Zdrowotne właściwości oraz zastosowanie zielonego jęczmienia. Czy pomaga zrzucić wagę?

Zdrowotne właściwości oraz zastosowanie zielonego jęczmienia. Czy pomaga zrzucić wagę?

Osoby dbające o zdrowie i dietę, a w szczególności odchudzające się coraz częściej stosują zielony jęczmień. Rzeczywiście młody jęczmień jest znakomitym źródłem składników mineralnych oraz witamin. Posiada nie tylko więcej witaminy C niż sok z pomarańczy, ale także więcej beta-karotenu niż marchewka. Zielony jęczmień dostarcza nam dodatkowo egzogennych aminokwasów oraz dużą ilość błonnika pokarmowego. Dzięki właśnie dużej ilości błonnika cieszy się on popularnością wśród osób, które się odchudzają.

Jakie działanie ma zielony jęczmień? Przede wszystkim chroni nas przed nowotworami, wirusami oraz działa przeciwzapalnie. Jest także doskonałym remedium na problemy trawienne oraz dolegliwości skórne, a także cukrzycę i choroby sercowo-naczyniowe. Coraz więcej osób używa zielnego jęczmienia jako środka odchudzającego. Dzięki swoim właściwościom roślina ta jest także używana do preparatów odświeżających oddech i płukania gardła. 

Jakie właściwości prozdrowotne ma zielony jęczmień?

Zielony jęczmień jest bardzo bogaty w składniki mineralne i witaminy. Zawiera również duże ilości witaminy B, antyoksydantów (między innymi witaminy C i E), wapnia, magnezu, żelaza i cynku. Nie tylko ziarenka zawierają wiele życiodajnych substancji, ale także łodygi. Są one bogate w naturalne hormony i chlorofil. Zielony jęczmień zawiera bardzo dużo substancji egzogennych, których nasz organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. 

Działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwnowotworowe młody jęczmień zawdzięcza swoim silnym właściwościom przeciwutleniającym. Jest on również zbawienny w zwalczaniu trądziku oraz wrzodów. Jest także doskonałym uśmierzeniem bólów żołądka i stawów oraz w zmniejszaniu stanów zapalnych. Posiada także wysoką zawartość chlorofilu, który pomaga odkwasić organizm i przywrócić jego równowagę kwasowo-zasadową. Jest to bardzo ważne, jeśli ktoś chce mieć zdrowe włosy i paznokcie, a także często czuje się zmęczony i przygnębiony.


Przeczytaj także: "Odkwaszanie orgaznizmu w 4 krokach"


Jednak ogrom witamin i minerałów to nie wszystko, co zawiera ta doskonała roślina. Jest ona też bogata w rozpuszczalny błonnik pokarmowy. Do czego służy taki błonnik? Przede wszystkim znacznie przyspiesza on metabolizm tłuszczów w organizmie człowieka oraz pomaga w obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi. Zielony jęczmień zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego, ponieważ zawiera on nierozpuszczalny błonnik, który doskonale wpływa na funkcjonowanie jelit i całego układu pokarmowego.

Jakim jeszcze chorobom zapobiegamy jedząc zielony jęczmień? Jest on zbawienny w profilaktyce cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, problemów z bezsennością, nadwagi, chorób serca, hipercholesterolemii, a także otyłości.

Czy zielony jęczmień pomoże zrzucić zbędne kilogramy?

Dzięki dużej zawartości błonnika oraz witamin i składników mineralnych preparaty z zielonego jęczmienia są doskonałe dla osób, które bezskutecznie walczą z nadwagą. Z kolei wysoka zawartość  rozpuszczalnego błonnika pokarmowego w jęczmieniu zapewnia uczucie sytości przez długi czas oraz opóźnia opróżnianie żołądka. Frakcja błonnika, która nie rozpuszcza się w żołądku pobudza jelita do pracy, niwelując zaparcia, które bardzo często męczą osoby, które są na diecie odchudzającej.

Według specjalistów z  Rural Development Administration (w skrócie RDA) dzięki spożywaniu wyciągu z zielonego jęczmienia przez mężczyzn mogą oni zmniejszyć swoją masę ciała o około 8% w przeciwieństwie do panów, którzy nie preferują tego typu środków. W grupie osób badanych przez RDA Ci, którzy stosowali wyciąg z zielonego jęczmienia znacznie zmniejszyli ilość swojej tkanki tłuszczowej. 


Zobacz także: "Jak można szybko i skutecznie schudnąć w 3 prostych krokach? Odchudzanie z dietetyk A. Winiarską"


Mimo iż, zielony jęczmień pomaga w odchudzaniu konieczne jest, aby w czasie jego stosowania przestrzegać zasad zdrowej diety i ruchu fizycznego. Nie zastąpi on nam odpowiedniego posiłku i nie dostarczy wszystkich potrzebnych do odpowiedniego funkcjonowania witamin. Jeśli więc stosujemy młody jęczmień, róbmy to z głową, aby zamiast sobie pomóc nie doprowadzić do znacznych niedoborów wielu witamin, które musimy dostarczać wraz z innym pożywieniem. Jeśli marzysz o szczupłej sylwetce, sięgnij nie tylko po jęczmień, ale także zdrowe warzywa i owoce, które są źródłem witamin.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.