spieszymy zatem do Was z najnowszymi doniesieniami!

O co ta cała afera?

W wyniku kontroli przeprowadzonej przez NIK został ujawniony wykaz suplementów diety, które w ogóle nie powinny zostać dopuszczone do obrotu. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj. Wyniki badań laboratoryjnych wykazały, iż wiele z suplementów diety nie spełnia cech, które deklaruje producent, a niektóre obecne na rynku produkty są wręcz szkodliwe dla zdrowia! Zwrócono także uwagę na oszukańcze praktyki producentów i dystrybutorów oraz niewłaściwą reklamę tych środków.

Mamy już odpowiedź GIS. Jakie czekają nas zmiany?

  • Zmiana nr 1.

Prace organizacyjne związane z rozpatrywaniem dokumentów suplementów diety, które mają być wprowadzone na rynek, zostaną usprawnione.
Aby ograniczyć niezgodne z prawem praktyki, planowane jest pobieranie opłat za notyfikację suplementów. W wyniku wykrycia nieprawidłowości produktów zaostrzeniu ulegną kary finansowe dla przedsiębiorców.
Ponadto trwają intensywne prace nad stworzeniem bazy składników roślinnych, które mogą znaleźć się w preparatach na terenie naszego kraju.

  • Zmiana nr 2.

Uporządkowaniu ulegnie zakres prac wykonywanych przez zespół ds. Suplementów diety. Prawdopodobnie rozszerzone zostaną kompetencje zespołu oraz zostaną do tego celu zatrudnieni nowi specjaliści.

  • Zmiana nr 3.

Proces wycofywania z rynku (zwłaszcza internetowego) zakwestionowanych suplementów diety będzie szczegółowo monitorowany. Obecnie GIS każdorazowo reaguje na przypadki, w których łamane jest prawo i wyciąga stosowne konsekwencje. Aby wzmocnić nadzór nad bezpieczeństwem żywności, planowane są zmiany w prawie polskim.

  • Zmiana nr 4.

Monitorowanie reklam suplementów diety w mediach oraz w Internecie ulegnie zaostrzeniu. Zostaną wprowadzone skuteczne działania, aby zapobiec wprowadzaniu konsumentów w błąd. Planowane są w tym celu zmiany ustaw oraz współpraca z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji.

  • Zmiana nr 5.

Nadzór nad internetową sprzedażą suplementów diety zostanie wzmożony. Na pierwszy ogień weryfikowane będą preparaty dotyczące zdrowia kości i stawów oraz suplementy, które zawierają nieautoryzowane składniki nowej żywności, jak Acacia rigidula czy siarczan agmatyny.

  • Zmiana nr 6.

Wiedza na temat suplementów diety będzie nadal szerzona wśród konsumentów.

  • Zmiana nr 7.

Rejestr suplementów diety jest obecnie intensywnie udoskonalany, aby konsumenci mogli w jeszcze łatwiejszy sposób uzyskiwać rzetelne informacje.

Czy odpowiedź GIS jest wyczerpująca?

Możemy się cieszyć z szybkiej riposty GIS i szczegółowego odniesienia się do wszystkich uwag wystosowanych po kontrolni przez NIK. A jak będzie w praktyce? Trzymamy dla Was rękę na pulsie i na pewno poinformujemy Was o wynikach prac.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.