Masaż ma bardzo pozytywny wpływ na ciało, o czym ludzkość wie już od stuleci. Uciskanie i ugniatanie poszczególnych rejonów ciała ma wpływ na narządy wewnętrzne, układ nerwowy, kostny, a także i skórę. Istnieją masaże rehabilitacyjne, pobudzające oraz rozluźniające. Czym się różnią i jak działają na ciało?
Efekty masażu
W trakcie masowania skóry rozszerzeniu ulegają naczynia krwionośne, co pobudza szybsze krążenie krwi w organizmie oraz umożliwia dotarcie do naczyń większej ilości tlenu. Ze skóry usuwany jest zrogowaciały naskórek, rozszerzają i uelastyczniają naczynia krwionośne, dzięki czemu szybciej pozbywa się ona w szybszym tempie wszelkich produktów przemiany materii. Ponadto normowana jest praca gruczołów łojowych i potowych. W efekcie skóra staje się jędrna i cieplejsza. Zmiany zachodzą także w układzie nerwowym oraz mięśniach. Dotlenienie poprzez masaż umożliwia przygotowanie mięśni oraz stawów na kolejne obciążenia, ponieważ wpływa ona na ilość niezbędnej do regulacji ciśnienia wewnątrz stawu mazi wewnątrzstawowej, co z kolei przekłada się na prawidłowe funkcjonowania ścięgien oraz więzadeł.
Wpływa masażu na układ nerwowy to równocześnie wpływ na mózg. Jaki będzie to wpływ – zależy od rodzaju masażu.
Masaż na relaks, leczenie lub pobudzenie
Masaż na pobudzenie przeprowadzany jest mocnymi, energicznymi ruchami, co pozwala napiąć prawidłowo zmęczone mięśnie. Często stosuje się go w stosunku do osób zmęczonych i w kiepskim nastroju psychicznym. Dzięki niemu mięśnie odzyskują sprawność i są gotowe do ponownej pracy oraz obciążeń. Często stosuje się go u osób uprawiających sporty, ponieważ silny masaż łydek i ud pomaga w prawidłowym przygotowaniu ich do wysiłku.
Masaż relaksacyjny prowadzony jest łagodnymi ruchami i ma za cel rozluźnienie napiętych mięśni. Ponieważ są one równocześnie dotleniane, szybciej regenerują się. Tego typu masaże polecane są dla osób zestresowanych i żyjących w dużym napięciu. Dodatkową zaletą jest fakt, że doskonale się po nim śpi oraz wypoczywa, ponieważ przywrócona jest prawidłowa harmonia psychofizyczna organizmu.
Masaż leczniczy to zabieg bardzo specjalistyczny, wykonują go tylko profesjonalni fizjoterapeuci z odpowiednim przeszkoleniem. Dzięki masażom ciało dostaje bodźce do odbudowy, co pomaga w powrocie do prawidłowej kondycji. Mają za zadanie pomóc w regeneracji wybranych fragmentów ciała, wpływają także na kondycję całego organizmowi w trakcie lub po schorzeniu bądź wypadku.
Nie tylko technika
Jak podkreśla to wielu ekspertów, bardzo ważnym czynnikiem, który w dużej mierze decyduje o efekcie masażu, jest relacja interpersonalna na linii masażysta - pacjent. Dlatego też dobry fizjoterapeuta powinien cechować się łatwością nawiązywania kontaktów oraz mieć choćby podstawową wiedzę o psychologii, aby perfekcyjnie spełnić swoje zadanie. Dobre relacje pomagają pozbyć się negatywnych emocji podczas masażu.
Gdzie i jak często można przechodzić masaż?
Masaż jest czynnością, którą każdy może wykonywać w domowym zaciszu. Istnieje wiele „masażerów”, zarówno ręcznych, jak i na zasilanie, którymi można masować zarówno siebie, jak i inna osobę, a także specjalistyczny sprzęt do tych celów. Fotele masujące, maty, a nawet wanny z hydromasażem to co prawda duży wydatek, ale inwestycja we własne zdrowie i zdrowie najbliższych może okazać się bezcenna. Jednak nawet najlepszy sprzęt nie zastąpi wykwalifikowanego masażysty, dlatego też warto pomyśleć o tym, aby choć raz na tydzień odwiedzić salon masażu. W zależności od rodzaju masażu wizyta taka pozwoli na odzyskanie sił bądź nabranie energii.
W każdym mieście w Polsce znajdują się specjalistyczne salony masażu, oferujące zabiegi różnego rodzaju, z których może skorzystać każdy chętny. Jeśli natomiast chodzi o zabiegi lecznicze, ośrodki zdrowia dysponują wykwalifikowanym personelem, który przeprowadza masaże z częstotliwością wskazaną przez lekarza lub tez ustaloną przez samego fizjoterapeutę. Ich ilość może różnić się w zależności od schorzenia.